rozwiń zwiń

388. rocznica urodzin Charlesa Perrault

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.01.2016

Szklany pantofelek, dynia zmieniająca się w karocę, królewna zapadająca w długi sen po tym, jak ukłuła się wrzecionem – za stworzeniem tych historii stoi Charles Perrault, francuski baśniopisarz. Dziś obchodzimy 388. rocznicę jego urodzin.

388. rocznica urodzin Charlesa Perrault

Charles Perrault urodził się 12 stycznia 1628 roku w Paryżu w bogatej, arystokratycznej rodzinie. Uczęszczał do najlepszych szkół w kraju, skończył prawo. Większość życia spędził, pracując w służbie na dworze Ludwika XIV, zwanego Królem Słońce. Pisaniem zajął się po sześćdziesiątce, po tym, jak przeszedł na emeryturę.

Z okazji jego urodzin dziś możemy oglądać Google Doodle przedstawiające na ilustracjach postaci z jego bajek. Stworzyła je Sophie Diao. Na poszczególnych obrazkach składających się na tableaux przedstawiła jego najbardziej znane historie: Kopciuszka, Śpiącą królewnę i Kota w butach.

Opowieści Perraulta wyznaczyły standardy dla wszystkich pisanych później baśni. To właśnie on wprowadził do baśniowego kanonu znane teraz powszechnie początkowe wyrażenie „pewnego razu”. Zapożyczył je z tradycji opowieści ustnych i zaadaptował na potrzeby warsztatu pisarza. W czasie, kiedy pisał swoje bajki, zaczęła rodzić się powieść w formach, w jakich znamy ją do dziś: to mniej więcej wtedy powstały przygody Don Kichota.

Moduł tworzenia baśni Perraulta powtarza się wciąż we współczesnych powieściach i filmach. Kiedy widzimy, że film lub książka rozpoczynają się od słów „pewnego razu”, nastawiamy się na poznanie historii, która zakończy się szczęśliwie („i żyli długo i szczęśliwie”).

Jak dobrze pamiętacie historie wymyślone przez Perraulta? Może warto je dziś sobie odświeżyć i uczcić w ten sposób słynnego twórcę?


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
allison 13.01.2016 08:39
Czytelniczka

Oczywiście, że pamiętam te baśnie z dzieciństwa!
W pamięci utkwił mi też telewizyjny cykl (jeszcze czarno-biały) z narratorem w peruce i stroju z epoki pisarza oraz z aktorami odtwarzającymi poszczególne role. Aż łezka mi się w oku zakręciła:).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Horror_Book_Devourer 12.01.2016 22:10
Autorka

Całe dzieciństwo przed oczami. Dobrze jest przypominać ludziom o wybitnych twórcach, którzy już odeszli. Mam nadzieję, że również w tych zabieganych czasach rodzice czytają dzieciom Bajki Babci Gąski.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 12.01.2016 12:48
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post