Ebooki dla dzieci - dobry pomysł?

LubimyCzytać
25.07.2013

Na rynkach amerykańskich i brytyjskich jak grzyby po deszczu wyrastają wydawnictwa książek elektronicznych dla dzieci. Na polskim gruncie nie jest to jeszcze trend tak popularny. A szkoda.

Zagraniczni wydawcy publikują coraz częściej ebooki z bajkami i baśniami dla najmłodszych. Nie zatrzymują się jednak na tym. Idą o krok dalej i najczęściej wzbogacają je również o wersję audio, tworząc w ten sposób interaktywny pakiet uatrakcyjniający czytanie. Jednym z wydawnictw, które wprowadziło takie rozwiązanie jest Lucky Penny Press.

Lucky Penny Press to amerykańskie wydawnictwo ebooków dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. LPP wydaje zarówno książki napisane przez dorosłych, jak i przez dzieci. Sloganem firmy jest "Pielęgnowanie twórczego ducha". Założycielka stawia sobie za cel przedstawianie najmłodszym innych kultur i przekonywanie ich do tego, że każdy może spełnić swoje marzenia, tak jak ona spełniła swoje.

W 2008 roku Melissa Marsted straciła swój dom w pożarze spowodowanym huragan Santa Barbara. Jako miłośniczka i kolekcjonerka książek, straciła nie tylko dach nad głową, ale na dodatek cały swój księgozbiór, który szacuje na ponad 2 tysiące tytułów. Wśród nich znajdowały się również pierwsze edycje książek i białe kruki.

Odbudowując swoje życie, Melissa postanowiła też spełnić swoje marzenie i wydać własną książkę dla dzieci w formie self-publishingu. To doświadczenie otworzyło jej oczy na możliwości, jakie oferuje w tym względzie współczesny rynek wydawniczy. Cały proces zajął jej ponad rok i, już w trakcie realizacji, zdała sobie sprawę z tego, że trudno będzie jej odzyskać zainwestowane w ten sposób pieniądze.

Melissa twierdzi, że pożar dał jej możliwość na stworzenie miejsca, gdzie swoje utwory mogą publikować inni autorzy książek dla dzieci. Za pieniądze, jakie uzyskała od ubezpieczyciela, Melissa założyła swój własny dom wydawniczy Lucky Penny Press.

Obecnie LPP jest jednym z największych wydawnictw ebooków dla dzieci. Wszystkie tytuły łączy wspólny mianownik - inspirowanie do rozwoju, pokazywanie innych kultur i zachęcanie dzieci do realizowania własnych marzeń. Historie koncentrują się na opowieści o przygodach, przyrodzie i ochronie środowiska. Wszystkie książki dostępne są w kilku językach i posiadają wersje audio, które można dokupić za niewielką opłatą przy nabywaniu ebooka.

Ciekawe, kiedy taki pomysł zostanie wprowadzony na rynku polskim. Czy przedstawienie znanych bajek i historii dla najmłodszych w wersjach interaktywnych przyjęłoby się wśród polskich e-czytelników? Bo to, że podobałoby się dzieciom, jest niemal pewne. 

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
544
51
25.07.2013 22:56

NuitsDeYoung:
Dobry pomysł. Jeśli już dzieciaki mają wykorzystywać do czegoś te wszystkie elektroniczne cudeńka, to chyba lepiej, że do czytania ebooków niż siedzenia na fejsie. ;
A "magia" zależy od treści zawartej w książce, nie od tego jakim nośnikiem jest podana. Takie jest moje zdanie.

Zgadzam się. Technologia idzie do przodu, więc niech obejmie też...

więcej

422
22
25.07.2013 22:21

Dobry pomysł. Jeśli już dzieciaki mają wykorzystywać do czegoś te wszystkie elektroniczne cudeńka, to chyba lepiej, że do czytania ebooków niż siedzenia na fejsie. ;>
A "magia" zależy od treści zawartej w książce, nie od tego jakim nośnikiem jest podana. Takie jest moje zdanie.


272
54
25.07.2013 22:05

W dzisiejszych czasach dzieci już od małego są wyposażane w wiedzę, o której starsi nawet nie do końca mają pojęcie. Komputer, telefon, gry i inne tego typu atrakcje są moim zdaniem zbyt częstą atrakcją dla dzieci. Niestety sprawia to, że dzieci najczęściej bardzo mało czasu poświęcają na czytanie książek. Cóż, jeśli mają w zasięgu ręki takie cuda elektroniki... Dlatego...

więcej

297
124
25.07.2013 19:54

Audio może, ale powinno się uczyć od małego, że jednak papierowa wersja ma w sobie najwięcej magii ;)


2782
4
25.07.2013 15:55

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd