Jesteś jurorem! Książki czekają na Twój głos!

LubimyCzytać
01.02.2018

Trzecia edycja Plebiscytu Książka Roku wystartowała! Do końca lutego czytelnicy mogą głosować na najpopularniejsze książki, które ukazały się w 2017 roku i tym samym podziękować autorom oraz wydawcom za ulubione książki minionego roku.

Drodzy Czytelnicy, przed nami kolejna odsłona Plebiscytu na Książki Roku, w której stajecie się literackimi jurorami. Każdy głos ma znaczenie, bo pokazuje, jakie książki zyskały Wasze uznanie w minionym roku. Wybierzecie najlepsze tytuły z najpopularniejszych i to one otrzymają tytuł „Książki Roku 2017”. Pamiętajcie, że na Wasze typy czekają autorzy i wydawnictwa, więc odpowiedzialność za trafne wybory leży w Waszych rękach. Życzę wszystkim dobrej zabawy!
Izabela Sadowska z lubimyczytać.pl

Zasady plebiscytu są proste: To Ty #jesteśJurorem

Każdy z użytkowników serwisu może głosować w 12 kategoriach: literatura piękna; powieść historyczna; kryminał, sensacja, thriller; literatura obyczajowa, romans; literatura faktu, publicystyka; autobiografia, biografia, wspomnienia; literatura fantastyczna; science fiction; horror; literatura młodzieżowa; fantastyka młodzieżowa i literatura dziecięca. W każdej kategorii nominowanych jest 20 najpopularniejszych książek roku 2017 – a głos oddajemy na jeden wybrany tytuł z danej kategorii.

Proces wyboru nominowanych książek był taki sam jak w latach poprzednich. Czyli w pierwszej kolejności kierowaliśmy się głosami społeczności serwisu – sprawdzaliśmy, które książki były najpopularniejsze, które miały najwięcej opinii i najwyższe oceny. W drugiej kolejności rolę odgrywały subiektywne wybory poszczególnych członków zespołu. Braliśmy pod uwagę przyznane wcześniej książkom nagrody i wyróżnienia, zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także przeglądaliśmy tytuły, które zostały wydane pod koniec roku i nie zdążyły zebrać znaczącej liczby opinii i ocen.

Po wielogodzinnych dyskusjach wyłoniliśmy 240 najpopularniejszych tytułów z 70 wydawnictw. Wśród nominowanych jest 78 polskich autorów. Prawie po równo rozkładają się siły między pisarkami i pisarzami.

Przypominamy, że w trakcie trwania głosowania widoczna będzie ogólna liczba oddanych głosów w ramach jednej kategorii – to ile osób zagłosowało na konkretny tytuł, ujawnimy dopiero po zakończeniu plebiscytu, czyli 8 marca 2017, kiedy ogłosimy wyniki.

Wszystkie informacje dotyczące plebiscytu wrzucajcie na Twittera i Facebooka, oznaczając je hashtagiem #KsiazkaRokuLC oraz #jesteśJurorem

Reklama

komentarze [72]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2550
4
01.02.2018 12:07

Czekamy na Wasze głosy!


879
332

Szkoda, że nie ma kategorii dla debiutantów oraz opowiadań, wiele fantastycznych książek jest przez to pomijanych, gdyż nazwiska nowych autorów nie mogą mierzyć się w popularności z uznanymi markami.


305
8
01.02.2018 20:16

Doskonały pomysł! 👍👍👍 Droga Redakcjo, w przyszłym roku weźcie to, proszę, pod uwagę! ☺


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

4580
421
01.02.2018 13:11

Ileż razy można Was prosić o zmianę bezsensownego podziału na literaturę fantastyczną i science fiction????? How many times, jak mawiał pewien wkurzony tenisista na korcie...


665
665
01.02.2018 14:35

Moim zdaniem ten podział nie jest bezsensowny. Czymś innym jest antycypacja przyszłej technologi, a czymś innym wiara w magię i czarownice.


1934
2
01.02.2018 15:06

Nie zgodzę się, że podział jest bezsensowny. Tak jak napisał @Veinylover, czym innym jest budowanie światów fantastycznych opartych na podstawach naukowych, czym innym - na magii. Problem leży tu w nazywaniu kategorii. Science fiction jest podgatunkiem fantastyki. Tak samo jak horror. Podgatunkiem również jest fantasy, do niej zaliczamy wszystkie teksty o uniwersach...

więcej

4580
421
01.02.2018 16:57

To właśnie miałem na myśli. Albo piszemy fantastyka, albo sf, fantasy itp.... Jedna kategoria jest nadrzędną w stosunku do drugiej. Czyli podział moim zdaniem sensu nie ma.


