Trzecia na liście...

LubimyCzytać
15.12.2017

A co, jeśli ktoś cię obserwuje, śledzi i robi ci zdjęcia? Co, jeśli każdy twój krok jest pod uważną obserwacją? Jak łatwo można kogoś wytropić i zamienić życie tej osoby w koszmar za pomocą Internetu i mediów społecznościowych? Jak we współczesnym świecie łączą się ze sobą przypadek i możliwość sprawowania kontroli absolutnej?

Eliza jest młodą, samotną i atrakcyjną panią psycholog, która po rozstaniu z narzeczonym próbuje znaleźć odrobinę spokoju. Rutynę jej życia zaburza ktoś, kto nie spuszcza jej z oczu. Nawet na chwilę. A może to przewidzenia? Może tylko jej się wydaje? Chociaż… A co, jeśli to któryś z pacjentów? Szalony wielbiciel? Maniakalny morderca?

W jej życiu pojawia się Anton, Rosjanin polskiego pochodzenia. Znajomość szybko przemienia się w płomienny romans. Eliza nie wie jednak, że mężczyzna nie poznał jej przez przypadek.

Równocześnie w Warszawie pewna czterdziestolatka, wyglądem niezwykle przypominająca Elizę, próbuje za wszelką cenę odszukać kochanka, który odszedł od niej w dramatycznych okolicznościach. Losy tych postaci połączą się ze sobą w zupełnie nieoczekiwany sposób.

Tak rysuje się akcja nowej książki Magdy Stachuli pod tytułem Trzecia. To druga powieść autorki po wysoko ocenianym, bestsellerowym debiucie Idealna z 2016 roku. Stachula wraca w jeszcze lepszej formie i jest już jasne, że obiecujący debiut nie był jednorazowym wyskokiem. Autorka fantastycznie czuje się w konwencji psychologicznego thrillera w stylu domestic noir. Równie sprawnie wplata w opowieść interesujące wątki obyczajowe, a psychologiczne motywacje działań bohaterów przedstawia na naprawdę wysokim poziomie.

Sposób opowiadania jest wartki i szybko wciąga w wykreowany świat. Z dużą dbałością został przedstawiony Kraków – jedno z najważniejszych miejsc na powieściowej mapie. Bohaterowie książki to ludzie niespełnieni, uciekający przed przeszłością, poszukujący straconego szczęścia. Często kierują nimi głębokie namiętności, nie wahają się działać instynktownie i w sposób niemieszczący się w ogólnie przyjętych normach. Do pewnego momentu niektóre zachowania postaci, szczególnie Elizy, mogą wydawać się nieuzasadnione – ostatecznie zostają one jednak satysfakcjonująco umotywowane.

Thriller Stachuli to bardzo dobrze napisana historia o wadze przypadku i wpływie przeszłości na życie człowieka. Nowoczesne metody inwigilacji łączą się tu z niepowstrzymanymi namiętnościami, a wszystko, co wydaje się pewne, jest tylko maską pozorów. Z całego serca polecam wszystkim lubiącym wartkie, niebanalne historie z zaskakującym i nieoczywistym zakończeniem.

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
3737
310
04.05.2018 21:45

Ja właśnie czytam "Idealną", podoba mi się, gdyż lubię thrillery psychologiczne. Jednak czytając opis "Trzeciej" ciężko jest mi nie odnieść wrażenia, że obie te książki są w pewien sposób do siebie podobne... Co jednak nie sprawia, że mówię "nie" książkom tej Autorki- na pewno jest to pisarka wyróżniającą się wśród naszych, polskich pisarek...

więcej

28
14
15.12.2017 20:55

Podobały mi się obie książki, trzymające w napięciu, zaskakujące i co najważniejsze mówiące o współczesnych technologiach, które nie są wymysłem autorki, ale istnieją naprawdę. Nie będę pisać o co dokładnie chodzi, żeby nie spoilerować, ale byłam pod wrażeniem! Nie wiesz, kto i kiedy cię obserwuje, a niby przypadkowe spotkanie jest zaplanowanym z góry celowym działaniem, w...

więcej

37
18
15.12.2017 11:54

Właśnie zastanawiam się nad kupnem tych oto książek, bardzo ciekawi mnie co się w nich będzie działo. Podoba mi się klimat po przeczytaniu tego artykułu.


2801
4
13.12.2017 15:33

Zapraszamy do dyskusji.


19
0
16.12.2017 09:54

Klimat książek Magdy Stachuli jest niesamowity. Z niecierpliwością czekam na kolejną pozycję.
Jest już czeskie tłumaczenie Idealej!https://www.facebook.com/MagdaStachula/
Czego życzyć autorowi; weny i rzeszy czytelników!


zgłoś błąd