rozwiń zwiń

Nominacje do tegorocznej nagrody Polskiej Sekcji IBBY

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.12.2021

Ogłoszono listę autorów nominowanych do tegorocznej nagrody IBBY, promującej wartościowe literacko i artystycznie książki dla dzieci. W konkursie realizowanym w Polsce od 1988 r. nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: pisarz, ilustrator oraz upowszechnianie czytelnictwa.

Nominacje do tegorocznej nagrody Polskiej Sekcji IBBY

Jury ocenia oryginalność fabuły, jej atrakcyjność dla młodego czytelnika, zdolność widzenia świata z dziecięcego punktu widzenia, umiejętność rozbudzania ciekawości dziecka, walory estetyczne tekstu. Docenia ilustratorów, którzy współtworzą książkę, ich koncepcję, ale też wykonanie, warsztat artystyczny. Nagradzane ilustracje mają wzmacniać walory literackie książki, ułatwiać jej zrozumienie, prowokować do wielu interpretacji, stymulować wyobraźnię. Nagradza się autorów książki obrazkowej oraz ilustracji i koncepcji graficznej. Zwraca też uwagę na debiuty, chcąc docenić wydawnictwa, które odważnie sięgają po różne środki wyrazu.

Nominacje dla twórców i twórczyń

Jury literackie w składzie: Ewa Gruda, Katarzyna Slany i Mateusz Świetlicki nominowało do tegorocznej nagrody literackiej PS IBBY następujących twórców i twórczynie (lista według nazwisk w porządku alfabetycznym):

Justyna Bednarek, Dom numer pięć, il. Anna Sędziwy, Wydawnictwo Literackie

Justyna Bednarek, Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej, il. Marianna Oklejak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Wioletta Grzegorzewska, Lola i ptaki, il. Joanna Rusinek, Wydawnictwo HarperCollins

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Stan splątania, Wydawnictwo Literackie

Emilia Kiereś, Lapis, Wydawnictwo Kropka

Katarzyna Majgier, Abrakadabra… Mamy problem!, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Zuzanna Orlińska, Uczeń sztukmistrza (tom 1. Król Myszy, tom 2. Powietrzny żeglarz), Wydawnictwo Literatura

Katarzyna Rygiel, Strażnik Klejnotu, Wydawnictwo Dwukropek

Barbara Stenka, Zostań sama w domu, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Marcin Szczygielski, O sołtysie Salomonku i tęczy, il. Adam Pękalski, Wydawnictwo Bajka

Jury graficzne w składzie: Joanna Olech, Anita Wincencjusz-Patyna i Małgorzata Gurowska nominowało do nagrody graficznej tegorocznej edycji PS IBBY następujących twórców i twórczynie (lista według nazwisk w porządku alfabetycznym):

Katarzyna Adamek-Chase za ilustracje do książki Alberta Kwiatkowskiego Bah Bah. Iran dla dociekliwych, Wydawnictwo Dwie Siostry

Magdalena Gaładyk za ilustracje i opracowanie graficzne książki Salve Femina, Wydawnictwo Albus

Gosia Herba za ilustracje i projekt graficzny książki Van Dog Mikołaja Pasińskiego, Wydawnictwo HarperCollins

Marta Ignerska za ilustracje i projekt graficzny do książki Świat Lema, Wydawnictwo Muchomor

Joanna Rzezak za ilustracje i projekt graficzny książki Razem. W stadzie, ławicy i chmarze, Wydawnictwo Agora dla dzieci

Max Skorwider za rysunki do książki z tekstem Bogusia Janiszewskiego O, Choroba, Wydawnictwo Agora dla dzieci, Fundacja Iskierka

Marianna Sztyma za ilustracje do książki Zofii Staneckiej Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado, Wydawnictwo Kropka

Przemysław Truściński za ilustracje do wierszy bp. Piotra Mańkowskiego Andzia, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy

Kasia Walentynowicz za ilustracje do książki Anny Paszkiewicz Wczoraj i Jutro, Wydawnictwo Widnokrąg

Elżbieta Wasiuczyńska za ilustracje do książki Beaty Ostrowickiej Kolorowe serca, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Jury złożone z „upowszechniaczek” nagrodzonych w ubiegłych edycji nagrody, w którego skład wchodzą: Danuta Świerczyńska-Jelonek, Małgorzata Narożna, Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz nominowało następujące osoby do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2021 (lista według nazwisk w porządku alfabetycznym):

Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz – polonistka, pedagożka, promotorka czytelnictwa, animatorka kultury, autorka licznych scenariuszy interaktywnych zajęć z książką. W ramach bydgoskiej Fundacji 12 Kamienica i prowadzonego przez fundację domu kultury zorganizowała setki oryginalnych warsztatów literackich, imprez i cykli tematycznych propagujących czytelnictwo m.in. TuCzyTam i CzyTam Świat, Czytanie i Działanie.

Anna Jurek – edukatorka i filozofka. Propagatorka programu „Filozofowanie z dziećmi”, według którego prowadzi warsztaty filozoficzno-literackie dla dzieci i szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli. Wiceprezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. W działaniach promujących czytelnictwo i filozofię wśród dzieci współpracuje z wydawnictwami (m.in. Ładne Halo, Dwie Siostry), festiwalami (Festiwal Książki Obrazkowej Kropka Kreska), teatrami (Teatr Powszechny, Teatr Pinokio), księgarniami (Do Dzieła) oraz z Łódzkim Uniwersytetem Dziecięcym. W mediach społecznościowych jako Pani Cogito pokazuje wartościowe książki dla dzieci.

Małgorzata Swędrowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego z dwudziestoletnim stażem. Wykładowczyni na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego w grupach przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Trenerka PSPiA KLANZA, animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Popularyzatorka literatury dziecięcej na warsztatach dla dorosłych − nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców. Autorka kilku książek i licznych artykułów w periodykach pedagogicznych.

Gratulujemy wszystkim nominowanym!

Materiał powstał we współpracy z Polską Sekcją IBBY.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 01.12.2021 14:16
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post