Rusza plebiscyt lubimyczytać.pl. Zagłosuj na Książkę Roku 2015!

LubimyCzytać
01.02.2016

Dziś startuje plebiscyt lubimyczytać.pl, który wyłoni Książki Roku 2015. Zespół serwisu nominował 190 tytułów w 10 kategoriach – wybór więc nie będzie prosty. Czytelnicy mają czas do 28 lutego, aby oddać po jednym głosie w każdej kategorii.

W grudniu i styczniu w naszej redakcji trwały burzliwe narady. Wspólnie wybieraliśmy książki, na które można głosować w rozpoczynającym się dzisiaj plebiscycie. Wyciągnęliśmy dane z bazy lubimyczytać.pl i przeanalizowaliśmy wszystkie tytuły wydane w 2015 roku. O zakwalifikowaniu do plebiscytu w pierwszej kolejności decydowała liczba opinii i wysokość ocen wystawionych przez użytkowników, w drugiej kolejności subiektywne opinie poszczególnych członków redakcji, a także przyznane książkom nagrody i wyróżnienia. Szczególną uwagę poświęciliśmy tytułom, które zostały wydane pod koniec roku i nie zdążyły jeszcze zebrać dużej liczby opinii i ocen.

Efekt? W rywalizacji bierze udział 190 tytułów z 63 wydawnictw, z czego 1/3 została napisana przez polskich autorów. Spośród nich można wybierać Książki Roku 2015 w 10 kategoriach takich jak: literatura piękna, literatura faktu, kryminał, horror, literatura obyczajowa, fantastyka, science fiction, autobiografia, powieść historyczna, powieść młodzieżowa.

To dzięki Waszym głosom okaże się, co tak naprawdę czytaliśmy w 2015 roku w Polsce. Po raz pierwszy to czytelnicy lubimyczytać.pl wybiorą najlepsze, według nich, książki minionego roku. Macie na to czas do 28 lutego włącznie. Wyniki zostaną ogłoszone w ciągu siedmiu dni od zakończenia plebiscytu.

- W Wasze ręce oddajemy narzędzie, które pozwoli nam wspólnie pokazać, co naprawdę lubimy czytać w Polsce – mówi Izabela Sadowska, prezes lubimyczytać.pl. - Teraz oddając swoje głosy w plebiscycie, czytelnicy wskażą najlepsze książki 2015 roku. Bo przecież ocena czytelników jest najlepszą rekomendacją. A społeczność lubimyczytać.pl, która wystawiła już 12 mln ocen i 1,2 mln opinii, stanie się w ten sposób najliczniejszym jury przyznającym prestiżowe tytuły.

Sprawdźcie, jakie książki są nominowane w poszczególnych kategoriach – odwiedźcie stronę plebiscytu i oddajcie swój głos!

W trakcie trwania głosowania widoczna będzie ogólna liczba oddanych głosów w ramach jednej kategorii – to ile osób zagłosowało na konkretny tytuł ujawnimy dopiero po zakończeniu plebiscytu.

Wszystkie informacje dotyczące plebiscytu wrzucajcie na Twittera i Facebooka, oznaczając je tagiem #KsiazkaRokuLC.

Patronat medialny nad plebiscytem Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl objął Instytut Książki. 

Reklama

komentarze [59]

Sortuj:
6855
356
05.02.2016 23:36

Mnie brakuje dwóch kategorii:
- Książki dla dzieci (tutaj mam najwięcej przeczytanych z uwagi na recenzje),
- Książka popularnonaukowa.

Okazuje się, że choć czytam ok. 180 rocznie (w 2016r. było to 215 książek) i to głównie nowości, to przeczytałam tylko 2 z książek ujętych w głosowaniu :-o


513
11
03.02.2016 23:03

Przeczytalam kryteria nominacji ksiäzek do plebiscytu i stwierdzam, ze "Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego" autorstwa Wojciecha Sumlinskiego mocno sie kwalifikujä. Mozna wiedziec, czy to przeoczenie, ze pozycja owa nie figuruje w kategorii literatura faktu?  Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego Niebezpieczne związki...

więcej

315
17
04.02.2016 09:22

eee... Bo nie jest literaturą faktu?


214
43
04.02.2016 17:01

Bo musiałaby powstać kategoria Plagiat :D


5451
552
03.02.2016 10:28

Zastanawiam się nad wyborem książek do plebiscytu. Jedyna kategoria, w której mogę w miarę uczciwie wypowiedzieć się, to będzie "Kryminał, sensacja, thriller". Mam najwięcej przeczytanych i do końca głosowania zamierzam jeszcze kilka przeczytać. I tak będzie to może 11 z 20 pozycji. Nie daje mi to możliwości wypowiedzenia się obiektywnie.
Z drugiej strony widzę na tej...

więcej

63
14
02.02.2016 11:51

Plebiscyt byłby super gdyby nie jeden duży minus - zdecydowanie brakuje mi kategori "Historia", bo powieść historyczna to coś całkiem innego. Jest cała rzesza osób jak ja, ktore nie czytają powieści historycznych, czytają natomiast książki historyczne czy wojenne, np. z okresu II Wojny Światowej, średniowiecza, dotyczące historii Polski itp.

O popularności tego typu...

więcej

4026
817
02.02.2016 11:29

Spojrzałam na propozycję i pomyślałam,że nie czytam jednak nowości, ale potem .. zaraz, zaraz, przeczytałam trochę tych wydanych w 2015, przy czym na liście LC odnalazłam raptem dwie, gdzie o jednaj raczej chce zapomnieć, a nie jeszcze wyróżniać:P
Poza tym skoro mam dokonywać wyboru to przynajmniej 3 w danej kategorii musiałabym miec przeczytane, żeby zdecydować, na którą...

więcej

861
83
02.02.2016 11:59

Dobrze piszesz,mam tak samo.Raptem 2 kategorie oceniłam.Bo reszty nawet nie czytałam...


5
0
05.02.2016 11:28

Ja tylko jedną :-(


5
0
05.02.2016 11:28

Ja tylko jedną :-(


5
0
05.02.2016 11:28

Ja tylko jedną :-(


1479
101
02.02.2016 10:02

Same nowości, ale gdzie Następczyni? :(


500
147
02.02.2016 09:44

W sumie wypadałoby przeczytać książkę na którą się głosuje, a nie tylko się o niej czytało ;) Tym razem więc muszę się powstrzymać. Rzadko czytam nowości :) Zabrakło mi książki Marka Krajewskiego pt. "Arena szczurów" - tę pozycję przeczytałem i na nią oddałbym swój głos :)


344
221
02.02.2016 02:15

W mojej ocenie brakuje tu kilku kategorii. Poza poezją i książkami dla dzieci, razi nieobecność książek dla mańkutów oraz książek pod nogę od stołu. Szczególnie w tej ostatniej kategorii panowałaby, tuszę, zażarta konkurencja.


1373
17
02.02.2016 04:45

:)))))))))


1079
484
02.02.2016 10:03

A ja, jak Katon o Kartaginie, a Lepper o Balcerowiczu, kolejny raz zaapeluję: a gdzie książki popularnonaukowe?


660
606
01.02.2016 22:14

Przypomina mi się rozmowa z dawnym działaczem PZPR, który wyjaśniał, że po 1956 roku (bo wcześniej to on nie wie) "komuna" nie fałszowała żadnych wyborów, nie było takiej potrzeby. Naprawdę wygrywali ci, na których naród głosował. Dowcip polegał na tym, że na listach wyborczych i tak wszyscy byli "nasi".


1373
17
01.02.2016 20:29

Dlaczego "Fantastyka, fantasy" i "Science fiction"? Rozumiem i częściowo (bo granica jest cholernie płynna, zależna od przyjętej definicji, a chyba każdy z czytelników ma własną) popieram wyodrębnienie dwóch kategorii, ale skąd takie nazwy?!

Fantastyka to wszystko, co nierzeczywiste. Fantastyka to fantasy, science fiction, horror (który zwykle można do fantasy zaliczyć),...

więcej

2013
262
01.02.2016 22:45

uff, a już się bałam, że tylko mnie ten idiotyczny podział razi. Pytanie jest jedno: to kwestia niedouczenia organizatorów plebiscytu czy też zwykłe lenistwo?


1373
17
01.02.2016 23:15

To chyba lenistwo intelektualne, wynikające jednak z dość powszechnego niedouczenia.

Spotyka się indywidua, zwykle młode, które uważają, że fantastyka to tylko i wyłącznie fantasy, a SF to coś zupełnie innego, z fantastyką niezwiązanego. I spotyka się indywidua, przeważnie nieco starsze, niekiedy wychowane na twórczości Lema czy nawet Verne'a, które twierdzą, że nazwa...

więcej

2013
262
02.02.2016 02:00

Powszechne niedouczenie mogę zrozumieć i prawie zaakceptować u blogereczek książkowych i tych opiniujących tutaj, którzy potem lądują na pewnym fp na facebooku.
Od ludzi ODPOWIADAJĄCYCH za portal chlubiący się promowaniem czytelnictwa wymagam chociażby szczątkowej inteligencji i odrobiny zaangażowania.

I tak, biorąc pod uwagę współczesne idiotyczne tendencje wielokrotnie...

więcej

1373
17
02.02.2016 03:30

Nie no, bez przesady, kot i kod, choć mają ze sobą wiele wspólnego :) to jednak nijak ich zrównanie ma się do zrównywania fantastyki z fantasy.

Zaczynając od Twojego kota powiedziałabym, że zaprezentowany tu błąd jest porównywalny do zrównania ze sobą kota i ssaka. Prawda, każdy kot jest ssakiem, tak samo jak każde fantasy należy do fantastyki, ale nie wszystkie ssaki są...

więcej

44
34
02.02.2016 08:40

Dzięki temu można zagłosować na trzy książki fantastyczne: horror, fantasy i SF, a nie tylko na jedną :)


1373
17
02.02.2016 08:51

Dzięki temu można zagłosować na trzy książki fantastyczne: horror, fantasy i SF, a nie tylko na jedną :)
I przeciwko dzieleniu fantastyki na podkategorie nic nie mam, nawet jestem za, bo to nie jest wszystko to samo i warto to rozróżniać, nie tylko dla możliwości wyróżniania we wszelkich plebiscytach czy przy innych okazjach większej liczby książek z tego/tych gatunku/ów.
...

więcej

zgłoś błąd