rozwiń zwiń

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.09.2021

W naszym zestawieniu znajdziecie piętnaście pozycji, które zobaczycie na księgarnianych półkach z pomarańczowym logo lubimyczytac.pl. W tym tygodniu pod naszym patronatem ukażą się m.in. książki dla najmłodszych czytelników, tzw. młodzieżówki, a także powieści grozy, kryminały i książki obyczajowe. Sprawdźcie więc, które publikacje uzyskały patronat lubimyczytać.pl w tym tygodniu.

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

„Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka” Maciej Lisowski (wyd. Pryzmat)

Uzależnienie od telefonów i mediów społecznościowych jest zmorą dzisiejszych czasów.

Niniejsza książka powstała właśnie po to, aby uchronić dzieci przed tym powszechnym już zjawiskiem i naświetlić im realne zagrożenia, płynące z nieprawidłowego używania cyfrowych urządzeń.

 

„Moja lewa joga” Paulina Młynarska (wyd. Prószyński i S-ka)

Masz po cichu ochotę na spotkanie z jogą, ale jednocześnie towarzyszy Ci nieodparte wrażenie, że joga to karkołomne wygibasy na markowej macie w modnych ciuchach pośród wonnych kadzidełek? Do tego z zażenowaniem oglądasz kolejne celebrytki, które ogłaszają światu, że zmieniają swoje życie dla jogi? Odmieniane przez wszystkich słowo JOGA powoduje, że nie już wiesz, czym ta joga tak naprawdę jest? Jeśli tak, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.

Paulina Młynarska bardzo szczerze opowiada o swojej drodze - dzięki regularnej praktyce jogi - od bólu, lęku i traumy do wolności, dobroci i łagodności. Od czego zacząć? Jak poznać jogicznych szarlatanów i oszustów? Jak krok po kroku iść ścieżką ku mądrości, nie traktując wszystkiego zbyt serio?

„Moja lewa joga” to osobista opowieść o jodze, która niesie zmianę. Ale i o przełomowym, pandemicznym czasie, w którym radzenie sobie ze zmianą okazuje się kluczowe. Bez udawania, że obędzie się bez popełniania błędów, walki o siebie i zmęczenia. I jak zawsze u Pauliny Młynarskiej - z humorem, ironią i nieco politycznie. Bo to jest jej… lewa joga. Dasz się zaprosić na matę?

„Ja pokochałam jogę za jej otwartość. Za to, że jest spójnym systemem poznawania i doskonalenia siebie. Za to, że daje narzędzia, by radzić sobie z nieuniknionym w życiu cierpieniem, by rozpoznawać swoją wewnętrzną prawdę. Za to, że uczy, jak znajdować oparcie w sobie, jak nie rozmieniać swej wewnętrznej spójności i wolności na błyskotki, na które łase jest ludzkie ego. Jak to ego trzymać w ryzach i pogonić do pracy na rzecz tego, co w życiu wartościowe. I jak te wartościowe rzeczy rozpoznać oraz kultywować.”

Paulina Młynarska

„Prawdziwe fałszerstwa. Kilka niesamowitych historii o podrabianiu” Lydia Pyne, tłumaczenie: Andrzej Homańczyk (wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Czego uczą nas podróbki?

Czy autentyczny obraz Andy’ego Warhola musi zostać namalowany przez Andy’ego Warhola, a średniowieczne malowidło może powstać w XIX wieku? Czy sztuczny diament stworzony w laboratorium jest prawdziwy? I co się dzieje, gdy podrobiony obraz lub rękopis osiąga większą wartość niż oryginalne dzieło?

Lydia Pyne, pisarka i historyczka, w fascynujący sposób opowiada o obiektach, których nie można jednoznacznie zaklasyfikować. Niezwykłe historie podrabianych dzieł sztuki, fałszywych skamielin, inscenizowanych filmów przyrodniczych, sztucznych aromatów i paleolitycznych replik pokazują, że granica między prawdą a fałszem jest bardzo cienka.

Ta książka udowadnia, że z historią ludzkości nierozerwalnie związane są spektakularne fałszerstwa, śmiałe mistyfikacje i misterne kopie, które uznane zostały za oryginały. Świat pełen jest obiektów wymykających się prostej klasyfikacji, a to, czy weźmiemy je za autentyczne, czy nie, zależy od nas samych.

