rozwiń zwiń

Znamy program Literackiego Sopotu

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.07.2017

Miejska Biblioteka Publiczna i Miasto Sopot już po raz szósty organizują Festiwal „Literacki Sopot”. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia 2017 roku, a jego tematem wiodącym będzie literatura hiszpańskojęzyczna.

Znamy program Literackiego Sopotu

Literacki Sopot to festiwal literatury odbywający się w jednym z najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem. Jego celem jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Na cztery dni miasto zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a najpiękniejsze zakątki Sopotu tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie literatury, projekcje filmów, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki.

Tegorocznym motywem przewodnim Festiwalu będzie literatura hiszpańskojęzyczna – prawdziwy ocean. Jak podkreśla kurator Literackiego Sopotu 2017 i tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, Tomasz Pindel: Nie mówimy o samej Hiszpanii, ale także o literaturach pozostałej dwudziestki krajów, w których mówi się, pisze i czyta po hiszpańsku. Niebywale prężny rynek wydawniczy tego obszaru dostarcza dzieł zarówno pisarzy masowych, popularnych, zaspokajających oczekiwania i gusta rzeszy czytelników na całym świecie, jak i dzieła niezwykłych oryginałów: współczesne arcydzieła literackie, eksperymenty i śmiałe osobiste wizje, nie pomijając przy tym tzw. literatury środka, czyli znakomitej literacko, ale przystępnej prozy. Powieść, opowiadanie, kryminał, sensacja, romans, proza obyczajowa, polityczna czy historyczna – tam jest wszystko. Tego naprawdę nie można przegapić. I właśnie Literacki Sopot 2017 posłużyć może jako przepustka do tego literackiego świata.

 

Wśród tegorocznych gości festiwalu znajdą się m.in. Javier Cercas, Claudia Piñeiro, Sole Felloza, Javier Zamora Bonilla, Luci Gutiérrez, Javier H. Estrada, Isabel Ferreiro Lavedán, Joanna Fabicka, Stefan Chwin, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Artur Domosławski, Dorota Masłowska, Marian Pilot, Jakub Żulczyk, Adam Michnik, Magdalena Łazarkiewicz, Marek Kochan, Tomasz Pindel, Ludwika Włodek, Wojciech Kuczok, Ziemowit Szczerek, Magdalena Grzebałkowska, Wojciech Tochman, Ed Vulliamy czy Mariusz Szczygieł. Wydarzenia Literackiego Sopotu odbywać się będą w kilku tematycznych blokach, m.in. Literacki dla młodzieży, Literacki dla dzieci, Scenariusz jako gatunek literacki, Nominowani do Nike, Literacki filmowy, Literacki muzyczny czy Conversaciones Literarias. Wszystkie krążyć będą satelicko wokół najistotniejszego w tym roku zagadnienia – literatury hiszpańskojęzycznej.

Coversaciones Literarias

W ramach spotkań z cyklu Conversaciones Literarias odbędą się spotkania z hiszpańskojęzycznymi autorami: Almudeną Grandes (prowadzenie Łukasz Wojtusik), Claudia Piñeiro (prowadzenie Tomasz Pindel), Pau (prowadzenie Przemysław Zawrotny), Javierem Cercasem (prowadzenie Ewa Zaleska) i Aurą Xilonen (prowadzenie Magdalena Grzebałkowska).

Park Książki

Każdego dnia festiwalu można będzie odwiedzić stworzoną przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście czytelnia wielu wydawnictw dla dorosłych i dla dzieci. Drabiny, na które wspięły się książki, zachęcają, by wyciągnąć rękę, wybrać kilka pozycji i zatopić się w lekturze na pobliskim leżaku. To miejsce dla lubiących czytać i dla tych, którym książka nie przeszkadza w opalaniu się i spędzaniu przyjemnie czasu. Nie zabraknie również miesięczników, tygodników i dzienników, o których z przyjemnością podyskutujemy. Powstanie tu Sopocka Księga Cytatów – damy ci pędzel i farbę, a ty podziel się z nami swoimi myślami na płótnie. Park Książki znajdziecie w sopockim Parku Północnym.

