W miłości wszystkie chwyty są dozwolone. „Wymruczane szczęście” Joanny Szarańskiej

LubimyCzytać
12.02.2021

Dziecięcy umysł jest jak gąbka – chłonie wszystko i nie zna ograniczeń. Chcieć to móc, a móc to chcieć. Taką dewizą kierują się niezwykle rezolutne bliźniaki, które nie boją się marzyć. Aby zrealizować swój nowy cel, posuną się bardzo daleko. Na szczęście im bardziej odważne pomysły, tym zabawniejsze wynikną z tego konsekwencje. O sile dziecięcego marzenia i godnej podziwu determinacji przeczytamy w najnowszej, najbardziej kociej ze wszystkich powieści Joanny Szarańskiej.

W miłości wszystkie chwyty są dozwolone. „Wymruczane szczęście” Joanny Szarańskiej

Wymruczane szczęście Joanna Szarańska„Wymruczane szczęście” to lekka i przyjemna opowieść o perypetiach ludzi, których los zaprowadził do Krakowa. Akcja toczy się wokół miłosnej historii i wydawać by się mogło, że motyw ten został już przerobiony na wszystkie możliwe sposoby, gdyby nie jeden istotny szczegół – obiektem westchnień jest…kotka, a o jej względy powalczą niesforne bliźnięta.

Druga szansa

Reklama

Joanna Szarańska oddaje w ręce czytelników kolejną już powieść komediową i trzeba przyznać, że jest mistrzem tego gatunku. Misternie utkana intryga z dużą dawką humoru, zabawny język i nietuzinkowi bohaterowie sprawiają, że książka bawi do łez. Fabułę otwiera postać Emilii, świeżo upieczonej rozwódki i matki rezolutnych ośmioletnich bliźniaków, które wprowadzają w jej życie dużo radości, ale i zamieszania. Zabawnie robi się już od pierwszych stron powieści, kiedy czytamy o wydarzeniu, które doprowadziło do rozstania państwa Kotów. Finalnie cała trójka ląduje w Krakowie, gdzie z pomocą kuzyna, Emilia próbuje stanąć na nogi. Życie jednak lubi pisać własne scenariusze. W wyniku niefortunnego połączenia białych myszek z pomysłowymi bliźniakami Emilia traci nie tylko cierpliwość do dzieci, ale i dotychczasową pracę i dach nad głową. Na szczęście los stawia na jej drodze ekscentryczną staruszkę – Gertrudę Miłoszewską, która poruszona historią kobiety, postanawia jej pomóc. Postać dziarskiej starszej pani odegra kluczową rolę w losach głównych bohaterów. Gdy na ulicę Królowej Jadwigi wprowadzi się młody pisarz Grzegorz Owczarek, bez cienia skrępowania stanie się stałą bywalczynią w jego domu, by niebawem, przy pomocy dwójki pomysłowych ośmiolatków, wprowadzić element zamieszania w jego spokojne dotąd życie.

Staruszka przywołała do siebie bliźnięta.

– To co? – szepnęła. – Jesteście gotowi na plan awaryjny?

– Jesteśmy! – odpowiedzieli uroczyście.

– Los nam sprzyja. I nie tylko los – zamruczała, ruchem brody wskazując na parę na kocu. Emilia i Owczarek siedzieli jak na szpilkach, bojąc się zbudzić pogrążoną w drzemce Cholerę. Kotka spajała ich ciała jak most dwa brzegi rzeki. Gertruda zachichotała w duchu. – Wszystko będzie dobrze. Muszą tylko uwierzyć, że są kotowi na miłość.

– Kotowi? Powiedziała babcia: kotowi?

– Co? Ach, tak. Kotowi! – Babcia Trudzia uśmiechnęła się pod nosem. – Chciałam powiedzieć, że kotu też to wyjdzie na dobre!

Marzenie o kocie

Reklama

Powiedzieć, że Sabinka i Sebastian to niespokojne dzieci, to jakby nic nie powiedzieć. Ośmiolatki za sprawą swoich oryginalnych pomysłów często wpadają w tarapaty, wprawiając swoją matkę w jeszcze większe kłopoty. Kiedy rodzina Kotów przeprowadza się pod dach Gertrudy, rozkoszne łobuzy zjednują sobie przychylność starszej pani, dla których zostaje po prostu babcią Trudzią. Jak na babcię przystało, mogą liczyć na wyjątkowo łagodne traktowanie i przymknięcie oka na niektóre dziecięce fanaberie. A i jeszcze kawałek czekolady zawsze się znajdzie dla głodnych łasuchów. Jakby mało było szczęścia na raz, w nowym miejscu przypadkiem trafiają na wylegującą się na słońcu kotkę. Nietrudno zgadnąć, że dzieci zapragną mieć puszystego pupila na własność. Ale nie tak szybko, bo kto zna się na kociakach, ten wie, że to one wybierają sobie ludzi, nigdy na odwrót. Cholera to kotka o wyjątkowym imieniu i temperamencie. Lubi dobrze zjeść i pojawia się zawsze tam, gdzie dzieje się jakieś zamieszanie. Jak każdy kot, ma swoje rytuały, które czasem przyprawiają o zawrót głowy wrażliwego pisarza, właściciela czworonoga. Jednak po początkowych trudnościach nie wyobraża on sobie już domu bez kota:

„Myśl, że Cholera mogłaby zniknąć z jego domu, stała się dziwnie przykra. Jak wyglądałby jego dzień bez mruczącego towarzystwa? Bez głośnych harców na parkiecie? Ptaków składanych w ofierze na progu? Zrzucanych doniczek i końcówek ogona moczonych w kubku z kawą. No jak?”.

Zauroczone kotką bliźniaki szybko obmyślają plan przygarnięcia zwierzęcia. Sprowadza się to do najważniejszego – przekonać mamę, że kot jest jej niezbędny do życia. Misterny plan zaowocuje serią niefortunnych zdarzeń, które doprowadzą do nieoczekiwanego finału.

Reklama

Zabawa w swatanie

Kiedy zdolne ancymonki z wypiekami na twarzy obmyślały plan zagarnięcia kota, jego właściciel nawet nie zdawał sobie sprawy, że jest przedmiotem ambitnych planów zeswatania go z nową sąsiadką Emilią. Żeby było zabawniej, pojęcia o tym planie nie miała również Emilia. Na nią zasadzkę szykują jej własne dzieci, gotowe, żeby „spiknąć” ze sobą tę parę. Zanim jednak zaczną działać, poszukują odpowiedzi na pytanie, czym jest to „pikanie”. Domysły i przypuszczenia dzieci rozśmieszą i wprawią w osłupienie niejednego dorosłego. Próby wyjaśnienia podejmie się również Gertruda, aczkolwiek z jej podejściem do mężczyzn może być tylko ciekawiej:

„A czy to, moja damo, mężczyzna wie, czego chce, a czego nie chce? Dziś nie chce, jutro zechce, a jeszcze pojutrze zapragnie…”.

Kocia sprawa przybierze nieoczekiwany obrót, w wyniku którego, Grzegorz zostanie okrzyknięty bohaterem… Póki co, pisarz musi zmierzyć się z obecnością Emilii w jego domu, znikającą na całe dnie Cholerą, sugestiami redaktora, że niby nie lubi kobiet i wreszcie eleganckim przyjęciem w ogrodzie, które musi wydać dla pewnego reżysera… Tego już za wiele jak na artystyczną duszę Owczarka. Na szczęście, kiedy ma wrażenie, że nic nie idzie po jego myśli, z pomocą przychodzą sąsiedzi pod batutą Gertrudy. Charakterna Trudzia nie tylko zadba o najlepszą organizację garden party, ale również wykona pierwszy krok w stronę romantycznej relacji Owczarka i Pani Kot.

Mężczyzna usiadł przy jej boku, jak gdyby nigdy nic, i pogrążył się w rozmowie z Sebastianem, ona zaś poczuła, że powraca ten okropny rumieniec. A gdy tylko pomyślała, że rumieni się jak pensjonarka, uczucie gorąca jeszcze się nasiliło. Jakby tego było mało, przydreptała kotka i pomrukując z zadowolenia, wdrapała się na kolana Emilii.

Kobieta uniosła ręce, aby nie przeszkadzać kotce w moszczeniu sobie wygodnego posłania, i trąciła przy tym lekko Owczarka łokciem. Mężczyzna odwrócił się w jej stronę, a na jego ustach wykwitł blady uśmieszek. Potem opuścił wzrok na pomrukujące zwierzę i delikatnie pogładził je po łebku.

Za sprawą pomysłowych bliźniaków i ekscentrycznej Gertrudy powieść Joanny Szarańskiej pełna jest przewrotnych sytuacji i dialogów, które bawią czytelnika. Jednak oprócz opowieści z dużą zawartością komediowej narracji, otrzymujemy również ważne przesłanie na temat relacji międzyludzkich. Mała sąsiedzka społeczność, którą stworzyła autorka na potrzeby powieści pokazuje, jak ważne są serdeczne więzi sąsiedzkie, będące wsparciem w kryzysowych sytuacjach.

„Wymruczane szczęście” to drugi tom serii „Na tropie miłości” z charakterną babcią Trudzią. Nowy cykl Szarańskiej szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom domowych zwierząt, ceniącym lekką i przyjemną fabułę z nutką komedii. W podobnym tonie utrzymana jest pierwsza powieść z cyklu – „Wyszczekana miłość”, gdzie szukając zagubionego czworonoga wpadniemy na trop miłości.

Barbara Dorosz

Joanna Szarańska – Pisarka, żona, mama. Miłośniczka kawy, czekolady i dobrej książki. Autorka dwóch serii komediowych: „Kalina w Malinach” i „Kronika pechowych wypadków”, serii obyczajowej „Na Miodowej” oraz bestsellerowych „Czterech płatków śniegu” i ich kontynuacji – „Anioł na śniegu” oraz „Choinka cała w śniegu”. Najchętniej pisze o świcie, gdy cały dom pogrążony jest we śnie. W swojej twórczości stara się nieść uśmiech i nadzieję. Przez lata związana z Fundacją Miasto Słów oraz Klubem z Kawą nad Książką. Mieszka pod Krakowem wraz z mężem, córeczką oraz gangiem niesfornych czworonogów.

Artykuł na podstawie książki „Wymruczane szczęście” Joanny Szarańskiej we współpracy z wydawnictwem Czwarta Strona.

Książka jest już dostępna w sprzedaży.

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
3004
4
11.02.2021 14:51

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd