rozwiń zwiń

Plebiscytowe książki na ekranie – część 2.

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
25.02.2019

Mrożące krew w żyłach historie spod pióra najlepszych pisarzy stanową doskonały punkt wyjścia dla sprawnych filmowców. Wielkie wytwórnie biją się o możliwość zakupu praw do niektórych publikacji od razu po ich wydaniu. Inne książki, aby trafić na duży ekran, muszą czekać kilka lat. Sprawdziliśmy, które tytuły nominowane w Plebiscycie Książka Roku 2018 lubimyczytać.pl mają niedługo szansę na adaptacje.

Plebiscytowe książki na ekranie – część 2.

Poprzednio analizowaliśmy dla was kategorie: literatura piękna i powieść historyczna (aby wrócić do tego tekstu, kliknijcie tutaj). Dziś czas na kolejne – kryminał, sensację, thriller, horror i fantasy – czyli gatunki literackie, po które niezwykle chętnie sięga przemysł filmowy i telewizyjny. Znajdziecie tu kilkoro starych znajomych, np. Stephena Kinga czy J.K. Rowling, ale też sporo nowych nazwisk, które warto zapamiętać.

„Kobieta w oknie”, A.J. Finn

Po tym, jak książka A.J. Finna zaraz po premierze poszybowała na szczyty list sprzedaży i osiągnęła status bestsellera „The New York Timesa”, prawa do niej nie mogły nie zostać sprzedane na pniu. Zdobyła je wytwórnia 20th Century Fox i chcąc kuć żelazo póki gorące, niezwłocznie przystąpiła do produkcji obrazu. Thriller wyreżyseruje Brytyjczyk Joe Wright („Duma i uprzedzenie”, „Pokuta”, „Czas mroku”), a autorem scenariusza będzie laureat Pulitzera, Tracy Letts. W głównych rolach również same znane nazwiska: Amy Adams, Julianne Moore, Gary Oldman. Film ma mieć światową premierę 27 września. Szykuje się kandydat do przyszłorocznych Oscarów?

„Miejsce egzekucji”, Val McDermid

Czekacie na ekranizację tej mrożącej krew w żyłach opowieści? Dobra wiadomość jest taka, że dłużej nie musicie wystawiać swojej cierpliwości na próbę. Zła – że rozczarujecie się, jeśli spodziewaliście się adaptacji z Leonardem DiCaprio albo Kate Blanchett w rolach głównych. Po raz pierwszy „Miejsce egzekucji” ukazało się na rynku blisko 20 lat temu, a serial na podstawie tej książki powstał w 2008 roku. Dziś już niewiele osób pamięta o tym trzyodcinkowym brytyjskim serialu sprzed dekady. Może głosowanie w plebiscycie to dobry pretekst, aby go obejrzeć?

 

„Outsider”, Stephen King

Sprawa brutalnego zabójstwa 11-letniego chłopca zaczyna wykraczać poza to, co znane, a rzeczywistość miesza się z tym, co paranormalne. Najnowsza powieść Mistrza Grozy zostanie przeniesiona na mały ekran przez HBO. W głównej roli obsadzony został Ben Mendelsohn – aktor mający na swoim koncie Emmy i Satelitę za serial „Bloodline” oraz występy w filmach „Czas mroku” czy „Łotr 1. Gwiezdne wojny”. Towarzyszyć mu będą m.in. Cynthia Erivo, Bill Camp i Mare Winningham. Dwa pierwsze odcinki wyreżyseruje Jason Bateman, którego można obecnie oglądać w serialu „Ozark”.

 

„Zabójcza biel”, Robert Galbraith

Czwartą część cyklu o detektywie Cormoranie Strike’u, podobnie jak wcześniejsze powieści, zekranizuje BBC. Najprawdopodobniej na podstawie „Zabójczej bieli” powstanie kolejny, czteroodcinkowy sezon „Strike’a”. Autorka książki – J.K. Rowling, publikująca kryminały pod pseudonimem Robert Galbraith – ma mieć znaczący wpływ na scenariusz. Wcześniejsze części cyklu, czyli „Wołanie kukułki”, „Jedwabnik” i „Żniwa zła”, zapewniły BBC oglądalność na poziomie 7 milionów widzów. Lubicie ten serial? Jeśli tak, to pewnie ucieszy was wiadomość, że w produkcji ponownie zagrają Tom Burke, Holliday Grainger oraz Kerr Logan.

 

„Wieczna noc”, Chuck Hogan, Guillermo del Toro

Na pokładzie samolotu lądującego w Nowym Jorku zostaje odkryty śmiercionośny wirus. Brzmi znajomo? Nagrodzony Oscarem reżyser (i jak się okazuje, utalentowany pisarz) Guillermo del Toro mimo wszystko zadbał o to, by zaskoczyć czytelnika. Książkową trylogię „Wirus” (napisaną wspólnie z Chuckiem Hoganem) zekranizował już kilka lat temu, a w serialu zagrali m.in. Corey Stoll i Mía Maestro. Czy straszniejsze są wampiry wyglądające z kart książki, czy z serialowej adaptacji? Dajcie nam znać!

 

 

„Dawca przysięgi, część 2”, Brandon Sanderson

Chińska firma producencka DMG Entertainment (odpowiedzialna m.in. za film „Looper. W pętli czasu” oraz „Iron Man 3”) kupiła prawa do całego uniwersum Cosmere, wymyślonego przez Brandona Sandersona. To właśnie tam toczy się akcja m.in. cyklu „Archiwum Burzowego Światła” (nominowany w plebiscycie „Dawca przysięgi” to część 3.2 całej serii). Pierwsza w kolejce do ekranizacji jest otwierająca cykl powieść „Droga królów” – do napisania scenariusza zatrudnieni zostali Patrick Melton i Marcus Dunstan (duet, jaki najbardziej kojarzyć można z produkcją pt. „Piła”). Producentem został Dan Mintz, a Brandon Sanderson będzie czuwał nad realizacją jako producent wykonawczy. Na pierwsze trzy filmy z serii DMG Entertainment na razie przeznaczyła już 270 milionów dolarów i mówi się, że to dopiero połowa potrzebnej kwoty.

„Kamienne niebo”, Nora K. Jemisin

„Kamienne niebo” to trzecia książka cyklu „Pęknięta ziemia” (tłumaczonego na język polski przez pisarza Jakuba Małeckiego, którego autorska powieść jest również nomiowana w plebiscycie). Cykl ten zyskał uznanie zarówno w oczach fanów gatunku fantasy, jak i krytyków literackich. Nic zatem dziwnego, że firma TNT kupiła prawa do otwierającej serię „Piątej pory roku”, jeszcze zanim książka ta uzyskała nominację do Nagrody Hugo. Przy okazji warto nadmienić, że nagroda ta zresztą została jej niedługo później przyznana, podobnie jak za kolejne dwie części cyklu, czyli „Wrota obelisków” i „Kamienne niebo”, czyniąc Norę Jemisin pierwszą w historii autorką, która zdobyła Hugo trzy razy z rzędu. Świat stworzony w jej wyobraźni ma teraz zostać przeniesiony na mały ekran – produkcją serialu zajmie się Leigh Dana Jackson (znana m.in. z „Jeźdźca bez głowy” i „Dziedzictwa”).

„Kirke”, Madeline Miller

Grecka mitologia i czarnoksięskie moce w jednym. Kirke, córka Heliosa, musi zdecydować, czy należy do bogów Olimpu, z których się urodziła, czy do śmiertelników, których pokochała. W październiku zeszłego roku autorka książki, absolwentka filologii klasycznej Madeline Miller, podzieliła się ze swoimi fanami na Instagramie informacją, że właśnie wraca z Los Angeles, a „Kirke” została poddana procesowi „optioningu”. Towarzyszyło temu zdjecie pisarki z butelką wody, którą, jak napisała, wznosiła toast za sukces. Trudno się dziwić jej ekscytacji, skoro najprawdopodobniej na podstawie jej książki powstanie serial telewizyjny – oczywiście jeśli tylko firma producencka, która złożyła autorce wstępną propozycję zakupu praw, finalnie się na to zdecyduje. Ma na to określony czas – najczęściej to około dwunastu miesięcy. Czekamy i trzymamy kciuki!

„Otchłań: Księga I”, Peter V. Brett

To kolejna część futurystycznego „Cyklu Demonicznego” Petera V. Bretta. Pisarz swego czasu informował o „optioningu” praw do swego cyklu na rzecz aktora i producenta Paula W.S. Andersona („Resident Evil”). Niestety z planów nic nie wyszło, a prawa do ekranizacji znów stały się dostępne. Skorzystała z tego firma New Harlem Partnership oraz odpowiedzialni za nią Spike Seldin i Hans Futterman. Chcą oni jako pierwszą przenieść na duży ekran otwierającą cykl powieść „Malowany człowiek”. Wiadomość ta ujrzała światło dzienne w 2016 roku, lecz nowszych informacji w tej sprawie brak – wygląda więc na to, że fani „Cyklu Demonicznego” będą musieli jeszcze wstrzymać się z kupnem biletu do kina.

„Wyczarowanie światła”, Victoria Schwab

Cykl „Odcienie magii” to połączenie magii i miecza z płaszczem i szpadą. Gdyby tego było mało, autorka tworzy jeszcze multiuniwersum – świat, w którym istnieją równoległe miasta znane jako Londyn, zwane „Szarym”, „Czerwonym”, „Białym” oraz „Czarnym”. Prawa do ekranizacji serii wykupiła firma Sony. Aktor Gerard Butler będzie producentem adaptacji pierwszej części cyklu – „Mroczniejszego odcienia magii” – który, jeśli wszystko pójdzie dobrze, może stać się przynoszącą spore zyski filmową trylogią. W produkcję zaangażowany jest również Neal Moritz („Pasażerowie”, „Szybcy i wściekli”), więc zapowiada się świetne kino rozrywkowe.

 


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Paulina 27.02.2019 09:11
Czytelniczka

Czekam na "Kobieta w oknie" i "Miejsce egzekucji" !!! Do tego czasu, muszę wybrać się do biblioteki :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Strzelba 25.02.2019 18:08
Bibliotekarka

Czekam na ekranizację „Archiwum Burzowego Światła”, jednocześnie obawiam się czy ekranizacja ulubionych książek sprosta moim oczekiwaniom - najchętniej obejrzałabym już po przeczytaniu ostatniej książki z cyklu, za te kilka(naście?) lat ;)

Na pewno obejrzę też ekranizację „Zabójczej bieli”, „Cyklu demonicznego” Bretta i „Odcieni magii” Schwab. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yevoni 26.02.2019 08:49
Czytelniczka

Ja również na nic nie czekam tak bardzo jak na ekranizację "Archiwum" oby Brandon Sanderson wyrobił się z napisaniem całości :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 25.02.2019 14:32
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post