Nowy John Green w Polsce jeszcze w tym roku!

LubimyCzytać
15.09.2017

To już pewne! Jeszcze w tym roku nakładem wydawnictwa Bukowy Las ukaże się długo oczekiwaną powieść Johna Greena pt. „Żółwie aż do końca”. Po raz kolejny w swoim niepodrabialnym, bezkompromisowym i dowcipnym stylu pisze o najważniejszych sprawach nie tylko młodych ludzi.

Tytuł książki Żółwie aż do końca nawiązuje do słynnej anegdoty przedstawionej w „Krótkiej historii czasu” Stephena Hawkinga: 

Znany naukowiec (być może filozof Bertrand Russell) wykładał astronomię dla ogólnej publiczności. Opisywał, że Ziemia porusza się wokół słońca, słońce porusza się wokół centrum galaktyki. Pod koniec wykładu starsza pani siedząca w końcu sali wstała : Wszystko to co pan nam powiedział to są doprawdy głupoty. W rzeczywistości świat jest wielką płytą podtrzymywaną na grzbiecie wielkiego żółwia. Naukowiec uśmiechnął się i z przekąsem zapytał: A na czym stoi żółw? - Jest pan bardzo sprytny młody człowieku, odpowiedziała starsza pani. - Po prostu tam są żółwie aż do samego końca.*

Żółwie aż do końca. (ang. Turtles all the way down.) – ironiczne zdanie przywołujące pozycję kosmologiczną, która nie proponując ostatecznego fundamentu, skazana jest na nieskończoną regresję w wyjaśniania podstaw lub początku świata. Wyrażenie stało się idiomem szczególnie w anglojęzycznej wspólnocie naukowej, gdzie używane jest dla wskazania braku ostatecznego (lub akceptowalnego) uzasadnienia danej teorii.*

Zobaczcie jak John Green dowcipnie tłumaczy brak żółwi na okładce książki:

Treść książki, do 10 października, czyli premiery w USA, jest pilnie strzeżona na całym świecie. Do tego stopnia, że wydawnictwom nie wolno ujawnić nazwisk tłumaczy, by zapewnić im spokój pracy.

W Polsce powieść będzie miała dwie wersje okładki: adaptację okładki oryginalnej oraz okładkę pasującą do serii wydanych wcześniej książek Johna Greena.

Powieść skupi się na 16-letniej Azie Holmes, uczennicy szkoły średniej, która na co dzień zmaga się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi oraz jej poszukiwaniami zbiegłego milionera. W powieści pojawi się tak znany z twórczości Greena wątek jak przyjaźń na całe życie. Wiele więcej o fabule nie wiadomo - wydawca zdradza, że pojawi się jeszcze fanfiction Star Wars oraz tuatara - gad występujący na Nowej Zelandii.

Jeśli nie zdarzy się katastrofa, nie wybuchnie drukarnia i nie zawiodą drogowcy, książka pojawi się w księgarniach jeszcze w listopadzie.

* żródło: pl.wikipedia.org/wiki/Żółwie_aż_do_końca

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
3
0
22.09.2017 03:12

Zapowiada się jednak nie taka straszna jesień, tyle super książek :D


576
55
18.09.2017 12:46

Świetna informacja, nie mogę się doczekać! :)


0
1241
konto usunięte
15.09.2017 16:48

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


535
34
15.09.2017 15:15

I ten dylemat, z którą okładką kupić...


2045
8
15.09.2017 16:27

W sumie jeszcze nie wiadomo jak ma wyglądać polska okładka, więc na razie dylematu nie ma ;) Sama się zastanawiam, ale chyba jednak postawię na polską wersję, żeby pasowała do pozostałych


2784
4
15.09.2017 14:49

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd