rozwiń zwiń

Przyznano nagrody Dobre Strony 2017

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.05.2017

Podczas uroczystej gali towarzyszącej 8. Targom Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY poznaliśmy laureata konkursu „Dobre Strony 2017". Nagroda, ufundowana przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, została przyznana w tym roku w dwóch osobnych kategoriach: książka dla dzieci oraz książka dla młodzieży.

Przyznano nagrody Dobre Strony 2017

Wyróżnienie trafiło w tym roku do Wydawnictwa Format z Wrocławia oraz Wydawnictwa Tako z Torunia. Laureaci otrzymali po dwadzieścia tysięcy złotych.

Ogólnopolski Konkurs Dobre Strony na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży jest stałym elementem wrocławskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. Jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Katarzyna Kujawa, Katarzyna Stoparczyk, Piotr Młodożeniec oraz Jakub Krofta w pierwszym etapie konkursu nominowało do nagrody po 4 książki w dwóch osobnych kategoriach.

Książki dla dzieci:

  • Czas Czarodziej – Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, Wydawnictwo Babaryba
  • Seria Książki Jutra – Equipo Plantel, Mikel Casal, Marta Pina, Joan Negrescolor, Luci Gutiérrez, Wydawnictwo TAKO
  • Przed i po – koncepcja: Matthias Aregui, ilustracje: Anne-Margot Ramstein, Wydawnictwo FORMAT
  • Czerwony Kapturek– Gabriela Mistral,ilustracje: Paloma Valdivia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

Książki dla młodzieży:

 

W piątek (26 maja) podczas uroczystej gali nagrody wręczyli: Jacek Sutryk - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Anna Morawiecka - szefowa Targów. Werdykt odczytała Anita Wincencjusz-Patyna – przewodnicząca Jury.

Jury główną nagrodę w kategorii książka dla dzieci przyznało Wydawnictwu TAKO za serię Książki jutra: Co to właściwie jest demokracja, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Marta Pina, Oto jest dyktatura, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Mikel Casal, Klasy Społeczne istnieją, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Joan Negrescolor, Kobiety i mężczyźni, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Luci Gutierez.

O tych książkach Jury powiedziało:

Mądre, czasami przerażająco aktualne, uniwersalne, pełne szacunku, niezwalniające z odpowiedzialności społecznej nikogo z nas. Traktują o sprawach fundamentalnych, przypominają, że nic nie jest dane nam raz na zawsze. Ilustracje wzmacniają przekaz zawarty w prowokujących do dyskusji tekstach poświęconych odpowiednio demokracji, dyktaturze, klasom społecznym i płciom.

W kategorii książka dla młodzieży główna nagroda trafiła do wrocławskiego Wydawnictwa Format za książkę „Bruno” Nadii Terranova z ilustracjami Ofry Armit.

Jury uznało, że to:

Surrealistyczna opowieść idealnie wpisująca się w stylistykę twórczości Brunona Schulza. Obraz, typografia i tekst wynikają z nieomal baśniowej historii bohatera. Piękna, wrażliwa opowieść tragicznej historii wielkiego artysty Brunona Schulza.

Fundatorem Nagrody „Dobre Strony” w wysokości 20.000 złotych dla laureata w każdej z kategorii jest Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim w okresie między 1 maja roku poprzedzjącego konkurs a 1 maja bieżącego roku. Laureat otrzymuje czek na 20.000 PLN oraz pamiątkową statuetkę autorstwa Agaty Brożek. Środki z nagrody muszą być przeznaczone na wydanie kolejnej książki dla młodych czytelników.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 30.05.2017 11:07
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post