Matki znanych pisarzy

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.05.2013

Kto stoi za sukcesem sławnych twórców? Często nikt, ale równie często wymagający, potrafiący zmotywować lub zainspirować do pisania rodzic. Dziś o matkach, które miały znaczący wpływ na pisarzy.

Matki znanych pisarzy

Z tym, że na ukształtowanie pisarzy, tak jak wszystkich ludzi, miały wpływ ich matki, chyba nikt nie będzie polemizował. Zarówno te wyjątkowo wymagające i surowe, jak również te łagodne, troskliwe i opiekuńcze nierzadko odgrywały decydującą rolę w wyborach pisarza. Próby sprostania stawianym przez nie wymaganiom czy - wręcz przeciwnie - zbuntowanie się przeciw nim pchnęły niejednego młodego człowieka w samo epicentrum zmagań z literaturą.



Zdj.1. Marcel Proust z matką i bratem (France © BnF). Zdj. 2. Matka Marka Twaina (France © BnF).


Właśnie po śmierci matki Marcel Proust rozpoczął pisanie swojego opus magnum w siedmiu tomach. Niektórzy krytycy literaccy zakładają, że gdyby nie stawiała mu wysokich wymagań, gdyby wciąż go nie kontrolowała (w swoich listach do syna prosiła o szczegółowe raportowanie jej, jak spędził dzień - zostawiała nawet miejsca wykropkowane, gdzie miał wpisać, o której wstał, wrócił do domu i położył się spać), nie napisałby W poszukiwaniu straconego czasu. Są tacy, którzy przekonują, że nawet po śmierci matki dążył w znacznej mierze do tego, by ją zadowolić poziomem swoich prac.



Zdj. 3. Marguerite Duras z matką (© Collection Jean Mascolo/Sygma/Corbis). Zdj. 4. Sylvia Plath z matką i bratem (©awritersruminations.tumblr).


W inny sposób mama wpłynęła na Sylvię Plath. Relacja poetki z matką stała się niemal legendarna po tym, jak opublikowano ich korespondencję i autobiograficzną powieść Plath Szklany klosz, w której roi się od zdań z mniej lub bardziej niedomówioną pretensją: „Matka siada na skraju łóżka, kładzie rękę na moje udo. Jest pełna miłości, pełna wyrzutów” czy „Wyobrażałam sobie twarz matki - blady księżyc ze zbolałym wyrazem twarzy...”.

Na szczęście inni pisarze i poeci miewali lepsze relacje z matkami. Przykładem synowskiej bliskości jest Juliusz Słowacki, który marce zwierzał się, pisał do niej setki listów i adresował do niej wiele swojej poezji.

Czule o matce pisał też Albert Camus: "Moja matka też była taka, jakby przygaszona, i to w niej kochałem, i zawsze chciałem z nią być razem. Minęło osiem lat, a nie mogę powiedzieć, że nie żyje. Gasła tylko coraz bardziej i kiedy odwróciłem się już jej nie było".

W podobnym tonie refleksje snuje amerykańska pisarka Joyce Carol Oates: "Matka cię kocha niezależnie od wszystkiego i zawsze ci wybaczy, tyle że któregoś dnia ta jej miłość wygasa i odtąd już żyjesz na własną rękę".



Zdj. 5. Stephen King z matką (Foto z kingofmaine.com). Zdj. 6. Agatha Christie jako mała dziewczynka.


Agatha Christie z kolei dodaje: "Nie ma nic, co równałoby się z miłością matki. Nie zna żadnych praw, żadnej litości. Bez skrupułów i bez wahania niszczy wszystko, co stanie jej na drodze".

Według Marguerite Duras "nasze matki na zawsze pozostaną dla nas najdziwniejszymi, najbardziej szalonymi osobami, jakie spotkaliśmy".

Coś o tym szaleństwie wiedział też J.D. Salinder, który powiedział, że "wszystkie matki są trochę szalone".

Mark Twain przyznawał z kolei, że "moja matka miała ze mną sporo kłopotów, ale chyba jej się to podobało".



Ilustr. 1. George Eliot z rodzicami (Jonathan Budington 1796). Ilustr. 2. George Herbert z matką (Charles West Cope 1811-1890).


George Eliot wspominała: "Życie zaczynało się dla mnie co dzień od pobudki i patrzenia w kochającą twarz mojej matki". George Herbert dodaje do tego spostrzeżenie: "Jedna dobra matka warta jest stu nauczycieli".

Pamiętacie słowa sławnego pisarza o matce? Piszcie! Nie wahajcie się też dodawać inne przykłady relacji literatów z matkami. 


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Róża_Bzowa 26.05.2013 21:09
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Jedną ze wstrząsających opowieści o wpływie matki na twórczość dziecka jest historia debiutu literackiego Johna Kennedy'ego Toole'a.
Pisarz stworzył nietypową powieść i walczył, by znaleźć dla niej wydawcę. Po wielu odmowach, załamany, chorując na depresję i paranoję, popełnił samobójstwo.
Jego matka po jego śmierci przeżyła załamanie. Potem jednak postanowiła sobie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Sprzysiężenie głupców  Sprzysiężenie osłów
konto usunięte
26.05.2013 17:35
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

nahiarlia 26.05.2013 17:07
Czytelniczka

Zgadzam się, może i dobrze napisany artykuł, ale nie ze wszystkim mogę się zgodzić.
"nasze matki na zawsze pozostaną dla nas najdziwniejszymi, najbardziej szalonymi osobami, jakie spotkaliśmy". Dla mnie to największa bzdura o matkach jaka słyszałam, a moja matka jest jedną z najnudniejszych kobiet jakie w życiu spotkałam. Z moją matką nie mam nic wspólnego oprócz genów,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ścichapęk 26.05.2013 15:54
Czytelnik

"Jednak nie wyobrażam sobie świata bez kobiet. To by była okropność, dalej to podtrzymuję. Moja matka była dla mnie bardzo dobra. Życzliwa, piękna. Ukształtowała mnie. Umarła, gdy miałem 19 lat. Bardzo to przeżyłem." /Sławomir Mrożek/

wywiad dla Gazety Wyborczej z Małgorzatą I. Niemczyńską - "Kobiety są po prostu lepsze"

ponad to polecam Baltazar. Autobiografia

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Baltazar. Autobiografia
GłowaKsiążek 26.05.2013 12:54
Czytelniczka

Dobrze napisane. Najtrafniejszy cytat z powyższych to: "nasze matki na zawsze pozostaną dla nas najdziwniejszymi, najbardziej szalonymi osobami, jakie spotkaliśmy".
Przynajmniej w moim przypadku sprawdza się w 100%.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 26.05.2013 12:10
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post