„Idź, postaw wartownika” – przeczytaj fragment

LubimyCzytać
06.11.2015

Wyspą każdego człowieka, Jean Louise, jego wartownikiem jest sumienie. Od 3 listopada w księgarniach możemy znaleźć powieść Harper Lee, którą autorka „Zabić drozda” napisała w latach 50., a odkryto dopiero parę lat temu.

Maycomb, Alabama. Dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem, powraca z Nowego Jorku w rodzinne strony, do starzejącego się ojca. Na południu Stanów Zjednoczonych panuje zamęt polityczny; trwają spory wokół kwestii nadania Murzynom pełni praw obywatelskich. Powrót Jean Louise do domu staje się gorzko-słodkim doświadczeniem, gdy na jaw wychodzi bolesna prawda o jej krewnych, o mieszkańcach miasta, w którym dorastała, o ludziach najbliższych jej sercu. Wspomnienia z dzieciństwa wracają wysoką falą, lecz teraźniejszość Maycomb wystawia na ciężką próbę wszystkie prawdy i wartości, w które Skaut niezłomnie wierzyła.

Szkicując zupełnie nowy portret bohaterów Zabić drozda, powieść Idź, postaw wartownika jest zarazem znakomitym studium młodej kobiety wkraczającej w dorosłe życie w trudnych czasach - czasach bolesnych, ale i niezbędnych przemian, czasach rozliczenia z iluzjami przeszłości. To dziennik podróży, w której jedynym przewodnikiem jest sumienie człowieka.

Powieść „Idź, postaw wartownika" powstała w połowie lat pięćdziesiątych. Wydana dopiero dziś, pozwala nam lepiej zrozumieć i docenić talent Harper Lee. Jest niezapomnianym świadectwem mądrości, człowieczeństwa, pasji, humoru i precyzji pisarki; głęboko poruszającym dziełem sztuki, z jednej strony barwnie opisującym czasy wielkich przemian, a z drugiej uświadamiającym czytelnikowi to, jak przemożny wpływ wywarły one na świat współczesny. „Idź, postaw wartownika" nie tylko potwierdza ponadczasową wartość klasycznej powieści „Zabić drozda", ale też staje się jej nieodłącznym towarzyszem, nadając klasykowi amerykańskiej literatury nowe znaczenie, nowy kontekst i nową głębię.

Przeczytajcie fragment powieści:

Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia.

Lubimyczytać.pl objęło książkę patronatem medialnym.

Sięgniecie po książkę? Jesteście ciekawi dalszych losów Jean Louise Finch?

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
677
622
06.11.2015 12:06

"Jesteście ciekawi dalszych losów Jean Louise Finch?" - czy to znaczy, że ta książka to ciąg dalszy "Zabić drozda"???


931
191
06.11.2015 11:28

Za dużo w życiu obejrzałem "Kapitana Bomby", żeby mi się ten tytuł nie kojarzył zgoła dziwnie :D


7121
3083
06.11.2015 10:13

Na pewno przeczytam, ale mam teraz w planach kilka książek, które muszą w terminie wrócić do biblioteki, więc "Idź..." musi zaczekać (może w międzyczasie cena spadnie:)).


2801
4
04.11.2015 14:47

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd