Sama lubię szczęśliwe zakończenia - przeczytajcie Wasz wywiad z Magdaleną Witkiewicz

LubimyCzytać
13.07.2015

Magdalena Witkiewicz pisze o sobie: Jestem pisarką. Piszę czasem o lekkich sprawach, a czasem o poważnych w lekkim, a nawet bardzo lekkim stylu. Staram się rozśmieszać i wzruszać. Dla dzieci i dla dorosłych. I „tylko dla dorosłych” również.

Podobno moje powieści poprawiają nastrój. Są lekiem na deszcz za oknem i nieco smutniejsze dni. Moje książki zawsze kończą się dobrze. Niezależnie jakie przeciwności losu napotykają bohaterów na swojej drodze – zawsze potem żyją „długo i szczęśliwie”.

Jestem absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów.

Do tej pory nakładem wydawnictwa Filia ukazały się jej następujące książki: MilaczekPanny roztropneSzkoła żonZamek z piaskuPensjonat MarzeńSzczęście pachnące waniliąPierwsza na liście.

Pisze Pani, że Pani książki dla czytelników „są lekiem na deszcz za oknem i nieco smutniejsze dni". A co dla Pani jest takim lekiem na poprawę nastroju? Jolanta

Przyznam, że jak mi jest smutno, natychmiast mi się chce spać. Często jest tak, że jak się wyśpię to budzę się z nowymi pomysłami na rozładowanie smutków. Ostatnio też sport pomaga mi moje nastroje utrzymać w pionie. Oczywiście strasznie mi się nie chce ruszać, ale gdy jest „wdech – wydech” po treningu, czuję, że mam rozładowane wszelkie negatywne emocje. O moim miejscu na ziemi – pisałam. Drewniany domek na Kaszubach. Kilka godzin na tarasie, z dobrą książką, kawą, stopami opartymi na balustradzie – czyni cuda!

Jakie jest Pani ulubione wspomnienie z dzieciństwa? Jolanta

Wakacje w Amalce. Można pocztać Lilkę i spółkę – książkę dla dzieci. Może nie jest prawdziwe, ale takie zwariowane wakacje miałam co roku. Domek w lesie, jezioro i to, że ważniejsze było pływanie, niż jedzenie. Marzenie każdego dziecka!

Z którą ze swoich bohaterek najszybciej mogłaby się Pani zaprzyjaźnić? agata

Zdecydowanie z Zofią Kruk! Zresztą jakiś czas po napisaniu „Milaczka”, spotkałam taką Zofię Kruk i się z nią zaprzyjaźniłam. Normalnie ją wymyśliłam kropka w kropkę.

Jaka jest Pani ulubiona książka? Chodzi o taką, do której lubi Pani wracać. agata

Dawno już nie czytałam po raz drugi książki. Kiedy byłam nastolatką, bardzo często wracałam do „Błękitnego Zamku” Lucy Maud Montgomery. Kocham tę książkę. W ogóle lubię romanse…

Jeżeli mogłaby Pani w swojej powieści umieścić postać stworzoną przez innego autora, to który byłby to bohater/bohaterka? agata

Prawdę mówiąc, nie mam takiej postaci. Ale żałuję, że nie napisałam książki „Telefon od Anioła” Musso. Taki fajny motyw z zamianą telefonów komórkowych!

Pisanie, według Pani, to czekanie na natchnienie, przyjemność czy może ciężka, rzemieślnicza praca? nieidentyczna

Moim zdaniem po trochu wszystkiego. Na pewno trzeba mieć pomysł. W mojej głowie pomysły dojrzewają dość długo. Czasem kilka lat. Potem trzeba pobawić się w rzemieślnika. Usiąść w fotelu, albo na krześle i stukać cierpliwie w klawisze. Pomysł masz w głowie, jesteś pełna emocji, ale musisz je przelać na papier.

W książce „Pierwsza na liście" porusza Pani problem przeszczepu szpiku. Jak przygotowywała się Pani do tego tematu? Czy wystarczyły informacje w sieci i kilka maili, czy też spotykała się Pani osobiście z ludźmi zaangażowanymi w tą sprawę? Czy więcej czasu zajmuje Pani wymyślenie historii, czy strona bardziej techniczna (np. zawód bohatera) - rzeczy nie mające wpływu na fabułę, ale bez nich postaci nie byłyby prawdziwe? Aghama

Gdy zbierałam materiały do „Pierwszej na liście”, spotykałam się osobiście z wieloma osobami, które mi pomagały. Kontaktowałam się też mailowo, przez facebooka, telefonicznie. Nie mogłam pozwolić sobie na błędy merytoryczne.

Wymyślenie historii jest czasochłonne. Ale to bardzo lubię. Zawody, imiona zawsze są dla mnie problematyczne.

