rozwiń zwiń

Wielkie święto czytelników

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.10.2015

W czwartek rozpoczynają się ulubione targi czytelników i wydawców, czyli Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Tegoroczna edycja może pochwalić się niezwykle bogatym programem. Podajemy 10 powodów, dla których trzeba pojawić się w EXPO Kraków w dniach 22-25 października.

Wielkie święto czytelników

Po pierwsze: najpopularniejsi autorzy!

To dla nich czytelnicy ustawiają się w gigantycznych kolejkach. W EXPO Kraków pojawi się ich ponad 600. W tym gronie znajdziemy m.in. pisarzy z zagranicy: C.J. Daugherty (autorki, do której w 2014 roku podczas Targów ustawiła się najdłuższa kolejka), Jonathana Franzena, Ninę George, Leonardo Partignaniego czy Tomasa Venclovę, Olgę Tokarczuk laureatkę nagrody Nike, silną reprezentację reportażystów: Wojciecha Jagielskiego, Hannę Krall, Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana, głosy pokolenia współczesnych 30-latków: Łukasza Orbitowskiego, Szczepana Twardocha, Jakuba Żulczyka, twórców kryminałów: Katarzynę Bondę, Krzysztofa Zajasa, Marka Krajewskiego, poetów: Ewę Lipską, Marcina Świetlickiego, Adama Zagajewskiego, Adama Ziemianina oraz pisarzy, których dawno na Targach nie było, czyli Pawła Huelle i Eustachego Rylskiego.

Po drugie: nowości wydawnicze i niezwykłe dzieło Kopernika!

Nie sposób zliczyć wszystkich książek, jakie pojawią się w EXPO Kraków. Ofertę zaprezentują czołowe polskie oraz zagraniczne wydawnictwa. Prawdziwym białym krukiem jest specjalna wersja dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach ciał niebieskich, zawierająca najlepsze w historii faksymile autografu autora. Będzie to pierwsza na świecie książka z meteorytem w okładce, dodatkowo ozdobiona ponad 200 kamieniami: turkusami, malachitami, koralami, bursztynami. Została wydana w 500-letnią rocznicę rozpoczęcia prac przez Kopernika nad swoim największym dziełem. Będzie ją można zobaczyć na stoisku Mennicy Papieskiej C39.

Po trzecie: komiks!

Nowość w programie Targów. W Salonie Komiksu zaplanowano spotkania z autorami, prelekcje i warsztaty, Wielką Bitwę Komiksową, pokaz filmu animowanego „Dzień Wron” oraz strefę związaną z cosplay. Po raz pierwszy na Targach pojawią się najważniejsze wydawnictwa komiksowe, które dostarczą wszystkim zainteresowanym setki poszukiwanych egzemplarzy komiksów.

Po czwarte: Litwa i inwokacja na… 4 metry!

Do Krakowa przyjedzie wielu litewskich autorów, m.in. Tomas Venclova, Kristina SabaliauskaitėKęstutis Kasparavičius, i Leonidas Donskis.

Gościem Honorowym tegorocznej edycji Targów jest Litwa. Prezentacja kultury litewskiej w Polsce jest organizowana w roku 25-lecia odzyskania przez Litwę niepodległości. Do Krakowa przyjedzie wielu litewskich autorów. Poza wspomnianym już Tomaszem Venclovą będzie można spotkać Kristinę Sabaliauskaitė, Kęstutisa Kasparavičiusa, Herkusa Kunčiuas, Alvydaas Šlepikas oraz Leonidasa Donskisa. Z tej okazji Targi w Krakowie przygotowały specjalną akcję dla uczestników wydarzenia. Będą oni mogli zostać autorami niezwykłego dzieła, czyli Inwokacji na 4 metry. Przed wejściem do EXPO Kraków stanie słup, na którym zostanie zamontowanych 6 gigantycznych stron o łącznym wymiarze 12 m2. Czytelnicy zapełnią tę ogromną powierzchnię trzynastozgłoskowcem Adama Mickiewicza.

Po piąte: międzynarodowość do kwadratu!

