Kierunki transformacji rynków kreatywnych

LubimyCzytać
29.01.2014

Wczoraj w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowane zostały dwa raporty dotyczące badań kreatywnych sektorów gospodarki. Pierwszy dotyczył funkcjonowania rynków audiowizualnego, a drugi - rynku wydawniczego w Polsce. 

Barbara Jóźwiak, wiceprezes Polskiej Izby Książki oraz dr Paweł Kuczyński, koordynator projektu badawczego „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”, na który PIK otrzymał pieniądze z MKiDN, opowiedzieli o celach, metodologii i dalszych planach związanych z prowadzonym dwuletnim projektem. Podczas konferencji przedstawili wstępne wyniki pierwszego z modułów badawczych. 

Badanie ma na celu sprawdzenie jak dalece zmieniają się zachowania i nawyki konsumentów treści (w tym czytelników książek), gdy przybywa nośników cyfrowych.
W pierwszej fazie przepytano reprezentatywną grupę Polaków (2 tys. osób w wieku powyżej 15 lat) o ich nawyki czytelnicze. Pytano m.in. o to ile w ciągu ostatnich 30 dni poprzedzających badanie przeczytali książek. 50% respondentów udzieliło odpowiedzi: ani jednej.

Z badań wynika również, że dominującym nośnikiem książek jest papier (95%). Zaledwie co dwudziesty badany mający dzień przed wywiadem kontakt z książką (5%) czytał ją na komputerze. Sporadycznie wskazywano inne urządzenia mobilne, takie jak smartfon, tablet czy - wymieniany wśród innych - e-czytnik.

Ponad 70% respondentów zauważa, że cyfrowa postać książek i czasopism nie wpłynęła na ich nawyki czytelnicze. Osoby pozyskujące książki w Internecie wybierają księgarnie internetowe (13% ) częściej niż serwisy aukcyjne (10%), serwisy udostępniające pliki (8%) czy biblioteki internetowe (2%). Bezpłatne pobieranie książek w serwisach z plikami deklaruje co dwudziesty respondent, a w księgarniach internetowych 5%.  Prawie dwie trzecie badanych pobierało w minionym roku z Internetu nieautoryzowaną / nielegalną kopię książki lub audiobooka.

W tym roku, w ramach badań, zostanie przeprowadzony panel czytelniczy realizowany w sieci (w pierwszym kwartale 2014) oraz o badania jakościowe. Wszystkie wyniki są analizowane i poddawane dyskusji z udziałem wydawców, księgarzy i ekspertów.

Prezentacja Polskiej Izby Książki - wprowadzenie
Prezentacja Polskiej Izby Książki - dane CBOS

Reklama

komentarze [24]

Sortuj:
1008
392
30.01.2014 09:18

Przed rynkiem e-czytników a co za tym idzie i ebooków w Polsce jeszcze długa droga, na taką dynamikę jak w Stanach nie mamy na razie co liczyć.
Największym hamulcem jest cena czytnika. Na rynku amerykańskim zakup podstawowego czytnika to ok. 2-3 dniówek przy minimalnych zarobkach. W Polsce z minimalnej pensji trzeba przeznaczyć tygodniówkę :-/
Na naszym rynku, gdy przyjąć,...

więcej

141
102
30.01.2014 08:55

Jak ktoś chce czytać, to mu obojętne na czym czyta. Ja czytam na telefonie, na czytniku i książki papierowe. Zależy co mam akurat pod ręką albo co właśnie potrzebuje ładowania. I co w tym złego. Książkę ma się w głowie a literki mogą być wyświetlone nawet w wyobraźni,bez znaczenia. Wiele książek jest tak ciężkich i wielkich, że czytanie ich na czytniku jest po prostu...

więcej

420
37
29.01.2014 22:41

Jakoś się nie dziwię, patrząc na ceny książek mało kto może sobie pozwolić na jedną/dwie pozycje w miesiącu. Spodziewałam się jednak, ze więcej ludzi czyta książki elektroniczne, ale że na smartfonie? Zwłaszcza, że rynek czytników e-booków cały czas się rozwija, a wiadomo, ze jakość ekranu i tekstu jest całkiem inna na czytniku niż na telefonie.


27
8
29.01.2014 17:48

Ja od zawsze byłem zwolennikiem papieru i zapachu farby drukarskiej, bez tego jakoś nie czuje klimatu i latami wzbraniałem się przed zakupem czytnika, ale... mamy niewielkich rozmiarów mieszkanie, do tego niespełna rocznego, ciekawego świata brzdąca i miejsca na książki po prostu mi brakuje. Skończyło sie na tym, ze cześć kolekcji musiała wylądować w kartonach z nadzieją,...

więcej

2632
25
29.01.2014 16:01

Elaine_Blath: Przeraża procent osób, które w ostatnich 30 dniach nic nie przeczytały. Bardzo przeraża.Bez przesady, nieprzeczytanie książki w miesiącu nie jest żadną ujmą ani powodem do bojaźni. ;)


1230
112
29.01.2014 16:06

Masz rację, gorzej jak leci miesiąc za miesiącem i książki przeczytanej brak:)


72
104
01.02.2014 17:21

I pisze to ten, który ma ich 1486.. :)

Świadomość braku czytania odbije się nam mocno za kilkadziesiąt lat... choć mam nadzieję, że tak się nie stanie :)


1230
112
29.01.2014 14:53

Przeraża procent osób, które w ostatnich 30 dniach nic nie przeczytały. Bardzo przeraża.
Co do czytników, myślę, że w Polsce jeszcze przyjdzie na to pora. Staną się dużo bardziej popularne i pewnie pod wieloma względami są też i wygodniejsze. Osobiście jestem zwolenniczką papierowych, jednak wiem, że tu jest szansa na wzrost czytelnictwa.
Przeprowadzanie badania na...

więcej

193
0
29.01.2014 14:43

Ja nie potrafię czytać książek na komputerze czy czytniku, dla mnie to jest jakiś koszmar. Ja uwielbiam mieć w rękach papier, muszę przewracać fizyczne kartki i czuć zapach książki :)


575
0
29.01.2014 14:39

Jakoś tak papier to kojarzy mi się niezmiennie z kocykiem, gorącym kubkiem czekolady ewentualnie herbaty i totalnym "nic nie robieniem", czytnik za to z wygodą, bo czytać mogę nawet stojąc w autobusie i mniej to problematyczne niż fizyczna książka. Książki papierowe mają swój klimat, ale bym tak bardzo nie ubolewała nad tym, że wypierane są przez czytniki czy zwykły...

więcej

251
3
29.01.2014 14:35

Wiele osób twierdzy, że czyta więcej książek po zakupie czytnika. Dlaczego? Wydaje mi się, że mogą być co najmniej dwa powody:
1. Dostęp do książek. Można pobrać książkę w wersji elektronicznej bez konieczności wychodzenia z domu.
2. Zakup czytnika w pewien sposób wymusza czytanie, tzn. głupio jest coś kupić za kilka stówek i z tego nie korzystać.

Osobiście lubię czytać...

więcej

53
0
29.01.2014 16:24

Niby bym sie mogl z toba zgodzic. Ale ksiazki na papierze tez nie sa darmowe. Tyle, ze jak kupujesz po jednej czy dwie ksiazki to jest to mala kwota. A czytnik to jak kilkanascie ksiazek na raz.
Sam czytnika nie kupuje, nie wiem jak sie na nim czyta i nigdy nie probowalem. Chetnie bym sprobowal, ale jak mi nie spasuje a wydam troche grosza to troche kiepsko. A na papierze...

więcej

506
13
29.01.2014 16:57

Posiadam tablet wielkości strony przeciętnej książki. Gdy uznaję, że książka na papierze jest za droga, nie mogę jej nigdzie znaleźć bądź potrzebuje jej natychmiast, pobieram ją z internetu. Zwykle są tańsze niż na papierze, czasem darmowe. Dzięki dobremu programowi do e-book'ów, nie bolą mnie oczy, nie martwię się też za drobnym drukiem. Nie zmienia to jednak faktu, że...

więcej

251
3
29.01.2014 17:10

Od czasu do czytam książki na tablecie, ale nie zauważyłem większej różnicy. Myślę, że to zależy od przyzwyczajenia lub gustu. Co kto lubi.

Poza tym, uwielbiam chodzić do biblioteki. Co w przypadku e-booków nie jest możliwe.


254
143
29.01.2014 14:31

Dziwi nie, że zaliczam się do tak nielicznej grupy. Na prawdę tylko 2% przeczytało więcej niż 10 książek papierowych? Smutne jest to 50% :( Musimy spróbować to zmienić :D


1230
112
29.01.2014 14:36

Mało kto ma tyle czasu, aby przeczytać 10 książek w ciągu 30 dni. Jak studiowałam to jeszcze dawałam radę. Teraz niestety 4-5 na miesiąc wychodzi lub czasami mniej. Zazdroszczę że tyle dajesz radę:)


485
12
29.01.2014 15:48

Kierując się przedsesyjnym dołem, dodam: Elaine - zazdroszczę, że na studiach miałaś tyle czasu ;).


1230
112
29.01.2014 16:07

Studia filologiczne:) polecam, nauka to głównie czytanie:)


251
3
29.01.2014 17:17

Myślę, że nie powinnyśmy w ankietach pytać o ilości przeczytanych książek, na przykład:
1. 2 książki po 500 str.
2. 10 książek po 100 str.

Pierwsza osoba przeczytała tylko 2 książki, a druga aż 10. Czy pierwsza osoba czyta mniej książek?


254
143
30.01.2014 21:05