Letni numer magazynu „Książki. Magazyn do czytania”

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.06.2017

Czujecie? To powiew wakacji! Żeby jeszcze podkręcić tę kanikułową atmosferę, dodajmy, że właśnie ukazało się nowe wydanie magazynu „Książki. Magazyn do czytania”. O czym poczytamy w nim pod chmurką, na plaży i wszędzie tam, gdzie nas poniesie? Sprawdzamy dla Was!

Letni numer magazynu „Książki. Magazyn do czytania”

Na start rozmowa z Colsonem Whiteheadem, autorem nagrodzonej Pulitzerem książki Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki. Wywiad przeprowadza Katarzyna Surmiak-Domańska.Tę powieść o niewolnictwie byłem w stanie napisać dopiero wtedy, gdy zostałem ojcem. Bo dziś jestem w stanie wyobrazić sobie, co czuje człowiek, który widzi, jak ktoś bije jego dziecko, a on nie może nic z tym zrobić. Albo co czuje, gdy jego dziecko patrzy, jak on sam jest bity – mówi autor najgłośniejszej amerykańskiej powieści ostatnich lat. Nie tylko o niewolnictwie.

A co dalej? A dalej życie nie z tej ziemi, czyli artykuł biograficzny o Stanisławie Lemie, w którym Wojciech Orliński opowiada o pisaniu biografii Lema – Lem. Życie nie z tej ziemi. Pisząc biografię Stanisława Lema, zastanawiałem się, jak wyglądałby świat, w którym zabrakłoby jego książek. Bo odkryłem, że to mogło się zdarzyć. Orliński snuje również wizje innego życia Lema, które nigdy się nie wydarzyło, które nie mogło się wydarzyć: W normalnym kraju Lem pod koniec lat 50. znalazłby pracę jako rezydentny intelektualista prestiżowej uczelni, która dałaby mu katedrę i możliwość pionierskich badań nad przeszłością i przyszłością. W takim alternatywnym wszechświecie byłby ich Alvinem Tofflerem, ich Rayem Kurzweilem, ich Hannah Arendt, ich Michalem Foucaultem, ich Giorgiem Agambenem.

Z kolei w artykule „Żółw a sprawa polska” Michał R. Wiśniewski pisze o polskiej fantastyce. Żadna klasyczna powieść fantasy nie może się obejść bez mapy. Rzut oka i od razu wszystko wiadomo: oto na północy znajduje się utopijna wioseczka, z której bohater wyrusza w podróż życia, po drodze – metropolia lub zaginione miasto elfów, wreszcie na południu lub wschodzie – górzysta kraina zamieszkana przez zło. Mapa polskiej fantastyki jest nieco bardziej skomplikowana.

Komu mało wywiadów, ten może się pocieszyć kilka stron dalej rozmową z Isabel Allende przeprowadzoną przez Ignacego Karpowicza i Juliusza Kurkiewicza. W młodości przekładałam koszmarne romansidła Barbary Cartland, wszystkie na jedno kopyto. Zahukana dziewica zakochuje się w dojrzałym mężczyźnie, który ją ratuje z opresji, a następnie rozdziewicza, po czym żyją długo i szczęśliwie. Koszmar!

W tym numerze również wywiad z Arturem Pérezem-Revertem z wydźwiękiem lekko pesymistycznym: Mam radę dla młodych, którzy chcieliby zostać pisarzami: lepiej zajmijcie się projektowaniem gier komputerowych albo pisaniem scenariuszy seriali. Książki niedługo znikną.

Poza tym w nowym wydaniu „Książek” znajdziecie artykuł Stanisława Łubieńskiego o książce Rzecz o ptakach, tekst „Spokojnie, to tylko seks” Małgorzaty I. Niemczyńskiej, w którym przedstawia zestawienie dziesięciu scen erotycznych, które warto zaliczyć z literaturą XX wieku oraz tekst Marcina Sendeckiego o tych, co pisali i boksowali, pisali, bo biegali, pisali, choć nie biegali, oraz o tych, którzy woleli whisky, czyli o nieoczywistych związkach sportu i literatury.

To tylko część artykułów, jakie znajdziecie w magazynie. Poza tym w magazynie jak zawsze zapowiedzi wydawnicze z kraju i ze świata oraz wiele nie tak znów ściśle tajnych informacji z rynku książki.

Nowego numeru „Książek. Magazynu do czytania” szukajcie w kioskach. Polecamy!


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mateusz Cioch 22.06.2017 15:39
Czytelnik

Niedługo? Raczej nie za mojego życia, biorąc pod uwagę, że w swojej biblioteczce mam egzemplarze, liczące sobie grubo ponad półwiecze, a w 2017 książki wciąż są wydawane.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magdalee 22.06.2017 14:33
Czytelniczka

Nie zgadzam sie z wypowiedzia, ze ksiazki znikna. To samo powiedziano o kinach kiedy weszly filmy na VHS i DVD... Ja wole czytac na papierze niz na ekranie, chociaz bardzo lubie i doceniam zalety mojego Kindle.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.06.2017 13:12
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post