665
665
03.02.2018 01:13

Sprawa jest prosta. Nie można porównywać Lema z Harrym Potterem czy pisarstwo Arthura C. Clarke'a z Tolkienem. To coś bardziej odmiennego, niż jakikolwiek inny gatunek od jakiegokolwiek innego. Przez fantastykę rozumie się zwyczajowo bardzo szeroki zakres wyimaginowanych światów nie mających niczego w swej konstrukcji związanego z jakąkolwiek dającą się przewidzieć...

więcej

4708
160
03.02.2018 11:39

To nie idiotyzmy, chodzi o to że kategorie są źle podpisane. Zamiast "Fantastyka" powinno być "Fantasy" ponieważ fantastyka to gatunek, do którego zaliczamy science fiction, fantasy i horror.


1375
17
04.02.2018 21:02

@veinylover
Podział na fantasy i science fiction miałby sens. Niestety nazwy są inne, mamy fantastykę, o czym pisaliśmy już wcześniej, nie pamiętam, w zeszłym czy jeszcze poprzednim roku, a "góra" kompletnie nas olała, nie raczyli ani poprawić błędu, ani wytłumaczyć się z takiego podziału i bronić go przed naszymi (niesłusznymi może?) zarzutami. Co więcej, nie chodzi o samą...

więcej

665
665
04.02.2018 22:23

@Monika - jeśli nie istnieje nic, co jest fantastyką nie będąc jednocześnie ani sci-fi, ani fantasy, to prawda. Ale jeszcze tego nie wiem na 100%, choć faktycznie, możliwe że masz rację absolutną w tej sprawie.


1375
17
04.02.2018 23:57

@veinylover
Wszystko zależy od przyjętych definicji tych gatunków. Do fantastyki należy też horror i choć zależnie od tego, co straszy, można przyporządkować poszczególne horrory do fantasy (poltergeist, demon) lub sf (mutant zbiegły z laboratorium, zbuntowany robot, kosmici), to jednak wydziela się go osobno - ale to wyłączenie jest o tyle logiczne, że dominującym...

więcej

665
665
05.02.2018 04:00

To, że gatunki są płynne, to rzecz oczywista, nie wiem, w czym ta płynność miałaby kwestionować oddzielenie sci-fi. Słynne "Solaris" Lema jest niby sci-fi, ale dla mnie jest to przede wszystkim książka o miłości i literatura piękna jednocześnie. Był taki film o ciężarówce bardzo złośliwej, z którą walczył właściciel samochodu osobowego, w książce napisanej na ten temat...

więcej

1375
17
05.02.2018 05:07

Są ludzie, niestety jest ich sporo, którzy upierają się przy podziałach rozłącznych wszystkiego, cokolwiek przyjdzie im dzielić, a jeśli podzielić rozłącznie się nie da, to twierdzą, że w ogóle podział jest niemożliwy. Powiedz takiemu człowiekowi, że science fiction jest o nauce, technice, odkrywaniu kosmosu i o przyszłości i że fantasy jest o magii, to pięknie oddzieli te...

więcej

1173
332
05.02.2018 08:03

Co do bezsensownego podziału na fantastykę i SF to już wszystko tu powiedziano.

Kategorii "najgorsza książka" absolutnie nie popieram. Większość argumentów przytoczyła powyżej Monika. Największą karą dla złej książki jest konsekwentne pomijanie jej we wszelakich dyskusjach.

Cała ta dyskusja pokazuje niestety, jak niedopracowanym narzędziem dla poszukujących dobrej książki...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

725
15
01.02.2018 13:38

Nie mogę wziąć udziału w głosowaniu, bo jestem tak w tyle z nowościami, że na tyle książek przeczytałam może kilka i nie nazwałabym mich najlepszymi. Kurde. xD


789
176
01.02.2018 14:00

Mam ten sam problem, ciężko mi zagłosować jeśli przeczytałam np. tylko dwie książki z danej kategorii. Oczywiście mogę stwierdzić która bardziej mi się podobała ale chyba nie o to chodzi. Drugi problem jest taki, że często przeczytałam tą najbardziej rozleklamowaną.


