Demokracja – chora, chorowita, mniejsze zło. Debata w Poznaniu

LubimyCzytać
05.03.2012

Pytanie o kształt współczesnej demokracji stało się ostatnio szczególnie ważne – dla wszystkich. Jak demokracja zmienia się na naszych oczach? Jakimi językami o niej mówimy, jaki jej obraz tworzymy w prasie, publicystyce, internecie? Czy literatura i nauka mają na to jakiś wpływ?

Jak możemy skutecznie uczestniczyć w debacie publicznej? Jak wpływać na decyzje rządzących? O tym między innymi dyskutować będą uczestnicy debaty „Demokracja – chora, chorowita, mniejsze zło”.

6 marca 2012 / godz. 18.00 / Sala pod Zegarem CK ZAMEK
w debacie udział wezmą: Paweł Śpiewak, Antoni Libera oraz Lech Mergler
moderator: Wojciech Biedak

Paweł Śpiewak – socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta.
Specjalizuje się w historii idei, zajmuje się myślą konserwatywną i liberalną oraz problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej. Jest autorem wielu prac naukowych, m.in.: „Ideologii i obywateli”, „W stronę wspólnego dobra” i „Pamięci po komunizmie”.
Śpiewak zasiadał w kolegium redakcyjnym „Res Publiki Nowej” oraz kwartalnika „Przegląd Polityczny”. Od wielu lat komentuje fragmenty Tory w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z tygodnikiem internetowym „Kultura Liberalna”.

Lech Mergler – jeden z pomysłodawców i założycieli Stowarzyszenia My-Poznaniacy, jest twórcą i redaktor naczelny wydawanego w Poznaniu miesięcznika o książkach „Kurier Czytelniczy”. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, czy „Polonistyce”, współredagował wrocławską „Mandragorę”. Obecnie jest współpracownikiem warszawskiego Magazynu Literackiego „Książki” oraz felietonista poznańskiego „Merkuriusza”.

Antoni Libera – pisarz, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Samuela Becketta. Przełożył i
wydał wszystkie dzieła dramatyczne Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze.
Sztukami Becketta zajmuje się również jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą. Tłumaczył także Sofoklesa, Szekspira, Racine'a oraz Hölderlina i Kawafisa. Jest członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz amerykańskiego Samuel Beckett Society.


Spotkanie dotyczące demokracji jest drugą odsłoną cyklu „Świat przedstawiony. Literatura - nauka – media”, którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński. Cykl jest skupiony na problematyce przedstawiania, modelowania, preparowania rzeczywistości.

Czy prawda – a za nią poczucie zobowiązania wobec świata – nieodwołalnie przepadły, czy też jedynie skryły się w różnych, relatywnych interpretacjach?

W każdej z części (składającej się z otwartej debaty, warsztatu/seminarium i lekcji w poznańskich liceach) uczestniczyć będą literaci, dziennikarze, naukowcy, wybitne osobowości nie tylko w swoich dziedzinach, autorzy ważnych książek. Dyskutować będą o fundamentalnych pytaniach współczesności, stawianych z różnych perspektyw, odmiennymi językami i wobec innych odbiorców. Próba dobrego postawiania takich problemów, wykraczających poza język ideologii politycznych i kultury masowej, wydaje się kluczowym zadaniem kultury, a literatury w szczególności.
Podstawowym celem projektu „Świat przedstawiony” jest konfrontacja różnych języków, narracji, strategii komunikacji społecznej wobec ważnego problemu współczesności.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym cyklu "Świat przedstawiony".

Organizatorem cyklu jest CK Zamek w Poznaniu.

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2782
4
23.02.2012 15:52

Zapraszamy do dyskusji na temat "Demokracja – chora, chorowita, mniejsze zło"

http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/581/demokracja-chora-chorowita-mniejsze-...


zgłoś błąd