Nie żyje Julia Hartwig

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.07.2017

Nie żyje Julia Hartwig poetka, pisarka i tłumaczka. Poetka zmarła 14 lipca w domu swojej córki w Pensylwanii. 14 sierpnia skończyłaby 96 lat. Informację o jej śmierci podała na Facebooku jej przyjaciółka Paula Sawicka.

Nie żyje Julia Hartwig

Bezczas

Wytrzymać tydzień
wytrzymać rok
wytrzymać trzydzieści a potem siedemdziesiąt lat
Ale były lata których nikt nie liczył
królewskie
kiedy bawiliśmy się pod starymi dębami
i wieczność była przy nas

Na Facebooku została też opublikowana krótka wiadomość od córki poetki: Mama odeszła wczoraj. We śnie i z uśmiechem na twarzy. Odeszła spokojnie i godnie, tak jak żyła. Jesteśmy w szoku, zapłakani i zdruzgotani. Jednocześnie cieszymy się, że cały, jak się okazuje, ostatni rok Mamy życia, byliśmy blisko, razem. To wielka rzecz po tylu latach krótkich wizyt w kraju albo Mamy krótkich wizyt u nas. Planujemy obchody żałobne tu w Pensylwanii, a następnie, kiedy odzyskamy siły, w Warszawie.

Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie. Swój pierwszy wiersz opublikowała w 1936 roku, na łamach szkolnej gazetki "W słońce". W czasie II wojny światowej działała w AK. Była studentką Tajnego Uniwersytetu Warszawskiego, UW oraz KUL - studiowała polonistykę i romanistykę.
Była autorką słuchowisk radiowych, reportaży, bajek dla dzieci, tomików poezji i esejów.
Tłumaczyła na jezyk polski dzieł wielu autorów francuskich. m.in. Denisa Diderota, Guillaume'a Apollinaire'a i Eugène'a Delacroix.

Hartwig działała w opozycji. W styczniu 1976 roku należała do sygnatariuszy „Memoriału 101”, wyrażającego protest przeciw projektowanym zmianom w Konstytucji PRL. W latach 1986–1991 była związana z NSZZ „Solidarność”.

W 1997 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 X Zjazd Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wybrał ją na honorowego Prezesa Stowarzyszenia. Dwukrotnie otrzymała najwyższe odznaczenie nadawane przez rząd francuski - order Legii Honorowej: w 2008 roku w randze kawalera, w 2016 roku w randze oficera. W 2013 roku w XII edycji Nagrody Norwida otrzymała nagrodę „Dzieło życia” za całokształt twórczości. W 2014 otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej za książkę "Zapisane". W 2015 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznał jej tytuł doktora honoris causa. Byłą czterokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Poetka zostawiła po sobie kilkadziesiąt tomików poezji, zbiory esejów i felietonów. Ostatni tomik, zatytułowany Spojrzenie ukazał się w 2016 roku nakładem Wydawnictwa A5. Zbiór przyniósł trzydzieści wierszy. Inaczej niż kiedyś u Julii Hartwig, refleksja zdecydowanie przeważała nad zapisem realności, a świat wewnętrzny nad tym, co materialne. Człowiek, który mówi do nas spośród linii tych utworów żyje w bardzo późnym już czasie, gdy „z dnia na dzień dzień staje się krótszy”, w narastającym cieniu śmierci, przywołuje ton pożegnania, odchodzenia, ciszy, gdy często pojawiają się wyznania: „milczeć pragnę / usnąć pragnę”; „przywołać / strażnika nocy / który weźmie mnie / w opiekę”. 


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
allison 16.07.2017 11:22
Czytelniczka

Dla mnie w polskiej poezji XX i XXI wieku były dwie damy: Wisława Szymborska i Julia Hartwig, która dała się poznać także jako wybitna tłumaczka.
Wielka szkoda, że obie odeszły, ale pozostawiły po sobie tak bogaty i różnorodny dorobek (nie tylko poetycki), że w sercach czytelników będą żyły na zawsze.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
16.07.2017 06:14
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Aksamitt 16.07.2017 02:00
Czytelniczka

Wiersze zamieszkują zupełnie inną przestrzeń literacką niż powieści. To jak noc i dzień, sacrum i profanum. Przez to, iż odczucia autorów liryk są tak namacalne, wręcz wylewają się z utworów i tworzą ich najbardziej intymny portret, to ten rodzaj twórczości stale plasuje sie na tym samym poziomie żywotności. Poeta odchodzi, ale jego liryki cały czas mówią, pulsują,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ytr0001 15.07.2017 12:35
Czytelnik

Chciałabym napisać coś mądrego oraz opisać, jak mi smutno, ale prawdę powiedziawszy, nie znajduję na to odpowiednich słów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 15.07.2017 11:35
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post