1375
17
04.02.2018 20:43

Byłoby miło, gdyby za rok czy dwa powtarzano głosowanie na książki z poprzednich lat. Przeczytalibyśmy więcej: i więcej ludzi by coś przeczytało, i wypadałoby więcej pozycji na pojedynczego głosującego, i pozycje z końca roku miałyby większe, bardziej wyrównane szanse na dotarcie do sensownej liczby czytelników. Dzięki temu głosowalibyśmy w sposób bardziej przemyślany, na...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

0
1014
konto usunięte
01.02.2018 14:02

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


1059
480
06.02.2018 12:42

Zgadzam się. Nawet jeśli niewiele osób czyta literaturę popularnonaukową, ktoś to jednak robi. A przyznając jej osobną kategorię pokazuje się, że takie książki są wydawane i czytane.

Byłabym też za rozdzieleniem biografii od literatury faktu, tych pierwszych jest stosunkowo dużo i 'zabierają miejsce' pozostałym książkom. Samych reportaży ukazuje się sporo w każdym roku.


440
348
06.02.2018 19:15

Ponieważ traktuję konkurs 'najlepsza książka roku' jako zabawę realizującą gusta większości, kategorie tematyczne są w moim odczuciu czymś zupełnie dowolnym.

Ale abstrahując od tego odczucia, wydaje mi się kilka rzeczy, o których napiszę poniżej w kilku zdaniach.

Ponieważ dla mnie ważna jest warstwa treści emocjonalnej i prawdy o świecie i człowieku w beletrystyce, to...

więcej

54
54
11.02.2018 11:17

Popieram, Zubo, Twoją odpowiedź.
Nie wiem, czy Wam, Drodzy Czytelnicy i Drogie Czytelniczki nie przeszkadza, ale mnie, tak, wszędobylskie okno, powiadamiające o głosowaniu w plebiscycie, dlatego, to ostatni rok, w którym oddałam głos. Coraz częściej mam wrażenie, że to nic innego jak marketing. Zwłaszcza, po Waszych głosach. Szkoda.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1599
110
01.02.2018 14:40

Jeśli chodzi o kategorię kryminały i sensacja to jakieś nieporozumienie:/ Słaba "Helisa", "Zapisane w wodzie", "Bad mommy"? Serio? A gdzie polscy pisarze? Szczygielski, Woźniak, Małecki, Rogala? Wychodzi na to, że w tym roku nie będę głosować, bo po prostu nie ma na kogo:/


614
2
01.02.2018 17:17

@szelma
Mnie zabrakło w tej kategorii Anny Kańtoch i jej "Wiary" i "Wzgórza psów" Żulczyka, na które chciałam zagłosować. Nie rozumiem, dlaczego to ostatnie umieścili w kategorii literatura piękna, w której nie ma raczej szans... Powieść Żulczyka to świetny kryminał/thriller i na tle różnych Puzyńskich i Mrozów błyszczałaby niczym diament wśród kociego żwirku, ale w...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

862
671
01.02.2018 15:22

Jak można umieścić "Kolekcjonera motyli" do horroru?! SZOK:O


655
332
01.02.2018 16:06

Tak samo "Strażnicy światła" są umieszczeni w horrorze, a to zwykła powieść, ewentualnie z elementami thrillera.


778
30
01.02.2018 17:19

Podobnie z Bad Mammy, który też nie do końca pasuje do kategorii thrillera.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

447
384
01.02.2018 15:51

Okazało się, że z nominowanych pozycji przeczytałem tylko jedną książkę, która na dodatek była dość przeciętna, więc nawet nie mam na co głosować ; p


903
126
01.02.2018 16:58

Ja też mam w tym roku problem...kategoria horror nie do końca trafione tytuły; znalazł się tam właśnie czytany przeze mnie Hex, a jedyne co przeraża to zachowanie Jaydona, a nie istnienie i znikanie czarownicy :/...'kolekcjoner motyli'?-serio? w thriller itp też mam problem, bo owszem przeczytałam kilka z nich więc nie mogę powiedzieć, że wybór ograniczony jednak widząc...

więcej

903
126
01.02.2018 17:40

I zapomniałam o 'to, co zostawiła', '48', 'Kobiety z Ravensbrück. Życie i śmierć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet', też mi brakuje ich.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

504
3
01.02.2018 17:09

Nie spodziewałam się, że nie będzie "Kosiarzy" Shustermana, świetna książka z oceną 8,06 (z 212 ocen) :/


1589
651
01.02.2018 20:16

Też się zdziwiłam.
Na Nibynoc liczyłam, a również nie było.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

zgłoś błąd