Spotkanie z sensem

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.03.2017

16 marca w Centrum Myśli Jana Pawła II odbędzie się pierwsze „Spotkanie z sensem” otwierające cykl comiesięcznych spotkań, podczas których będą poruszane tematy związane z sensem życia i śmierci. Wezmą w nich udział znani dziennikarze, autorzy książek, psychologowie, psychoterapeuci, duchowni i osoby świeckie. Pierwsze z nich toczyć się będzie wokół książki Renaty Arendt-Dziurdzikowskiej „Możesz odejść, bo cię kocham”.

Spotkanie z sensem

Śmierć wpisana jest w życie człowieka. Jednak jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń, jakie na niego czekają. Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskich osób?

Kiedy nadchodzą te najtrudniejsze momenty paraliżuje nas lęk i przerażenie. Jak pogodzić się z odchodzeniem ukochanych ludzi? Jak uporać się z żałobą po ich śmierci? Kiedy wydaje się, że straty już nikt i nic nie uleczy. Towarzyszenie bliskim w odchodzeniu, a także żałoba mogą stać się dla każdego człowieka, mimo cierpienia, ważnym i cennym doświadczeniem, lekcją akceptacji, otwarcia na nowe. Ból po utracie ukochanych ludzi jest wielki, ale siły życia są potężne.

Renata Arendt-Dziurdzikowska w swojej książce Możesz odejść, bo cię kocham ukazuje śmierć jako integralną część naszego życia. I robi to w mądry, pozbawiony frazesów sposób, opierając się na historiach ludzi, którzy towarzyszyli bliskim w ostatnich dniach ich życia.

Renata Arendt-Dziurdzikowska jest trenerką rozwoju osobistego, coachem. Prowadzi coaching indywidualny i grupowy. Jest również dziennikarką zajmującą się zagadnieniami psychologii, rozwoju wewnętrznego i duchowości, autorką i współautorką (w tym z Wojciechem Eichelbergerem i Benedyktem Peczko) książek oraz kilkuset wywiadów z ludźmi kultury i sztuki, terapeutami różnych szkół psychologicznych i mistrzami duchowymi. Od lat związana jest z magazynem „Zwierciadło”.

W wywiadzie dla magazynu „Sens” autorka mówi:

Ludzie, z którymi rozmawiałam, mówili mi, że doświadczenie żegnania bliskich było dla nich najtrudniejsze, ale i najważniejsze. Dla wielu prawdziwie przebudzające do pełniejszego, szczęśliwszego życia. Rozmawiając o śmierci, przemijaniu, żałobie, oczywiście oswajałam także mój lęk przed śmiercią. Najbardziej poruszające były dla mnie rozmowy z ludźmi, którzy widząc, że ich bliscy chcą odejść nie rozpaczali, nie trzymali ich kurczowo przy życiu, a wręcz przeciwnie, mówili: „Możesz odejść, bo cię kocham. Jeśli czujesz, że już czas, idź; idź w swoją drogę, my tutaj damy sobie radę”. To najwyższa forma miłości.

Wydawnictwo Zwierciadło i Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają 16 marca o godz. 18:00 na pierwsze „Spotkanie z sensem” – cykl comiesięcznych spotkań, podczas których będą poruszane tematy związane z sensem życia i śmierci. Wezmą w nich udział znani dziennikarze, autorzy książek, psychologowie, psychoterapeuci, duchowni i osoby świeckie. Pierwsze z nich toczyś się będzie właśnie wokół książki „Możesz odejść, bo cię kocham”. Wstęp wolny! 

Podczas pierwszego spotkania porozmawiamy o tym, co oznacza, śmierć jest nauczycielką życia. Dyskutować będą: Renata Arendt-Dziurdzikowska, Katarzyna Miller – psycholożka, psychoterapeutka, dr Michał Łuczewski – socjolog, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II.

Śmiertelna choroba lub poważny wypadek to wielcy nauczyciele. Śmierć jest trudnym tematem, umieranie najbliższych tym bardziej. Raczej od rozmów o odchodzeniu uciekamy. Paraliżuje nas lęk i przerażenie. Często dużo wcześniej przed chorobą dostrzegamy, że coś w naszym życiu nie gra. Jednak brakuje nam wystarczającego impulsu do zmiany. Pęd życia i nadmiar obowiązków powoduje, że nie znajdujemy przestrzeni, wystarczającej motywacji i siły do tego, żeby przystanąć i coś zmienić. Często wtedy jest już za późno… Gdy pojawia się choroba, nie trzeba szukać wymówki do zmiany. Dopiero wtedy zaczynamy ze sobą rozmawiać, spoglądać prawdzie w oczy. Podejmujemy decyzję o zmianach, które już dawno warto było podjąć. Jak mawiał Platon: Strach jest oczekiwaniem zła. Kiedy więc podejmujemy decyzję o zmianie, nagle zaczynamy odczuwać wielką ulgę, lekkość i wolność. Wtedy zadajemy sobie pytanie – czemu tak długo zwlekałam/zwlekałem z podjęciem decyzji o zmianie?

Jan Paweł II w liście skierowanym do młodzieży z całego świata powtórzył słowa wypowiedziane przez samego Jezusa: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Stając w obliczu śmierci widzimy więcej, przyznajemy się do popełnianych w przeszłości błędów, stajemy się bardziej uduchowieni, nabieramy dystansu i zaczynamy być wdzięczni za każdą dobrą rzecz na naszej drodze, za każdy uśmiech, miłe spotkanie, słońce. A każdy dzień traktujemy jakby był ostatnim dniem w naszym życiu. Czy nie można było tak od początku? Tak bez pośpiechu, serdecznie i świadomie? Życie to wielka przygoda, którą warto przeżyć z należytym szacunkiem. 

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym w sposób różnorodny, bogaty i twórczy jest przybliżane nauczanie Papieża Polaka.

16 marca, godz. 18:00
CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II 
ul. Foksal 11, 1 piętro
Wstęp wolny!

Szczegółowy na Facebooku.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zwierciadło pod patronatem lubimyczytać.pl.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 03.03.2017 09:56
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post