rozwiń zwiń

5 pytań do czytelnika – Anna Cieślak

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.02.2019

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada aktorka Anna Cieślak.  

5 pytań do czytelnika – Anna Cieślak

1. Kto rozbudził w Pani miłość do książek i jakie są ulubione książki Pani dzieciństwa?

Gdy byłam mała, z okazji imienin, które zazwyczaj wyprawiało się wtedy w domu, do moich rodziców przychodzili różni znajomi. Kiedy zbliżała się pora spania, każdy wujek miał piętnastominutowy „dyżur” i czytał mi na dobranoc. Do dziś pamiętam tembr poszczególnych głosów i zaangażowanie, jakie wkładali, interpretując Plastusiowy pamiętnik, Kubusia Puchatka, Przygody Tomka Sawyera i Małego Księcia.

2. Czy jest książka, której nigdy Pani nie zapomni?

Tak, to właśnie „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Do dzisiaj jestem od niej uzależniona!

3. Po jakie gatunki literackie sięga Pani najczęściej i dlaczego?

Ponieważ jako aktorka bardzo często pracuję z dziećmi, to czytam dużo literatury dziecięcej. Myślę, że dzięki temu udaje mi się zachować w sobie otwartość i ciekawość świata, która bardzo pomaga w wykonywaniu mojego zawodu. Od wielu lat zaczytuję się też w biografiach, ponieważ dają siłę i poczucie, że każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

4. Czy jest książka, którą powinna Pani przeczytać, ale do dzisiaj leży nieprzeczytana i wywołuje wyrzuty sumienia?

Oj, tak! Jest ich nawet kilka… Ubiegły rok miałam bardzo pracowity, więc tomy książek leżą między scenariuszami i czekają. Ostatnio dołożyłam do nich W świetle i w mroku. Opowiadania inspirowane malarstwem Edwarda Hoppera. Na pewno zabiorę je ze sobą na najbliższe wakacje!

5. Która książka Pani zdaniem zasługuje na miano Książki Roku 2018?

Jeśli chodzi o Plebiscyt lubimyczytać.pl, to jednak wybieram literaturę piękną. Uwielbiam prozę Olgi Tokarczuk, więc mój typ to zdecydowanie Opowiadania bizarne.

Przeczytaj wszystkie wywiady z cyklu „5 pytań do czytelnika”.

Anna Cieślak – aktorka filmowa, teatralna, telewizyjna i dubbingowa. Rola w filmie „Masz na imię Justine” w reżyserii Franca de Peny przyniosła jej nagrodę za Najlepszy Debiut Aktorski od Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pojawiła się m.in w takich filmach, jak: „Śluby panieńskie”, „Generał Nil” czy „Dlaczego nie?”. Od 2011 roku jest aktorką Teatru Polskiego w Warszawie, występuje również na deskach Teatru 6. piętro i Teatru Kwadrat. Zagrała kilkadziesiąt ról w Teatrze Polskiego Radia, użycza też głosu postaciom z filmów, bajek animowanych oraz gier komputerowych. Jest m.in. głosem Ciri w „Wiedźminie 3” oraz Anny w „Krainie lodu”.

Fot. Weronika Kosińska.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Permanentnie Zadumana 12.02.2019 16:25
Czytelnik

Pani Anna Cieślak ma w sobie coś niezwykłego! :) Fantastycznie, że zadaliście te pytania. Aż szkoda, że tak mało :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MaciekWroc 11.02.2019 16:17
Czytelnik

Bardzo ciekawy artykuł. Krótki, lecz treściwy. Szkoda, że tak rzadko w wywiadach osoby znane są pytane o to co czytają i czy w ogóle czytają... :)
Z przyjemnością patrzę na dziewczynę, która jest nie tylko atrakcyjna zewnętrznie, ale ma też coś do powiedzenia :) Taki rarytas w dzisiejszych czasach.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 08.02.2019 12:28
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post