Mariusz Czubaj odpowie na Wasze pytania!

LubimyCzytać
29.05.2015

Mariusz Czubaj - profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej, kultury fanowskiej, literatury popularnej i seriali. Współpracuje też z Ośrodkiem Badań nad Przestrzenią Publiczną, prowadząc badania dotyczące antropologii sportu.

fot: Magdalena Raczyńska

W zakresie literatury kryminalnej łączy teorię z praktyką. Za powieść 21:37, pierwszą z cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 r. Martwe popołudnie rozpoczyna kolejny cykl powieściowy z ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych, Marcinem Hłaską. Kryminały Czubaja tłumaczono na język angielski, niemiecki, turecki i ukraiński.

Od dziś do 4 czerwca będziemy zbierać propozycje pytań do Mariusza Czubaja. Najciekawsze wybierzemy i prześlemy do pisarza, a jego odpowiedzi opublikujemy w serwisie.

Autorom trzech najciekawszych pytań przekażemy książki Piąty beatles

Nagrodę ufundowało wydawnictwo W.A.B.

Pytania zadawajcie jako komentarze w tej dyskusji.

Reklama

komentarze [31]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2467
4
29.05.2015 14:07

 Piąty beatles Piąty beatles
 Mariusz Czubaj Mariusz Czubaj


447
36
29.05.2015 16:25

Czy zauważył Pan, że sytuacja w Pana książce trochę przypomina zdarzenia z książki pt Papierowe miasta Johna Greena? Tutaj okładka płyty naprowadziła na trop w śledztwie, a tam plakat, okładka winyla oraz tomik wierszy. Wiedział Pan o tym?


3722
3484
29.05.2015 17:56

Czy coś by pan zmienił w polskich kryminałach ?


1012
26
29.05.2015 19:29

1. Który z kryminałów jest według Pana na tyle genialny, że powinien przekonać do tego gatunku wszystkich jego sceptyków?
2. Czy istnieje bohater literacki, z którym "zamieniłby się Pan na życie"?
3. Na którą powieść wydaną w tym roku czekał Pan/czeka najbardziej?
4. W czym tkwi sekret dobrego kryminału?
5. Jak ocenia Pan twórczość pozostałych polskich autorów tego gatunku?...

więcej

148
40
29.05.2015 20:16

Czy pomysł kontynuacji kryminalnych historii detektywa Herkulesa Poirot, za sprawą brytyjskiej pisarki Sophie Hannah, uważa Pan za trafiony i uczciwy?


860
350
29.05.2015 22:14

Jest Pan ekspertem w dziedzinie kultury fanowskiej i literatury popularnej, z pewnością zna Pan też teorie i poradniki Campbella i Voglera. W jakim stopniu Pana sukces pisarski opiera się na szerokiej wiedzy o tym jak pisać i co się ludziom podoba? Czy tworzenia bestsellerów można się nauczyć z podręczników?


16
16
29.05.2015 23:29

Czy pisze Pan konspekt książki, a może tworzy natchniony pod wpływem impulsu?
Czy profile psychologiczne postaci głównych bohaterów są tworem czysto wyimaginowanym, a może zaczerpnięte zostały wprost z obserwacji otaczającej Pana rzeczywistości?
Kto jest dla Pana mentorem w dziedzinie pisania?
Czy chodzi Pan z dyktafonem/ notatnikiem gotów do szybkiego zarejestrowania...

więcej

2443
53
30.05.2015 07:21

Dlaczego przestał Pan pisać kryminały w duecie z Krajewskim?

W trzeciej części przygód Heinza zmienił Pan narrację na pierwszoosobową, podczas gdy pierwsze dwie były w trzecioosobowej. Narracja z perspektywy głównego bohatera moim zdaniem wyszła książce zdecydowanie na dobre, ale skąd niespodziewanie taki pomysł? Pierwszy raz spotykam się z czymś takim w obrębie jednego...

więcej

39
0
30.05.2015 11:51

1. Jak to jest, że Pan pisze? Wymyśla Pan całą akcję, fabułę, kreśli schemat i dopiero potem pisze, czy od razu siada i "tłucze" klawisze tak po prostu z głowy, na żywca.


637
479
30.05.2015 13:41

Powieść egzystencjalną da się zapewne pisać "na żywo", ale kryminał chyba nie :).


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

423
217
30.05.2015 13:41

Polskie powieści na tle kryminalnym zaczynają obalać mit, że skandynawskie powieści w tej kategorii są najlepsze. Jak Pan profesor na podstawie swoich dzieł przekonałby mieszkańców innych narodowści do postawionej przeze mnie tezy?


zgłoś błąd