Powrót do lepszej przyszłości? Tylko z Michaelem J. Foxem!

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.05.2022

Już 18 maja do polskich księgarń nakładem wydawnictwa Insignis trafi książka „Nie ma jak przyszłość” Michaela J. Foxa w tłumaczeniu Roberta J. Szmidta.

Powrót do lepszej przyszłości? Tylko z Michaelem J. Foxem!

Michael J. Fox, a dla wielu czytelników po prostu Marty McFly z serii filmów „Powrót do przyszłości”, napisał wyjątkową (i wyjątkowo optymistyczną) książkę o życiu, przeciwnościach, z którymi przychodzi nam się mierzyć i o tych, którzy mogą być sojusznikami w naszych zmaganiach – o najbliższych, rodzinie, przyjaciołach. Ten lubiany aktor o legendarnym wręcz optymizmie od dwudziestego ósmego roku życia zmaga się z chorobą Parkinsona. Każdy, kto się z nią zetknął wie, w jak wielu aspektach dotyka ona pacjenta. Dość wspomnieć, że charakteryzuje się aż czterdziestoma objawami fizycznymi, nierzadko powoduje także liczne objawy psychiatryczne.

Ale Michael J. Fox nie pozostaje biernym pacjentem. Wiele lat temu założył fundację swojego imienia, która gromadzi środki i inicjuje badania nad lekami spowalniającymi postępy choroby Parkinsona, a za główny cel stawia sobie znalezienie skutecznego lekarstwa.

Wspaniała książka: wzrusza, ale też bawi.

Hadley Freeman, „The Guardian”

Co jednak, jeśli w życiu chorobliwego optymisty, który już raz został sprowadzony na ziemię przez parkinsona, pojawia się prawdziwy game changer? W przypadku Foxa okazał się nim nowotwór rdzenia kręgowego i konieczność skomplikowanej operacji. Po zabiegu będzie musiał na nowo nauczyć się chodzić.

Ale uwaga, uwaga: „Nie ma jak przyszłość” to książka nie tylko o zmaganiach z fizycznymi dolegliwościami autora i narratora w jednej osobie. To książka o potrzebie posiadania rodziny – Michael jest w szczęśliwym związku z Tracy Pollan od ponad trzydziestu lat, ma czworo dorosłych już dzieci, licznych przyjaciół (w tym dwóch serdecznych partnerów golfowych: George’a Stephanopoulosa i Harlana Cobena) i Gusa, czworonożnego towarzysza spacerów po Central Parku.

Mimo że choroba Parkinsona dopadła mnie w początkowym okresie życia Sama, Aquinnah i Schuyler, cała trójka przyjęła to jak coś normalnego. I musiało dobrze się dziać w naszej rodzinie, ponieważ decyzję o kolejnym – czwartym – dziecku podjęliśmy bez wahania.

Michael J. Fox, „Nie ma jak przyszłość”

Przewracając strony książki, towarzyszymy Michaelowi w jego wzlotach (podróż do Bhutanu w poszukiwaniu najszczęśliwszych ludzi świata, powrót do kariery aktorskiej) i upadkach (zwłaszcza tych dosłownych, jak upadek pod koniec rehabilitacji po operacji kręgosłupa, czy metaforycznych, kiedy ponownie decyduje się on zrezygnować z kariery aktorskiej). Śledzimy, jak jego podejście do własnej śmiertelności zmienia się z upływem czasu.

Cokolwiek było przyczyną mojego upadku, miałem błyskawiczne i twarde lądowanie. Wywaliłem się i – niczym godna pożałowania staruszka leżąca na podeście schodów jak rozgwiazda obok wywróconego do góry dnem kosza z praniem – nie umiem wstać. Mam swoją teorię na temat bólu: jeśli zaczyna boleć od razu, to nic wielkiego, ale gdy ból pojawia się dopiero po paru chwilach, obrażenia są poważne.

Oho, nadchodzi.

Michael J. Fox, „Nie ma jak przyszłość”

Ta płynąca z serca, poruszająca książka jest naznaczona typowym dla Michaela J. Foxa poczuciem humoru (kto w wieku pięćdziesięciu ośmiu lat robi sobie tatuaż!?) i stanowi rodzaj wehikułu, który pomoże czytelnikom przyjrzeć się z inspirującej perspektywy swojemu własnemu życiu: temu, co kochamy i co utraciliśmy.

Osobiste historie, które czasem brzmią wręcz alegorycznie.

