rozwiń zwiń

Oceń książkę... po okładce! Konkurs z okazji 100. rocznicy urodzin Lema

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.11.2021

Mówi się o nim „pisarz bez bestsellera", choć jak sam twierdził „jego książki sprzedają się równomiernie". Jest najczęściej tłumaczonym polskim autorem i jednym z najbardziej znanych twórców literatury science fiction na świecie. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie ogłosiły konkurs na najładniejszą okładkę jego książki. Weź w nim udział i wygraj nagrody – książki Lema (i nie tylko)!

Oceń książkę... po okładce! Konkurs z okazji 100. rocznicy urodzin Lema

Stanisław Lem nazywany bywa „najbardziej znanym na świecie polskim pisarzem”. I choć sformułowań typu „najbardziej znany” warto używać z pewną ostrożnością (bo jak tę popularność konkretnie zmierzyć?), takie stwierdzenie w przypadku pochodzącego ze Lwowa twórcy ma niemałe uzasadnienie w liczbach. Książki Lema przetłumaczono na 41 języków, osiągnęły one łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. Co więcej, polskie i zagraniczne serwisy filmowe wymieniają od 20 do 30 ekranizacji, powstałych na podstawie powieści i opowiadań Lema. Jedną z najbardziej znanych filmowych adaptacji jego prozy jest „Solaris” z 2002, z Georgem Clooneyem w roli głównej. Philip K. Dick, inny znany i ceniony pisarz science fiction, oskarżył nawet Lema o to, że… jest agentem – a właściwie agentami – którzy działają na szkodę USA, sącząc w umysły czytelników komunistyczną propagandą. Wielość stylów, w których pisał polski autor sprawiła, że Dick nie wierzył, iż jego książki tworzy jedna osoba. Swoje oskarżenie wysłał nawet do FBI. Działo się to we wrześniu 1974 roku, dzisiaj nikt (lub prawie nikt?) w teorie spiskowe z Lemem w roli głównej w USA nie wierzy, a „New York Times” uczcił stulecie urodzin pisarza, rozpoczynając artykuł takimi słowami:

W tym roku obchodzimy stulecie Stanisława Lema i jego uniwersum. Urodziny twórcy świętowane są od Polski aż po Międzynarodową Stację Kosmiczną. Podobnie zawrotna jest rozpiętość jego twórczości.

Wybierz najładniejszą okładkę książki Lema

W przypadku autorów, którzy nie napiszą już żadnej książki, ważne jest, by czytelnicy nadal czuli zainteresowanie tytułami, które wydane zostały dwadzieścia czy czterdzieści lat temu. Twórczość Stanisława Lema o tyle im tę sprawę ułatwia, że jej treść jest futurystyczna, a podróż do świata przyszłości według tego pisarza zaczyna się już w momencie dotknięcia okładki konkretnego wydania. Okładki te, podobnie jak i same dzieła Lema, wyróżnia niemała różnorodność. Co więcej, nawet jeden tekst może być inspiracją dla zupełnie innych projektów, jak to było w przypadku „Dzienników gwiazdowych” – wydania z lat 1957, 1971, 1976 i 2012 zdecydowanie różnią się okładkami, podobnie jak trzy wydania „Cyberiady”, które ukazały się w ciągu trzydziestu lat. Część artystów umieściła w centrum swoich dzieł człowieka, część – kosmos, niektóre z okładek utrzymane są w czarno-białej kolorystyce, inne – pełne barw. Co ciekawe, okładki współcześnie wydawanych książek Lema mają retrofuturystyczną estetykę i zgaszoną paletę kolorów, co nawiązuje do czasów, w których powstawały powieści.

Weź udział w konkursie i wygraj książki Lema i gadżety związane z pisarzem

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w stulecie swego istnienia oraz z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema wraz z partnerem, Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie, zapraszają do udziału w konkursie, w którym czeka na Was ciekawe zadanie.

Spośród trzydziestu okładek wybierz tę, która Twoim zdaniem jest najładniejsza i napisz krótkie (do 600 znaków) uzasadnienie swojego wyboru.

Co można wygrać? Na osoby, które nadeślą najciekawsze uzasadnienia, czekają nagrody:

30 pakietów składających się z: torby z nadrukiem, książki-niespodzianki autorstwa Stanisława Lema oraz notesu architektonicznego.

Gdzie można głosować? Na specjalnej stronie internetowej, która znajduje się pod tym linkiem.

Warto dodać, że zaprezentowane w konkursie okładki zostały wyselekcjonowane przez jury spośród ponad stu zgłoszonych prac. Polskie Towarzystwo Wydawców Książek dołożyło wszelkich starań, by uzyskać stosowne zgody na publikację prezentowanych okładek. Niestety w kilku przypadkach okazało się to niemożliwe, dlatego wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z PTWK.

Konkurs trwa od 18 listopada do 8 grudnia 2021 roku. Jego regulamin jest dostępny pod tym linkiem.

Życzymy powodzenia!

[pr], [as]


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 15.12.2021 13:29
Administrator

Ze względu na dużą liczbę i bardzo wysoki poziom uzasadnień jury Konkursu wydłuża czas obrad i wyznacza termin skontaktowania się z laureatami do 22 grudnia 2021 r.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse 22.11.2021 18:03
Czytelniczka

Fajny konkurs. Ciężko wybrać, ale mnie najbardziej urzekła okładka "Dzienników gwiazdowych" Zbigniewa Czarneckiego.
A co do ciekawostek... Przybliżam trochę postać Lema w ósmych klasach SP, i zawsze jak mówię, że Philip K. Dick złożył na Lema donos do FBI, to główną reakcją młodzieży są chichoty z powodu tego, że powiedziałam głośno "dick"...  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Myszka 18.11.2021 19:47
Czytelniczka

Ja już wybrałam wg mnie najładniejszą...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 18.11.2021 16:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post