Czy wiesz, że:

• ujęcia do filmu o Arktyce kręcone były między innymi w parku dzikich zwierząt w Niemczech?
• 500 artystów, inżynierów oraz projektantów efektów specjalnych przez dwa lata tworzyło kopię paleolitycznej Jaskini Chauveta?
• jednym z najbardziej znanych fałszerzy dokumentów i listów Szekspira był pewien niedoceniany sekretarz prawny żyjący w XVIII wieku?

„Osa” Eric Frank Russell, tłumaczenie: Robert J. Szmidt (wyd. Rebis)

„Nie potrafię sobie wyobrazić bardziej zabawnego podręcznika dla terrorystów.”

Terry Pratchett

Pierwszy polski przekład najsłynniejszej powieści Erica Franka Russella, nominowanej do Nagrody Prometeusza.

Od blisko roku Terra prowadzi wojnę z Imperium Syrijskim. Przeciwnik dysponuje znacznie większą liczbą żołnierzy, więc Terranie postanawiają się uciec do szpiegostwa i sabotażu. Osa latająca w aucie może do tego stopnia rozproszyć kierowcę, że ten spowoduje wypadek, więc należy tylko zastosować tę samą taktykę na większą skalę. Jeden naprawdę sprawny agent działający wśród Syrijczyków może dokonać prawdziwego spustoszenia, wywołać chaos, osłabić morale, zdezorganizować działalność wroga. Tak więc znakomicie wyszkolony James Mowry ląduje na Jaimecu, dziewięćdziesiątej czwartej planecie Imperium, zamieszkanej przez osiemdziesiąt milionów Syrijczyków. Jego zadanie jest proste – stać się osą.

„Na własną rękę” Olga Rudnicka (wyd. Prószyński i S-ka)

Komisarz Tomczak zaginął. Nowa partnerka policjanta Mareckiego nie zamierza współpracować z prywatnymi detektywami, więc drogi Matyldy i komisarza Mareckiego, prowadzącego poszukiwania kolegi, rozchodzą się. Matylda podejrzewa, że Tomczak wpadł na ślad skradzionej przed laty biżuterii. Znalezione na terenie ogródków działkowych zwłoki zdają się potwierdzać jej hipotezę.

Matylda odsunięta na boczny tor nie poddaje się. Odnalezienie skradzionych kosztowności to jedyna droga do namierzenia sprawców makabrycznej zbrodni i uniewinnienia podejrzanego o dokonanie tej zbrodni komisarza Tomczaka.

Była bibliotekarka wkracza w świat przestępczy i na własną rękę usiłuje namierzyć szajkę bandytów oraz zleceniodawcę zuchwałej kradzieży sprzed lat.

„Boot. Park robotów” Shane Hegarty (wyd. Wilga)

Minęło już sporo czasu, od kiedy Boot ocknął się na złomowisku z dwoma i pół wspomnieniami. Od tamtego czasu znalazł dom i prawdziwych przyjaciół, na których może polegać.

Pewnego dnia Boot spotyka Pana Pigglesa, którego poznał, gdy nie wiedział, kim jest, i poszukiwał swojej dawnej właścicielki Beti. Podążając śladem Pana Pigglesa, Boot wraz z kumplami trafia do pięknego parku. To nie tylko zielona oaza pośrodku przepełnionego wieżowcami miasta, lecz także schronienie dla uszkodzonych i odrzuconych zwierzaków. Co wyniknie z tego spotkania?

„BOOT. Park robotów” to trzeci tom przygód dzielnego robocika Boota i jego przyjaciół. To pełna przygód, zabawna, ciepła historia z głębszym przesłaniem, która spodoba się każdemu młodemu czytelnikowi odkrywającemu książki.

W serii znalazły się: „BOOT. Wielka przygoda małego robota” oraz „BOOT. Na ratunek rdzawemu”.

„Obca kobieta” Magdalena Majcher (wyd. W.A.B.)

Weronika ma pewien mroczny sekret, który zdeterminował całe jej życie. Pod maską spokojnej bibliotekarki ukrywa błędy i grzechy młodości. Nie planowała dzieci. Uważała, że nie nadaje się na matkę, ale los zdecydował za nią, stawiając na jej drodze Huberta i jego córkę Oliwię.

