rozwiń zwiń

Polska autorka wyróżniona włoską nagrodą

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.02.2017

Bologna Ragazzi Award – prestiżowa, międzynarodowa nagroda określana mianem Nobla literatury dziecięcej – została przyznana po raz kolejny. W tegorocznej edycji wyróżnieniem uhonorowano polską artystkę – Aleksandrę Cieślak, autorkę „Książki do zrobienia”.

Polska autorka wyróżniona włoską nagrodą

Włoska nagroda przyznawana jest co roku za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci. Wręczana jest podczas targów książki w Bolonii.

W tym roku nagroda główna przypadła autorkom książki „Cloth Lullaby. The woven life of Louise Bourgeois”. Jej tekst napisała Amy Novesky, z kolei ilustracje wykonała Isabell Arsenault.

Poza nagrodą główną przyznano również cztery wyróżnienia: za wydany w Szwajcarii tytuł „Le Lutin des Arts” Chiary Carrer, wydaną w Czechach książkę „Jak se dělá galerie” („How to Make a Gallery”) w opracowaniu Ondřeja Chrobáka, Rotislava Koryčánka, Martina Vaněka oraz z ilustracjami Davida Böhma i Jiříego Franty oraz za wydaną w Tajwanie książkę „The Gift” autorstwa Page Tsou. Czwarte wyróżnienie przypadło Aleksandrze Cieślak za Książkę do zrobienia opublikowaną przez Wydawnictwo Dwie Siostry. To niesztampowa książka aktywnościowa o tworzeniu i projektowaniu książek, dla młodzieży i dorosłych. Zapewnia wybuchową mieszankę zabawy, zrozumienia i wiedzy, wciągając czytelnika w proces twórczy. Dowiecie się z niej o artystycznym geście, o literach i typografii, o relacjach między słowem i obrazem, o zasadach kompozycji. A także o tym, co powstaje z połączenia wszystkich tych elementów – o książce, o tym, czym ona jest i czym może być.

Polscy artyści od lat doceniani są przez jury bolońskiej nagrody – uhonorowano nią już m.in. Iwonę Chmielewską, Martę Ignerską i Urszulę Palusińską.

Nagroda zostanie wręczona podczas 54. edycji Targów Książki dla Dzieci w Bolonii (Bologna Children's Book Fair), które odbędą się 3-6 kwietnia.

Więcej informacji o Bologna Ragazzi Award można znaleźć tutaj.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 15.02.2017 13:06
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post