Literacki dla młodzieży

W ramach tego bloku odbywać się będą rozmaite warsztaty, m.in. warsztaty literackie z Anną Cieplak, którego uczestnicy będą zastanawiać się nad wyborem tematu czy problemu, który stałby się punktem wyjścia fabuły opowiadania, treścią wiersza czy książki. Co w przypadku danego uczestnika/uczestniczki może być ważne i warte opisania? Decyduje o tym przecież nie tylko chęć pisania, ale i umiejętność wnikliwej obserwacji świata i ludzi oraz przekonania, że jakiś problem jest dla nas ważny. Warsztaty literackie będą ukierunkowane na prozę obyczajową.

Z kolei w ramach warsztatów z Rodríguezem Jiménez-Bravo (Pau), autorem „Sagi o Atlasie i Axisie”, jego uczestnicy w skrócie poznają historię, język komiksu i nauczą się, jak łatwo jest stworzyć postać w komiksie.

W czasie zaś warsztatów ilustratorskich z Lucie Gutiérrez każdy uczestnik warsztatów zostanie poproszony, by zilustrować coś, czego nienawidzi. Na nasze szczęście wszyscy nienawidzimy wiele rzeczy i wiele rzeczy kochamy. Zabawniejsze jednak jest mówienie o tych, które nienawidzimy. Wszystkie prace zostaną zebrane w jednej wspólnej książce.

Literacki dla dzieci

Nie zabraknie również warsztatów dla najmłodszych. W czasie warsztatów z twórczyniami książki „¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych” Moniką Bień-Königsman i Marią Dek (dla dzieci wieku 6–9 lat) mali uczestnicy przekonają się, dlaczego Hiszpanie kochają gonitwy byków, śpiew, taniec i dobre jedzenie. Poznają hiszpańską smaki i wspólnie przygotują proste tapas. Poza tym z każdej podróży dobrze jest wysłać bliskim widokówkę – ilustratorka pomoże dzieciom namalować wielkie pocztówki z Hiszpanii, a ich miniatury będą mogli wysłać do siebie pocztą.

Z kolei w czasie warsztatów Księgarni Ambelucja z tekturowych odmętów wyłonią się tajemnicze butelki z listami z Hiszpanii. Będą to krótkie fragmenty literatury hiszpańskiej, które pobudzą wyobraźnię i zainspirują do stworzenia wspólnego obrazu-kolażu. Można też będzie wyłowić tekturowy but tancerki flamenco, papierowego osła Sancho Pansy i namalowany talerz paelli lub pomarańcze z bibuły.

Podczas festiwalu każdego dnia odbywać się będą inne warsztaty – warto sprawdzić i wcześniej się na nie zapisać.

Imprezy okołoliterackie

Czyli co poza tym? A chociażby:

Almodrama

Wieczór dedykowany twórczości Pedro Almodóvara, hiszpańskiego reżysera, scenarzysty i autora opowiadań, kultowego twórcy autorskiego kina hiszpańskiego. W swoich filmach stwarza prowokujący, komiksowy i melodramatyczny świat, zamieszkany przez przerysowane osobowości, eklektyczny i pełen namiętności.

Czytanie dramatu „Hameln” Juana Mayorgi

Juan Mayorga jest matematykiem i doktorem filozofii. Studiował w Münster, Berlinie i Paryżu. Pracuje jako wykładowca dramaturgii i filozofii w Akademii Teatralnej w Madrycie. Jest autorem wielu wystawianych dramatów i laureatem licznych nagród, m.in. nagrody Valle Inclán (2009), Narodowej Nagrody Teatralnej (2007), nagrody Max dla najlepszego dramatopisarza (2006, 2008, 2009), nagrody Max za najlepszą adaptację (2008).

W czasie Literackiego Sopotu odbywać się będą również debaty, Targi Książki i wiele, wiele innych wydarzeń. Sprawdźcie szczegółowy program wydarzeń – tutaj.

Na warsztaty obowiązują zapisy za pośrednictwem strony: https://warsztatyliterackiels2017.evenea.pl/

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.literackisopot.pl oraz na Facebooku.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 25.07.2017 15:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post