 „The Wall Street Journal”

I jeszcze jedno: kiedy Fox kończył swoją książkę, świat pogrążył się w pandemii i na długie miesiące zamknęliśmy się w naszych domach, by przetrwać ten straszny czas. Wielu spośród nas nie miało szczęścia przeżyć konfrontacji z wirusem, a ci, którzy przetrwali często okupili to poczuciem straty bliskich czy stanami depresyjnymi spowodowanymi długotrwałym zagrożeniem i izolacją. Teraz zaś, gdy polski przekład trafia do księgarń, od blisko trzech miesięcy żyjemy w cieniu okrutnej wojny, która wybuchła za naszą wschodnią granicą. Lektura książki, której autorowi – mimo tak wielu życiowych komplikacji – udaje się zachować optymizm i chęć stawiania czoła przeciwnościom, to bardzo autentyczne i ważne przesłanie pełne nadziei na przyszłość.

To wspomnienia z niezwykłym wyczuciem celu. Bezpośrednie, zwięzłe, znakomicie się je czyta.

„The Times”

Jedynym dzieckiem, które nam się urodziło, zanim zdiagnozowano u mnie chorobę Parkinsona, jest Sam, który pewnie nie ma żadnych wspomnień skażonych moją przypadłością. Robiłem to co każdy ojciec: łapałem dla niego żaby w stawie, prowadzałem go na zajęcia muzyczne według metody Carla Orffa, na które inne dzieci przychodziły z supernianią, i usiłowałem rozbudzić w nim zamiłowanie do sportów zespołowych, co było zadaniem z góry skazanym na niepowodzenie (i kończyło się zawsze kłótnią). Pokazałem mu, jak się wiąże sznurówki: widzisz, to jedno ucho króliczka, a to drugie ucho króliczka, krzyżujemy je ze sobą, przekładamy dolne uszko przez górne i robimy węzeł, a potem ciągniemy oba uszka i gotowe! Nauczyłem go jeździć na rowerze, trzymając za siodełko i lekko popychając, gdy dopiero nabywał odwagi, by zacząć mocniej pedałować. Obecnie Sam czasem popycha mnie – na wózku inwalidzkim. W moim przypadku pedałowanie nie jest potrzebne. A gdy podnoszę się ostrożnie na nogi, mój syn często sprawdza, czy mam zawiązane sznurówki, zanim zrobię pierwszy krok; jeśli nie, schyla się prędko i to naprawia.

Michael J. Fox, „Nie ma jak przyszłość”

Lektura „Nie ma jak przyszłość” Michaela J. Foxa, z jego dewizą „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”, to solidna porcja optymizmu, że i tym razem uda się pokonać trudności i odzyskać nadzieję. Przeczytajcie tę niesamowitą, wzruszającą i okraszoną humorem książkę – zapraszamy do lektury darmowego, udostępnionego przez wydawcę fragmentu:

 

Michael J. Fox zyskał popularność jako odtwórca roli Alexa P. Keatona w serialu „Family Ties”. Wystąpił w takich przebojach kinowych, jak „Powrót do przyszłości”, „Tajemnica mojego sukcesu”, „Doktor Hollywood”, „Ofiary wojny” i „Prezydent – Miłość w Białym Domu”. Triumfalny powrót na mały ekran zawdzięcza roli w serialu „Spin City”, za którą został także nagrodzony. Występował gościnnie w produkcjach takich jak „Wołanie o pomoc”, „Pohamuj entuzjazm” i „Żona idealna”. Wśród jego aktorskich trofeów znajdują się między innymi cztery Złote Globy, pięć statuetek Emmy, nagroda Grammy, dwie Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych, People’s Choice Award i GQ Man of the Year Award. W 2000 roku założył Michael J. Fox Foundation for Parkinson’s Research – fundację zajmującą się badaniami nad chorobą Parkinsona. Michael J. Fox ma na swoim koncie trzy książkowe bestsellery: „Lucky Man: A Memoir”, „Nieuleczalny optymista. Zawsze patrząc w górę” i „A Funny Thing Happened on the Way to the Future”.

Książkę – wkrótce w formie e-booka – znajdziecie w każdej dobrej księgarni.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mac 16.05.2022 23:24
Czytelnik

Poczekam na jakieś pierwsze opinie i recenzje, ale Fox to postać bardzo pozytywna i intrygująca, więc będę miał tę książkę na uwadze. Mam nadzieję, że będą jakieś fajne anegdoty z planów jednej z moich ulubionych filmowych trylogii.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iwona 16.05.2022 18:32
Bibliotekarka

Bardzo lubię tego aktora. Z miłą chęcią sięgnę po książkę :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 16.05.2022 14:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post