Tegoroczne 19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie będą rekordowo międzynarodowe. Oprócz największych polskich wydawnictw pojawią się reprezentacji zagranicznych rynków z Austrii, Belize, Belgii, Chin, Czech, Francji, Irlandii, Niemiec, Rumunii, Skandynawii, Słowacji, Ukrainy, USA, Włoch czy Wielkiej Brytanii oraz Gościa Honorowego Targów – Litwy.

Po szóste: Targi przyjazne zwiedzającym!

Organizatorzy Targów proponują szereg udogodnień dla czytelników, którzy mogą:

  • uniknąć kolejek, kupując bilet przez internet (EKOBILET);

  • skorzystać z krakowskiej karty rodzinnej umożliwiającej 50% zniżkę na zakup biletów;

  • dojechać wygodnie na Targi specjalną linią EXPO Busa;

  • skorzystać z bezpłatnego busa kursującego pomiędzy Centrum Handlowym M1 a EXPO KRAKÓW;

  • pobrać aplikację mobilną, by nie przegapić największych atrakcji Targów.

Po siódme: wydarzenia towarzyszące!

Podczas Targów zostanie rozstrzygniętych łącznie kilkanaście konkursów. Najważniejszy i najbardziej prestiżowy to Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, którego wyniki poznamy wieczorem, pierwszego dnia Targów – 22 października o godz. 20.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Laureat, wyłoniony z dziesięciu nominowanych, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych oraz statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego. Fundatorem Nagrody są Targi w Krakowie Sp. z o.o. Konkurs dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków.

Po ósme: Ambasadorzy Targów Książki w Krakowie

Taki tytuł od 2011 r. otrzymują osoby znacząco wspierające ideę Targów oraz promujące czytelnictwo. Podczas tegorocznej edycji tytuł otrzymają: Magdalena Sroka – była wiceprezydent Miasta Krakowa, a obecnie prezes Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Piotr Marciszuk – były prezes Polskiej Izby Książki i były wiceprezes Federacji Wydawców Europejskich; Stanisław Dziedzic – publicysta, krytyk, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasta Krakowa; Maria Kulik – z polskiej sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Po dziewiąte: Laboratorium Powieści!

W sali S02, gdzie mieści się Laboratorium, będzie można odkryć tajemnice narodzin bestsellera i zobaczyć, jak powstaje powieść, na którą czekają setki tysięcy czytelniczek: krok po kroku prześledzimy tam drogę książki. Goście będą mogli usiąść przy biurku Anny Ficner-Ogonowskiej, poczuć się jak redaktor i zobaczyć swoje nazwisko na okładce. UWAGA! Razem z wydawnictwem Znak w laboratorium będziemy przy tworzyć pamiątkowe, unikalne wydanie książki "Czas pokaże" przeznaczone dla Anny Ficner-Ogonowskiej. W tej książce znajdą się dedykacje czytelników oraz ich zdjęcia. Zapraszamy więc najpierw na nasze stoisko (B13) by zrobić sobie zdjęcie w naszej FOTOBUDCE, a następnie możecie zanieść je do LABORATORIUM POWIEŚCI, aby znalazło się w książce dla Anny Ficner-Ogonowskiej.

Zapraszają Wydawnictwo Znak, lubimyczytać.pl i Opolgraf.

Po dziesiąte: Polska kryminałem stoi!

Zapraszamy w sobotę 24 października na Targi. Weźcie udział w panelu dyskusyjnym "Polska kryminałem stoi". Czekają na Was Gaja Grzegorzewska, Katarzyna Puzyńska i Ryszard Ćwirlej. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelna lubimyczytać.pl, Anna Misztak. Więcej informacji znajdziecie w jej tekście

Przypominamy, że czekamy na Was na stoisku B13 w naszej strefie relaksu. Przyjdźcie posiedzieć na leżakach, przejrzyjcie ze spokojem kupione książki! Zapraszamy!


