Kto (oprócz Więckiewicza) zagra w "Ziarnie prawdy"?

LubimyCzytać
12.03.2014

Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiono obsadę filmu "Ziarno prawdy", na podstawie kryminału Zygmunta Miłoszewskiego.

Przypomnijmy: w połowie lutego wszystkich fanów prokuratora Szackiego zelektryzowała wiadomość, że w jego rolę wcieli się Robert Więckiewicz. Decyzja ta spotkała się ze sporą rezerwą ze strony czytelników, a sam autor tak odniósł się do dyskusji:

Czytam i nie wierzę.

Chcielibyście Państwo, żeby kto zagrał Szackiego? Ktoś nieznany, nieodkryty, przystojny i wspaniały, jedyny w swoim rodzaju, tyle tylko że czterdzieści lat siedział w ziemiance, żeby się Państwu nie opatrzyć i dopiero teraz wypełzł i zapukał do Borysa, pozwalając się odkryć?

Naprawdę?

Robert Więckiewicz (którego osobiście nie znam, żeby było jasne) to moim zdaniem najlepszy obecnie polski aktor. Nie wyciera się po reklamach, nie wyciera się po serialach, nie błyszczy w telewizjach śniadaniowych. Robi swoje i robi to doskonale. Jego ostatnie trzy duże role to Socha w nominowanym do Oscara "W ciemności" Agnieszki Holland, lepszy od oryginału Wałęsa u Andrzeja Wajdy i fizjologicznie upodlony swoim nałogiem alkoholik u Wojtka Smarzowskiego. W każdej z tych ról jest inny, w każdej jest wiarygodny, każda kreacja jest dopracowana w najdrobniejszych detalach. Wygląda na to, że pan Więckiewicz dobiera swoje role bardzo uważnie i chyba wie, co robi, ponieważ jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym poza granicami polskim aktorem. Uważam, że to super, że zgodził się zagrać Szackiego. Serio. Bardzo jestem ciekaw, jak to wyjdzie.

Proponuję pójść w ślady autora, ponieważ najwyraźniej jestem bardziej wyluzowany na punkcie własnej prozy. Ja napisałem, Państwo przeczytaliście, tej przygody nikt nam nie zabierze. Teraz możemy się bawić obserwowaniem, co z tym zrobi Borys. A proszę mi wierzyć, znam tekst scenariusza, widzę jak Borys pracuje, jak kombinuje i jestem naprawdę dobrej myśli. A wypowiadam się oględnie jedynie dlatego, że nie chcę zapeszyć. Jasne, wszyscy wyobrażaliśmy sobie jakoś Szackiego, wszyscy pewnie trochę inaczej, i jeśli wierzyć opisom (he, he, he) w powieściach, to Robert Więckiewicz nie jest najbardziej oczywistym wyborem – ale też bez przesady. Myślicie, że nie da rady zagrać wiecznie poirytowanego, cynicznego drania i mizantropa, któremu empatię zastępują przepisy kodeksu karnego?

Mój apel: dajcie mu szansę.

Film nie ma być ilustracją powieści, jest wypowiedzią innego artysty na ten sam temat. Byłem zaskoczony, kiedy dowiedziałem się, że Szackim w "Uwikłaniu" będzie Maja Ostaszewska, ale było to raczej uniesienie brwi, niż szlochanie i walenie głową o ścianę. Pomyślałem: ok, ciekawe, zobaczymy, co z tego wyjdzie. Wyszło niespecjalnie, ale paradoksalnie nie ze względu na zmianę płci bohatera, tylko na inne wybory Jacka Bromskiego.

PS. Rolę Dustina Hoffmana w "Absolwencie" mieli początkowo zagrać Robert Redford albo Warren Beatty.

W pozostałych rolach wystąpią: Jerzy Trela (Leon Wilczur), Magdalena Walach (Barbara Sobieraj), Krzysztof Pieczyński (Grzegorz Budnik), Andrzej Zieliński (Jerzy Szyller) oraz Aleksandra Hamkało (Klara) i Zohar Strauss (Rabin) 

Za zdjęcia odpowiedzialny będzie Łukasz Bielan, który współpracował m.in. przy filmach "Transformers 3", "Życie Pi 3D", czy serialu "CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku". Za produkcję odpowiada nowo powstałe studio Rewers. 

Z niecierpliwością czekamy na więcej informacji na temat filmu!

Reklama

komentarze [10]

Sortuj:
4039
3799
13.03.2014 09:47

Popieram wybór pani Walach.Zdolna,piękna.Już się nie mogę filmu doczekać.Książkę mam i czytałem.


2929
264
13.03.2014 07:53

Karlos: Naprawdę??? U nas w Polsce zawsze tak jest. Ktoś jest na fali, więc wrzućmy go do każdego filmu. Najpierw było tak z Lindą, później z Pazurą, następny był Szyc. Może zamiast Więckiewicza (którego osobiście bardzo cenię jako aktora, no ale mimo wszystko...nie!) dajmy Karolaka albo Adamczyka bo są rozpoznawalni? Czy w Polsce na prawdę jest aż tak mało dobrych aktorów,...

więcej

7121
3083
13.03.2014 07:51

Daję szansę Więckiewiczowi, bo chociaż ostatnio "bierze wszystko", to trzeba przyznać, że wychodzi z tego obronną ręką i na pewno jest jednym z najlepszych aktorów średniego pokolenia.

Bardzo mnie cieszy, że w filmie wystąpią cenieni przeze mnie aktorzy z dużym dorobkiem - Trela i Pieczyński (chociaż temu drugiemu wciąż nie mogę wybaczyć zagrania w "Na dobre i na złe":))....

więcej

0
0
12.03.2014 22:17

Pamiętam narodową dyskusję, kiedy była ustalana obsada "Potopu". Mój ojciec nigdy nie pogodził się z Małgorzatą Braunek w roli Oleńki Borzobohatej. Niczego nie ujmując Teodorowi Szackiemu, może nie jest to dyskusja tej rangi, ale każdy ma swoją wizję ulubionego bohatera. Wierzę, że Robert Więckiewicz nie zepsuje tej roli. Nie jest zmanierowany, nie leci jedną miną w każdym...

więcej

1147
49
12.03.2014 22:32

Oleńki Billewiczówny.


1133
133
12.03.2014 18:00

Czytałam książkę i dobór aktorów bardzo mi się podoba. Zwłaszcza Jerzy Trela jako Wilczur. Jedyne zastrzeżenie mam do Magdaleny Walach jako Baśki Sobieraj, trochę inaczej sobie wyobrażałam tę postać.
Ucieszyłam się, kiedy dowiedziałam się, że Więckiewicz dostanie główną rolę. Cóż, to prawda, że ciągle go widzimy na ekranie, ale mi to nie przeszkadza.


31
0
12.03.2014 16:36

Naprawdę??? U nas w Polsce zawsze tak jest. Ktoś jest na fali, więc wrzućmy go do każdego filmu. Najpierw było tak z Lindą, później z Pazurą, następny był Szyc. Może zamiast Więckiewicza (którego osobiście bardzo cenię jako aktora, no ale mimo wszystko...nie!) dajmy Karolaka albo Adamczyka bo są rozpoznawalni? Czy w Polsce na prawdę jest aż tak mało dobrych aktorów, że...

więcej

633
122
12.03.2014 16:25

Uważam, że to bardzo dobry pomysł.
Lubię Więckiewicza. Ma w sobie wiele męskich cech, które idealnie wpiszą się w konwencję scenariusza.
Poza tym chętnie zobaczę zekranizowany Sandomierz, zupełnie z innej perspektywy niż w Ojcu Mateuszu, gdzie sielankowość krajobrazu napawa mnie frustracją.


392
161
12.03.2014 15:07

Szczerze mówiąc Więckiewicz bardziej mi pasuje do Maciejewskiego(tego od Wrońskiego :)) niż Szackiego, ale jak pisze autor dajmy szansę. To dobry aktor. Zobaczymy-ocenimy.


2782
4
12.03.2014 14:52

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd