Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Maja Ostaszewska czyta „Małą Księżniczkę”

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.09.2021

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji Maja Ostaszewska przedpremierowo przeczytała fragmenty „Małej Księżniczki”, czyli współczesnej reinterpretacji książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, napisanej przez Karolinę Lewestam.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Maja Ostaszewska czyta „Małą Księżniczkę” Empik

Mija 20 lat, odkąd Polska Izba Książki zainaugurowała Dzień Głośnego Czytania. Dlaczego wybrano właśnie 29 września? To dzień urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Święto stanowi okazję do promowania idei głośnego czytania wśród dzieci i dorosłych. Jak zauważa psycholog dr Aleksandra Piotrowska:

Dorosłym warto czytać głośno właściwie z tych samych powodów, dla których czytamy dzieciom. Przecież wspólne czytanie to chwile spędzane naprawdę razem, w wyciszeniu, bez nadmiaru bodźców (bez rzucania okiem na ekran smartfona czy telewizora). To chwile wspólnoty myśli i przeżyć, budujące i pogłębiające bliskość, dające ponadto okazję do obserwowania reakcji bliskiej osoby na odbierane treści i tworzące punkt wyjścia do rozmów i dyskusji.

Maja Ostaszewska i „Mała Księżniczka”

W tym roku do wspólnego świętowania Dnia Głośnego Czytania zapraszają Empi​k i Maja Ostaszewska. Aktorka specjalnie z tej okazji przeczytała przedpremierowo trzy fragmenty „Małej Księżniczki”. Książka pozostaje w dialogu z kultową powieścią Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, a w opowieści najważniejsze są te same wartości: przyjaźń, miłość, wrażliwość i troska o innych.

Premiera „Małej Księżniczki” Karoliny Lewestam zaplanowana jest na 13 października, podczas Wirtualnych Targów Książki. Jednocześnie do aplikacji Empik Go trafi audiobook, w którym będzie m​ożna usłyszeć Maję Ostaszewską. Natomiast już 19 października odbędzie się spotkanie autorskie, w którym poza pisarką wezmą udział: Maja Ostaszewska i Joanna Longić z zespołu Tęskno – artystka po raz pierwszy wykona na żywo utwór inspirowany „Małą Księżniczką”. 

Księżniczka na jednej z wielu gwiazd

„Mały książę” uważany jest za jedno z najwybitniejszych literackich dzieł XX wieku. Został przetłumaczony na ponad 300 języków, w tym na łemkowski czy kaszubski, a na całym świecie sprzedano 140 mln egzemplarzy książki. Złożona, filozoficzna opowieść z kultowymi ilustracjami autorstwa samego de Saint-Exupéry'ego zainspirowała dziesiątki innych twórców i artystów. Niemal 80 lat od premiery historia odczytywana jest z nowej perspektywy. Nietrudno zauważyć, że oprócz Róży nie pojawia się w niej ani jedna postać kobieca. Karolina Lewestam postanowiła to zmienić.

Bohaterką „Małej Księżniczki” jest dziewczynka. Na swej drodze spotyka legendarną amerykańską pilotkę, Amelię Earhart, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach podczas pionierskiego lotu nad Pacyfikiem. Mała Księżniczka przemierza kosmos, próbując lepiej zrozumieć swój ukochany kwiat i napotyka po drodze mnóstwo dziwacznych i pięknych postaci. Nie jest to jednak książka, która została napisana wyłącznie z myślą o dziewczynkach – mądrość odkryją w niej zarówno dzieci, jak i dorośli.

Przeczytaj fragment „Małej Księżniczki”

Mała Księżniczka

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
FanPtasiegoMleczka 30.09.2021 14:59
Czytelnik

Myślałem, że chociaż topless będzie to czytanie, a tak to nuda. Idę sobie wafelki kupić.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 30.09.2021 11:36
Bibliotekarz

Kiedyś lubiłem panią Maję Ostaszewską... ja dorosłem - ona nie. Ale przecież niech każdy sobie ma poglądy i żyje jak chce. Teraz pani Maja kojarzy mi się z co raz dziwniejszymi akcjami. Ale, zostawmy panią Maję.

"Współczesna reinterpretacja" Małego Księcia. Łał, na prawdę łał. Czy to było konieczne? Rozumiem reinterpretacje "Dumy i uprzedzenia" w konwencji Zombie, czy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gocha 30.09.2021 13:04
Czytelniczka

A ja chętnie przeczytam, chcę wiedzieć czy to tylko chodzi o zmianę płci bohatera czy ta reinterpretacja wniesie coś nowego, czy tylko będzie kopią Malego Księcia. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
golteria 30.09.2021 10:57
Czytelniczka

"przyjaźń, miłość, wrażliwość i troska o innych"?  Chyba o karpie, bo one mają według tej Pani prawo do życia w przeciwieństwie do niechcianych dzieci.
Jest "Mały Książę", jest "Mała Księżniczka" a co dla osób niebinarnych? Jak Maja Ostaszewska może z tym żyć i jeszcze publicznie czytać o tym? 😈

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 03.10.2021 18:33
Czytelniczka

@golteria 
Co to są osoby niebinarne? Chodzi ci o gejów i lesbijki, czy to coś innego?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
golteria 05.10.2021 10:41
Czytelniczka

https://pl.wikipedia.org/wiki/Niebinarność

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gocha 30.09.2021 08:19
Czytelniczka

Jak w Seksmisji. "Kopernik była kobietą" 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 29.09.2021 16:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post