Którą z napisanych przez siebie książek lubi Pani najbardziej? Która jest tym najmocniej wymuskanym, najlepiej dopracowanym dziełem, z którym Pani się utożsamia i jest Pani bliski? violabu

Najbardziej lubię „Zamek z piasku”. Jest taki najbardziej mój. Tam są moje przemyślenia, emocje. Nie wiem, czy jest wymuskany, nie utożsamiam się z bohaterką, ale wrażliwość w tej powieści jest moja.

Czy zamierza Pani stworzyć komiks lub bajkę dla dzieci z Puszysławem w roli głównej? Spod Pani pióra wyszły świetne historie o Lilce więc dlatego pytam o kota, gdyż uważam, że byłby świetnym bohaterem powiastki dla dzieci ElwiJJ

Świetny pomysł! Ale na razie wystarczy jego fanpage. Jestem w trkacie pisania książki dla dzieci o kotach - „Koty na kłopoty”. Prawdopodobnie będzie na jesieni.

Nazywana jest Pani specjalistką od szczęśliwych zakończeń. Czy nigdy nie myślała Pani o tym, by napisać książkę, która jednak nie skończy się tak, jakbyśmy sobie wymarzyli? izabela81

Sama lubię szczęśliwe zakończenia. Ale już chyba dojrzałam do zakończeń otwartych. Takich, że czytelnik może sobie sam dopowiedzieć koniec. Albo dobry, albo zły. A co do szczęśliwych zakończeń… Uważam, że „Opowieść niewiernej” kończy się dobrze, a mój mąż myśli zupełnie co innego.

Nie uważa Pani, że jeśli wszystkie książki kończą się "happy endem", to w końcu czytelnikom się to znudzi? sensej

Nie wiem. Ja, jako czytelniczka jeszcze nie jestem znudzona szczęśliwymi zakończeniami.

W Pani książkach znajdziemy mnóstwo ciekawych, barwnych i żywych postaci kobiecych. A czy nie myślała Pani, aby głównymi bohaterami kolejnych swoich powieści uczynić mężczyzn (choć w „Moralności Pani Piontek" głównym bohaterem jest mężczyzna)? Czy umiałaby się Pani wcielić w mężczyznę? izabela81

Właśnie ostatnio się nad tym zastanawiałam. Może spróbuję w najnowszej książce. Ocenicie, czy umiem.

Co było najtrudniejsze w stworzeniu takiej współczesnej Anieli Dulskiej, kobiety takiej jak Gertruda Poniatowska de domo Piontek z „Moralności Pani Piontek”? izabela81

Nie wiem. Ja ją po prostu widziałam przed oczami. Jakbym jej nie stworzyła, tylko po prostu opisywała. A dziwne – nie znam nikogo takiego.

Na końcu powieści „Zamek z piasku" umieściła Pani tekst piosenki o tym samym tytule. Czy ktoś tę piosenkę zaśpiewał? Jest więcej takich tekstów? marysienkap

Tak, zaśpiewała ją Michalina Malczewska. Kocham tę piosenkę! Można ja posłuchać tutaj.

Napisałam też piosenkę do „Pensjonatu marzeń”. Też zaśpiewała ją Michalina.

Czy zgodziłaby się pani, gdyby ktoś chciał nakręcić film na podstawie jednej z pani powieści? Oh_Lu

Oczywiście! Byłabym bardzo szczęśliwa! Przyznam, że to jedno z moich marzeń.


Nagrody za nejlepsze pytanie - książkę Moralność pani Piontek, otrzymują:
izabela81
ElwiJJ
agata

Nagrodę ufundowało Wydawnictwo Filia

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ania 15.07.2015 11:50
Czytelnik

Dziękuje Pani Magdaleno za wspaniałe zawsze dobrze kończące się historie. Kiedy mi źle Pani książki są jednym z elemetów poprawiających mój stan ducha :) życzę Pani kolejnych tak udanych książek jak do tej pory :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magdalena Witkiewicz 16.07.2015 22:03
Autorka

dziękuję bardzo!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aby napisać wiadomość zaloguj się
izabela81 15.07.2015 10:24
Czytelniczka

Dziękuję, ogromnie się cieszę, bardzo fajny wywiad :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
agata 14.07.2015 14:12
Czytelniczka

Bardzo mi miło, że Pani Magda odpowiedziała na aż 3 moje pytania :)
Pierwszy raz w życiu coś wygrałam- strasznie się cieszę :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magdalena Witkiewicz 15.07.2015 00:08
Autorka

Gratulacje:))))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 13.07.2015 15:34
Administrator

Moralność pani Piontek
Magdalena Witkiewicz

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd