rozwiń zwiń

Kapuściński patronem szkoły w Ghanie

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.01.2016

Fundacja Dzieci Afryki i polscy misjonarze postanowili ułatwić dzieciom z Ghany dostęp do edukacji i wybudować szkołę. W 2013 roku udało im się zebrać potrzebne fundusze i w ciągu 16 dni powstała placówka. Na jej patrona wybrano wybitnego pisarza i reportera, Ryszarda Kapuścińskiego. Obecnie trwa kolejna zbiórka – tym razem na budowę szkoły w Ugandzie.

Kapuściński patronem szkoły w Ghanie

Fundację Dzieci Afryki założyli w 2009 roku Robert Noga i Paweł Werakso. Decyzję o założeniu organizacji podjęli po podróży do Afryki, w czasie której odkrywali ogrom ludzkiej biedy na tym kontynencie: głód, choroby, cierpienie i prymitywne warunki życia. Najbardziej poruszył ich los starszych ludzi, ludzi chorych, dzieci i ubogich rodzin. Nie chcieli się temu bezczynnie przyglądać. Dlatego zdecydowali, że swoimi działaniami wspomogą polskich misjonarzy, którzy pracowali w Afryce i których poznali w trakcie swojego wyjazdu.

Jedną ze zrealizowanych przez nich od tego czasu akcji była zbiórka środków na budowę szkoły w Bundoli w Ghanie. Bundoli to wioska, gdzie mieszkało wiele chętnych do nauki dzieci, które nie miały jednak do niej dostępu. Mimo że w Ghanie istnieje powszechny obowiązek kształcenia, nikt go nie egzekwuje. Mimo że dostęp do edukacji powinien być bezpłatny, w praktyce w wielu miejscach konieczne jest opłacanie szkoły.

Fundacja Dzieci Afryki wraz z polskimi misjonarzami działającymi w Bundoli zdecydowała się w 2013 roku na udzielenie pomocy dzieciom z tej wioski. W pierwszej kolejności zorganizowała zbiórkę środków, by później, zaledwie w 16 dni wybudować szkołę dla dzieci w Bundoli, na której patrona wybrano wybitnego pisarza i reportera, Ryszarda Kapuścińskiego.

Zobaczcie, jak powstawała szkoła w Bundoli:

Na ścianach szkoły można znaleźć cytaty, rysunki, zadania matematyczne, słowa dziecięcych piosenek oraz miniaturę mapy świata. Z zebranych funduszy zakupiono również szkolne przybory, zainstalowano światło w wiosce, która wcześniej była zupełnie pozbawiona elektryczności. Ukończono również budowę studni.

Obecnie trwa zbiórka środków na budowę kolejne szkoły, tym razem w w Ekiruddu w Ugandzie. Obecnie funkcję szkoły pełni tam szopa z desek. Część uczy się właśnie w niej, część w kaplicy lub pod drzewem. Fundacja namawia szkoły, uczelnie i inne instytucje do przyłączenia się do współpracy przy budowie szkoły. Jak dotąd, udało się już postawić pierwszy, trzyklasowy budynek przy ogromnym zaangażowaniu społeczności szkolnej Gimnazjum nr 42 przy ul. Twardej w Warszawie. Aby dzieci miały swobodny dostęp do edukacji, konieczne jest wybudowanie kolejnych dwóch budynków z pomieszczeniami dla siedmioklasowej szkoły podstawowej.

Więcej informacji o budowie szkół w Afryce znajdziecie na stronie Fundacji Dzieci Afryki. Tam również znajdziecie informacje, jak pomóc organizacji w realizacji celów.

Może wspólnymi siłami uda nam się wybudować kolejny budynek szkoły nazwany imieniem innego wybitnego polskiego pisarza? 


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marcin Białasek - awatar
Marcin Białasek 26.01.2016 14:46
Czytelnik

Czy to szkoła bajkopisarstwa?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 25.01.2016 14:25
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam