Wyspa dla outsiderów

LubimyCzytać
21.03.2017

Właśnie ukazuje się polski przekład nagradzanej powieści niemieckiego pisarza, Lutza Seilera, „Kruso”. To opowieść o literaturze, o Robinsonie Crusoe i poecie Georgu Traklu, o inicjacji seksualnej, pracownikach sezonowych i outsiderach. Wreszcie to historia tytułowego bohatera czyli Kruso, który każdemu życiowemu rozbitkowi przyrzeka, że w ciągu trzech nocy pozwoli mu wrócić do korzeni wolności…

Hiddensee, położona na zachód od Rugii wyspa na Bałtyku w czasach NRD była schronieniem dla outsiderów, wolnomyślicieli, osób nieprzystosowanych do życia w państwie powszechnej kontroli. Pewnego dnia dociera na nią przeżywający żałobę po śmierci swojej dziewczyny, nękany myślami samobójczymi, dwudziestoczteroletni student Edgar Bendler. Zostaje pomywaczem w restauracji U Klausnera i staje się częścią jej załogi. Odtąd przynależy do licznego grona sezonowych pracowników zarobkowych, espezetów, na których czele stoi charyzmatyczny Kruso – Aleksander Krusowicz. Między mężczyznami nawiązuje się trudna przyjaźń.

Kruso, guru, poeta, mistrz i patron wyspy, dla swoich podopiecznych jest ucieleśnieniem idei wolności. Tworzy sieć kontaktów na wyspie, dzięki której osoby uciekające na Hiddensee i nie posiadające prawa pobytu na wyspie, mają schronienie, talerz ciepłej zupy, a nawet pracę. Dla Eda staje się opiekunem, mentorem i przyjacielem. Kruso to sekretny inspirator wspólnoty, którą spaja obietnica, że każdy rozbitek, wyrzucony poza nawias państwa i życia, zdoła dotrzeć do korzeni wolności. Jednak wydarzenia z jesieni 1989 roku wstrząsają wyspą, a jej mieszkańcom pozostaje tylko walka na śmierć i życie.

Lutz Seiler to niemiecki poeta o ugruntowanej już pozycji. Kruso jest jego powieściowym debiutem, za który otrzymał w 2014 jedną z najważniejszych nagród literackich w Niemczech - Niemiecką Nagrodę Literacką. Krytyka literacka porównywała książkę Seilera do Czarodziejskiej góry Tomasza Manna i podkreślała m.in. oryginalnie przedstawiony motyw wolności. Autor tak scharakteryzował w jednym z wywiadów swoją powieść:

Książka mówi o uciecze na wyspę, o wyrafinowanej i trudnej męskiej przyjaźni, o martwym lisie, który potrafi mówić i udziela rad. „Kruso” to opowieść o literaturze, o Robinsonie Crusoe i poecie Georgu Traklu, o inicjacji seksualnej, pracownikach sezonowych, outsiderach i wyrzutkach chroniących się na wyspie Hiddensee latem 1989 roku. To historia tytułowego bohatera czyli Kruso, Krusowicza, który każdemu życiowemu rozbitkowi przyrzeka, że w ciągu trzech nocy pozwoli mu wrócić do korzeni wolności…

Lutz Seiler urodził się w 1963 roku w Gerze w Turyngii, mieszka w Wilhelmshorst  i w  Sztokholmie. Zdobył kwalifikacje robotnika budowlanego, pracował jako cieśla i murarz. W roku 1990 ukończył germanistykę w Berlinie. Seiler zyskał rozgłos dzięki swoim utworom poetyckim. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę im. Ingeborgi Bachmann, Bremeńską Nagrodę Literacką i Nagrodę im. Theodora Fontane. Wydana w 2014 roku pierwsza powieść „Kruso” została niezwykle przychylnie przyjęta przez czytelników i krytyków literackich.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego pod patronatem lubimyczytać.pl.

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
352
15
21.03.2017 12:02

Szwedzkiego pisarza? Chyba niemieckiego.
Ale i tak chętnie bym się zapoznała :)


2838
4
21.03.2017 10:13

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd