Literacki Nobel 2014 dla Patricka Modiano

LubimyCzytać
09.10.2014

Patrick Modiano zadebiutował w 1968 powieścią "La Place de l’Étoile". W 1972 otrzymał nagrodę Akademii Francuskiej (Grand prix du roman de l'Académie française) za powieść "Les Boulevards de ceinture". W 1978 zdobył kolejną prestiżową francuską nagrodę literacką - Nagrodę Goncourtów - za powieść "Ulica Ciemnych Sklepików" (Rue des boutiques obscures).

W uzasadnieniu sekretarz podał, że Modiano otrzymuje nagrodę za: sztukę pamięci, którą przywołał najbardziej nieuchwytne losy ludzkie i odsłonił realia życia podczas okupacji.

W Polsce ukazało się jego pięć powieści: "Nawroty nocy", 'Willa "Triste'", "Ulica Ciemnych Sklepików", "Zagubiona dzielnica" i "Przejechał cyrk" oraz krótka opowieść "Katarzynka" ilustrowana przez Jean-Jacques Sempé.

Mamy nadzieję, że wydawnictwa szybko nadrobią zaległości i będziemy mogli przekonać się o wyjątkowości jego twórczości.

Reklama

komentarze [19]

Sortuj:
7121
3083
10.10.2014 11:01

Pokłosie nagrody widać już na allegro:).
Chyba spokojnie zaczekam na wznowienia, bo - mimo iż interesuje mnie twórczość laureata - nie jestem aż tak rozochocona, by przepłacać (niektórzy za rozpadające się egzemplarze życzą sobie ponad 30 zł).


2935
22
09.10.2014 20:02

Nie znam twórczości laureata , ale jeżeli dotyczy okresu wojennego, to myślę ,że warto zapoznać się z taką literaturą.To że nie jest znany szerszemu gronu czytelników nie znaczy iż jego książki nie mają wartościowych przesłań. Wielu czytelników sięga po książki wtedy gdy autor dostaje Nagrodę Nobla. Tak ie zaskoczenie jest inspirujące dla czytelników.


2029
1090
09.10.2014 17:54

A to niespodzianka - wszyscy mówili o Murakamim, Philipie Roth czy autorach z Afryki i Europy Wschodniej, a tu mamy francuskiego pisarza. I do tego mało znanego dużej grupie czytelników. Wiem, że teraz zacznie się ogromna kampania promocyjna laureata Literackiego Nobla 2014, ale z chęcią przeczytam jakąś książkę pana Modiano.


966
94
09.10.2014 16:55

Czytałam "Katarzynkę" i bardzo mi się podobała-refleksyjna, dowcipna, z bardzo francuskim klimatem. Jestem ciekawa jego książek, dla dorosłych, ale cóż zrobić- dziś wszystko zniknęło z bibliotecznych półek.


956
32
09.10.2014 16:54

Ja natomiast bardzo się cieszę, kiedy literackiego Nobla otrzymuje autor, który na polskim rynku czytelniczym jest stosunkowo słabo znany, bądź w ogóle nieobecny. Gdyby nie Nobel, to praktycznie nie mielibyśmy okazji zetknąć się z twórczością takowego literata w naszym rodzimym języku.

P.S. Wśród tych kilku dzieł przetłumaczonych na język polski można odnaleźć Zagubioną...

więcej

0
1246
konto usunięte
09.10.2014 16:36

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


2985
737
09.10.2014 14:13

Jak się okazuje znowu nikt pisarza nie zna, to jakim cudem jego dzieła są aż tak wybitne, by zasługiwać na Nobla?


1167
464
09.10.2014 14:57

No właśnie z tej dyskusji wynika, że parę osób go zna, mniej lub bardziej. Skąd pomysł, że tylko to, co popularne, jest dobre? Z reklam w telewizji? Na szczęście jest jeszcze sfera ludzkiego bytowania, której powszechne dziś "lajkowanie" nie zatruło. Jeszcze...


2985
737
10.10.2014 17:53

Wiadomo, że nie chodzi stricte o popularność, bo wtedy Nobla musiałby dostać Dan Brown (choć tak, wbrew temu co piszesz popularność jest pewnym wyznacznikiem jakości, choć nie jedynym i niekoniecznie kieruję się tu reklamami w telewizji) - ale pijąc do niektórych wypowiedzi na tym forum, nie jest rolą Nobla "odkrywanie" nieznanych pisarzy. I mam wątpliwości, czy talent na...

więcej

4820
161
13.10.2014 11:40

Gdyby popularność była najważniejsza przy przyznawaniu Nobla to Dan Brown byłby faworytem ale nie ostatnio. E.L. James z Greyem bije go ostatnio na głowę. Więc moim zdaniem to dobrze, że nagrodę przyznaje ktoś, kto teoretycznie zna się na literaturze a nie czytelnicy. Nie jestem też pewna czy Wisława Szymborska była aż tak dobrze znana na świecie gdy odbierała swoją nagrodę.


608
54
09.10.2014 14:04

Całkowicie zaskoczył mnie ten wybór, ale może to i dobrze. Jest okazja do poznania tego pisarza i napisanych przez niego książek.


0
1246
konto usunięte
09.10.2014 13:59

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


1167
464
09.10.2014 13:54

Wieki temu czytałem, zapewne w Literaturze na Świecie, bo niby gdzie, fragmenty "Ulicy ciemnych sklepików", pamiętałem jednak tylko nazwisko i tytuł, moich wrażeń już nie...
Może to dobrze, że kolejny Nobel przypomina światu o literaturze frankofońskiej, jednak innej niz angielskojęzyczna i te o nią w jakimś stopniu oparte.
A poza tym się cieszę, bo książki Munro stanieją,...

więcej

150
41
09.10.2014 16:10

Z pewnością książki Munro stanieją. Jeszcze rano poszczególne egzemplarze dzieł Modiano można było kupić za 1,70 - 2,50 zł. Przed momentem sprawdzałem na Allegro i tam aktualne ceny utworów dzisiejszego noblisty kształtują się na poziomie 19,90 - 118 zł.


352
15
09.10.2014 19:15

naprawdę sprawdzałeś rano Modiano na allegro? trzeba była od razu u bukmachera się pojawić ...


zgłoś błąd