rozwiń zwiń

Trwają literackie spacery po Gdańsku

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.08.2014

Tego lata Gdańsk ujawnia swoje literackie oblicze. Instytut Kultury Miejskiej przygotował osiem spacerów, które poprowadzą autorzy zwiazani z miastem. Stefan Chwin, Katarzyna Bonda, Mieczysław Abramowicz to niektórzy z literatów, którzy wcielą się w role przewodników po związanych z literaturą przestrzeniach miasta.

Trwają literackie spacery po Gdańsku

Spacery zainspirowane zostały książką Petera Olivera Loewa pt. Gdańsk. Przewodnik literacki. Książka ta zabiera czytelnika w podróż po mieście i związanej 
z nim literaturze. Spacery stanowią okazję do osobistego spotkania z pisarzami i pisarkami, którzy przedstawią własne propozycje tras 
i opowieści z Gdańskiem w roli głównej. Jest to również okazja do spojrzenia na miasto z innej perspektywy, a także do poznania samych twórców, ich książek oraz literackiej historii Gdańska. Zwieńczeniem serii ośmiu spacerów będzie literacka gra miejska, rozgrywana w scenerii Głównego i Starego Miasta. W kwietniu 2014 roku odbyła się premiera przewodnika, której towarzyszło spotkanie z P.O. Loewem oraz spacery literackie z autorem.

Pierwszy letni spacer odbył się 5 sierpnia, poprowadził go Andrzej Mestwin Fac. Trasa  wiodła od Długiego Targu do Pomnika Poległych Stoczniowców. 

Krystyna Bonda, autorka powieści kryminalnych, zabrała gdańszczan na spacer po Wrzeszczu, który jest scenerią jej epickiej historii, bestsellerowego Pochłaniacza. To we Wrzeszczu autorka umiejscowiła dom rodziny Staroniów – w tym braci bliźniaków, których wuj, bardziej znany jako mafioso „Słoń”, w latach 90. trząsł Trójmiastem

Wycieczka z poetą, Tadeuszem Dąbrowskim wiedzie „od wielkiej płyty do płyty z dźwiękami natury” - przez Żabiankę (wielkie osiedle pełne bloków) i Oliwę (kameralną dzielnicę u podnóża Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego), pomiędzy barem osiedlowym a sanktuarium maryjnym, wielką płytą a płytą z dźwiękami natury. Trasa spaceru okaże się zarazem genealogią i małą epistemologią twórczości poety.

Na Gdańsk z góry będzie można spojrzeć z pisarzem – Mieczysławem Abramowiczem. Spacer rozpocznie się powyżej Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy i dalej, idąc zboczami Góry Gradowej, z której szczytu rozciąga się widok na miasto. Uczestnicy spaceru usłyszą też fragmenty jeszcze nie publikowanej, nowej książki Abramowicza „I dzieci Wasze niech wyjdą z Wami”.

Spacer śladami Franza Thiedtke z powieści Izabeli Żukowskiej będzie próbą odtworzenia świata, w którym żył komisarz. Uczestnicy zobaczą znane już miejsca na nowo: Prezydium dawnej policji gdańskiej przy ulicy Okopowej, Targ Węglowy, przy którym stała kamienica, w której mieszkał Thiedtke, nieistniejący hotel Danziger Hof, w którym spotykali się bohaterowie, Motławę stanowiącą serce Wolnego Miasta i ulicę Szeroką.

Stefan Chwin, odpowie uczestnikom i uczestniczkom wirtualnego spaceru na pytanie - „Dlaczego Oliwa”. - Dlaczego właśnie do niej powracam w prawie wszystkich moich książkach? Bo to była wyspa. Kiedy urodziłem się tutaj po wielkiej wojnie, oddzielały ją od Gdańska wielkie pola dawnego lotniska Luftwaffe, a od strony Sopotu suche łąki i sosnowe kępy, za którymi błękitniało morze – odpowiada Chwin.

Po ulicach Wrzeszcza, m.in. Batorego, Topolowej, Podleśnej, Partyzantów, De Gaulle’a, przejdziemy się z poetą i podróżnikiem Arturem Nowaczewskim. Autor odnajdzie w sobie chłopca z lat osiemdziesiątych, którego fascynowały stare ogrody i zapach Peweksu. Poczyta wiersze zanurzone we wrzeszczańskiej topografii oraz wygłosi improwizowane uliczne gawędy o mijanych miejscach. 

Oto szczegółowy program spacerów, które jeszcze się odbędą i do których każdy może dołączyć:

Tadeusz DąbrowskiOd wielkiej płyty do płyty z dźwiękami natury
Data: 12 sierpnia, godz. 18.00
Start: SKM Żabianka, wejście od strony Żabianki (morza)

Mieczysław AbramowiczMiasto z Góry
Data: 19 sierpnia, godz. 18.00
Start: przy grobie rodziny Klawitterów, nad Cmentarzem Nieistniejących Cmentarzy

Izabela ŻukowskaŚladami komisarza Franza Thiedtke
Data: 26 sierpnia, godz. 18.00
Start: ul. Okopowa 9, przed wejściem do do budynku dawnego prezydium policji (obecnie delegatura ABW)

Stefan ChwinDlaczego Oliwa
Data: 28 sierpnia, godz. 18.00
Miejsce: ul. Stary Rynek Oliwski 15, sala teatralna za Domem Zarazy

Artur Nowaczewski, Z poetą i podróżnikiem przez Wrzeszcz
Data: 4 września, godz. 18.00
Start: ul. Topolowa 7, przed wejściem do III LO w Gdańsku

Literacka gra miejska dla detektywów małych i dużych
Data: 6 września, godz. 11.00 
Start: siedziba Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk.

Poniżej prezentujemy materiał ze spaceru, który prowadził Peter Oliver Loew.


 


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mateusz 13.08.2014 11:09
Czytelnik

Bardzo chętnie bym w tym uczestniczył!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 12.08.2014 15:48
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post