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
chrispu 25.10.2015 11:49
Czytelnik

Traktując targi z ekonomicznego punktu widzenia - nie za bardzo się opłaca kupowanie tam czegokolwiek. Ciężko o naprawdę świetną okazję cenową - czyli taką, którą kupi się za dużo niższą cenę niż w internecie (np.40% tego co w księgarniach internetowych). Co prawda wystawcy mają specjalnie obniżone ceny ale... jak się doliczy do ceny zakupu koszt biletu wstępu, koszty...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
AuroraBorealis 25.10.2015 15:01
Czytelniczka

@chrispu

Zgadzam się z Tobą, miałam przyjemność być na targach 2 lata temu i niestety ceny książek w boksach poszczególnych wydawnictw były często sporo wyższe i dlatego nie opłacało się nic kupić. Sam fakt spotkania i porozmawiania z pisarzami uważam za przyjemny (widziałam się z ojcem Leonem Knabitem oraz panem Cejrowskim, który jak zwykle popijał swoje mate :) Ale nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Grace 24.10.2015 22:04
Czytelniczka

Dla niektórych to bazar a dla innych np. mnie wielkie wydarzenie. Nie mam wielkich wymogów. Wystarczy mi fakt, że spędziłam wspaniały czas z osobami, które podzielają mój pociąg do książek oraz dorwałam kilka upragnionych pozycji w niskich cenach :) Mnie się bardzo podobało !

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zdzisław Brałkowski 25.10.2015 04:17
Autor

Czyż czegoś więcej trzeba? Oto cała kwintesencja miłości do książek :)
"Wystarczy, że spędziłam wspaniały czas z osobami, które podzielają mój pociąg do książek..." :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
batszeba 24.10.2015 21:42
Czytelnik

A na stoisku C72 chwila dla poezji,podpisywac swoj tomik będzie
Cierniem
Autor: Kornel Strzyżyński
brudne ręce wzniesione w szeregu czytają nekrolog ostatniej pani śniegu *** Kornel Strzyżyński urodził się w 1974 roku w Toruniu. Od 2005 roku na emigracji pracuje jako listonosz na pół etatu. ***

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zdzisław Brałkowski 22.10.2015 18:20
Autor

W czasie trwania 19 MTK w Krakowie zapraszam również na stoisko C28 w hali "Wisła", wydawnictwo Novae Res. W niedzielę od godziny 13:20 będę promował swoją książkę "Syberia, inny świat".
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/253512/syberia-inny-swiat

Będzie też możliwość wysłuchania dłuższej opowieści o Syberii, o Nowosybirsku i życiu na syberyjskiej wsi, następnego dnia, w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
blurppp 22.10.2015 17:51
Czytelnik

Mnie sie nie podobało. Tu uzasadnienie dlaczego
Kilka gorzkich słów po wizycie na Targach Książki
http://blurppp.com/blog/targi-ksiazki-2015-salon-stal-sie-bazarem/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zdzisław Brałkowski 22.10.2015 19:03
Autor

Przeczytałem "pod linkiem".
Natłok na tych Targach, brak jakiejkolwiek kameralności czy czasu na rozmowy. Tylko... czy można się spodziewać czegoś innego? Przy tej ilości wystawców i liczbie uczestniczących autorów oraz gości?

Kto idzie na Targi, musi się z tym liczyć, że to nie kameralne spotkanie autorskie, organizowane w bibliotekach czy domach kultury.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
blurppp 22.10.2015 21:23
Czytelnik

Czy to , że sprzedawca nie zna innych pozycji autora, że nie zna planów wydawniczych itd bo jest najętym na chałturę też wytłumaczymy tłokiem?
Taką obsługę mam na co dzień w Empiku, do tego mi targi nie potrzebne. A wybór na Merlinie i takl większy, więc po co targi ?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zdzisław Brałkowski 22.10.2015 21:40
Autor

Jeżeli sprzedawca w stoisku wydawnictwa jest niezorientowany, to oczywiście fatalnie świadczy o takiej firmie.

Tyle że, pisząc o "tłoku", miałem dokładnie to na myśli - ogromną ilość wystawców i gości. Trudno wtedy zadowolić bardziej wyrobionego gościa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 21.10.2015 12:45
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post