Kalifornijski dom Tomasza Manna odkupiony

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.11.2016

Przedstawiciele niemieckiego rządu odkupili od kalifornijskich władz dom, który kiedyś należał do Tomasza Manna. Rezydencję zakupiono za 13,25 mln USD. Z informacji od agencji nieruchomości, która realizowała proces zakupu, wynika, że posiadłość będzie traktowana jak zabytek historyczny.

Kalifornijski dom Tomasza Manna odkupiony

Dom zbudowany na obrzeżach Los Angeles początkowo kosztował nieco ponad 18 mln USD. Po tym, jak oferta sprzedaży domu trafiła na rynek, trzy tysiące kuratorów i pisarzy – włączając w to laureatkę Nagrody Nobla Hertę Müller – podpisało internetową petycję, aby dom został zachowany jako pamiątka po Mannie.

Ostatecznie został sprzedany za niższą sumę, a z doniesień Süddeutsche Zeitung, która jako pierwsza poinformowała o sprzedaży, wynika, że niemieckie ministerstwa zagraniczne i kultury planują przekształcić dom składający się z pięciu pokojów w centrum transatlantyckiego dialogu, czyli w praktyce będzie pełnił rolę domu gościnnego dla wykładowców i artystów.

Tomasz Mann był niemieckim pisarzem, który otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1929 roku. Wyjechał z kraju po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku. Mieszkał w Kalifornii w sprzedanym właśnie domu w latach 1942-1952.

Jedną z osób, które odwiedziły pisarza w jego rezydencji, była 14-letnia Susan Sontag, która pojawiła się u niego wraz ze szkolną koleżanką na herbacie w 1947 roku. Później napisała o tym artykuł dla New Yorkera. Czekając na podanie herbaty i ciasta, Sontag przyglądała się zawalonemu długopisami, piórami, książkami i papierami stołowi… i książkom, książkom, książkom stojącym na regałach zajmujących całkowicie dwie ściany.

W 1952 roku, po tym, jak MacCarthy doszedł do władzy w Stanach, rodzina Mannów wróciła do Europy. Mann zmarł trzy lata później w Szwajcarii.

Dom Manna był wtedy azylem dla wielu Niemców, którzy walczyli za lepszą przyszłość swojego kraju i bardziej otwarte społeczeństwo, powiedział w oświadczeniu prasowym Minister Spraw Zagranicznych Niemiec, Frank-Walter Steinmeier. W tym samym duchu chcemy utrzymać willę Manna teraz.

Przewiduje się, że renowacja domu, w którym Tomasz Mann napisał Doktora Faustusa, potrwa dwa lata. 


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Grot 23.11.2016 06:52
Czytelnik

Imponująca ta domowa biblioteka Manna. "Czarodziejską górę" każdy miłośnik literatury pięknej powinien przynajmniej raz przeczytać, choć książka niełatwa - w moim przypadku dopiero ponowne lektury tego arcydzieła pozwoliły, aby się w pełni rozsmakować w tej wybitnej powieści.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.11.2016 11:54
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post