Odnaleziono 3 nieznane wiersze Różewicza

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.12.2015

Wrzesień 1939”, „Kształt czasu” i „Świt” to tytuły trzech nieznanych wierszy Tadeusza Różewicza, które parę dni temu odkryli pracownicy Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Według badaczy poezji Różewicza, są to jedne z najstarszych utworów wybitnego poety.

Odnaleziono 3 nieznane wiersze Różewicza

W archiwum Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie znaleziono jeden rękopis i dwa maszynopisy. Leżały w nim od ponad 70 lat – od czasów, kiedy zostały tam przekazane przez Kazimierza Jaworskiego, twórcę przedwojennego czasopisma literackiego „Kamena”. Wiersze odnalazły się w czasie inwentaryzacji. Prawdopodobnie nigdy nie były publikowane.

„Wrzesień 1939” napisany jest ręcznie. Ma cztery strofy. Nie ma na nim prawie żadnych poprawek. „Kształt czasu” jest krótszy i napisany jeszcze oszczędniej. „Świt” to maszynopis datowany na rok 1945, w lewym górnym rogu noszący podpis: Tadeusz Różewicz.

Po przejrzeniu pierwszych tomików poety pracownicy muzeum stwierdzili, że znalezione przez nich utwory nie były nigdy wcześniej drukowane.

Tadeusz Różewicz (1921 – 2014) był poetą, dramaturgiem i scenarzystą. Debiutował trzykrotnie – przed wojną w pismach literackich, w czasie wojny tekstami leśnymi i po wojnie. Trzeci debiut to jedyny, który poznał Julian Przyboś, mistrz Różewicza. Nazwał go rewolucyjnym. Według niego Różewicz był poetą, który jak Minerwa z głowy Jowisza wyskakuje zupełnie zbrojny. Tomy poetyckie Niepokój (1947) i Czerwona rękawiczka (1948) wywołały szok ówczesnej poezji. Leopold Staff korzystał z nich przy pisaniu swych ostatnich wierszy.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
allison 15.12.2015 09:04
Czytelniczka

Kolejne literackie odkrycie tego roku.
Czekam, co jeszcze wydarzy się do końca grudnia, bo mijający rok upłynął pod znakiem różnych niespodzianek. Dla czytelników - ekscytujących.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arnika 14.12.2015 22:16
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

"Pracownicy muzeum" - co tak enigmatycznie? Nie są nigdzie podane nazwiska? :)

Instytut Filologii Polskiej UMCS dogłębnie bada sprawę :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 14.12.2015 13:56
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post