Dziesięć lat później Hubert odchodzi. Weronika z dnia na dzień staje się dla Oliwii tym, kim właściwie zawsze była – obcą kobietą. A może jednak nie? Może nie trzeba urodzić, żeby zostać matką?

„Upiory XX wieku” Joe Hill, tłumaczenie: Piotr Amsterdamski (wyd. Albatros)

Książka, która przyniosła Joemu Hillowi sławę.
Uhonorowana Bram Stoker Award – najważniejszą nagrodą z dziedziny literatury grozy.

Czternaście opowiadań, które udowadniają, że ich autor jest jednym z najważniejszych pisarzy literatury grozy XXI wieku. Koszmary, obsesje i niespełnione sny, które ukształtowały XX wiek, najbardziej przerażające stulecie w dziejach ludzkości. Historie, które zjeżą Wam włos na głowie i każą Wam prosić o więcej… Jak ta o dziewczynie, młodej, pięknej i… martwej, czekającej bez końca w budynku kina pewnego popołudnia 1945 roku… Albo ta o chłopaku, który kiedyś był człowiekiem, ale obudził się jako gigantyczna szarańcza i teraz nie spocznie, dopóki wszyscy w miasteczku nie zaczną trząść się ze strachu, kiedy usłyszą jego śpiew. Lub ta o mężczyźnie zamkniętym w zalanej krwią piwnicy z zabitymi dziećmi i starym telefonem, który wciąż opętańczo dzwoni, choć dawno został odłączony… Upiory XX wieku z pewnością nie umarły. Nie stały się nawet przeszłością.

„Wszystkie kolory moich wspomnień” Emily X.R. Pan, tłumaczenie: Agnieszka Brodzik (wyd. We need YA)

Leigh Chen Sanders jest absolutnie pewna jednej rzeczy: jej matka zmieniła się w ptaka po tym, jak popełniła samobójstwo.

Dziewczyna nie może pogodzić się ze stratą i myślą, że całowała swojego najlepszego przyjaciela, gdy jej matka odbierała sobie życie. Czuje, że rodzina zataiła przed nią wiele rzeczy. Rusza na Tajwan, aby poznać swoje korzenie i odkryć wszystkie rodowe sekrety. W poszukiwaniu przemienionej w ptaka matki Leigh zacznie ścigać duchy, odkryje tajemnice dziadków i nawiąże nowe relacje.

„Wszystkie kolory moich wspomnień” – pomiędzy rzeczywistością a magią, przeszłością i teraźniejszością, przyjaźnią i romansem, nadzieją i rozpaczą – to powieść o odnajdywaniu siebie poprzez poznawanie historii rodziny, sztukę, smutek i miłość.

„Bujne życie pewnego domu. O przyrodzie mówiącej wieloma językami” Nina Burton (wyd. Słowne)

Na działce panowała ożywiona atmosfera. Pod drzewami rozpościerało się poletko borówek poprzecinane tajemniczymi ścieżkami, a w tle połyskiwały wody cieśniny. Miejsce wydawało mi się zarazem otwarte i odosobnione. Zapragnęłam poznać bliżej przyrodę właśnie tu, w tym wsłuchanym w otoczenie starym drewnianym domu.

W jaki sposób miałam odnaleźć skrywające się tu bogactwo gatunków? I czy byłam w stanie zrozumieć ich język? Różnice między formami życia mogą urastać do wysokich, oddzielających je od siebie murów. Mimo to moje pytania wkrótce doczekały się konkretnych odpowiedzi.

Z zaraźliwą ciekawością świata i w oparciu o bogatą wiedzę Nina Burton wyszukuje wszystkie możliwe formy i wyrazy egzystencji. Wiewiórki i ptaki, mrówki i pszczoły, lisy i borsuki, ryby i rośliny – wszystkie te stworzenia razem wzięte pozwalają nam zrozumieć, czym jest misterium życia.

Jako poetka i eseistka Nina Burton często łączy w swojej twórczości literaturę i nauki przyrodnicze, by ukazać świat z wielu różnych perspektyw. W eseju Bujne życie pewnego domu przygląda się z bliska różnorodności i bogactwu zmysłów w świecie biologii.

„Kiedy się ma oczy i uszy szeroko otwarte, a umysł skory do wyzwań, sielanka na odludziu może być źródłem ciekawych obserwacji i inspiracji. Taka jest ta książka. Bogata w pełne wrażliwości spostrzeżenia, dociekliwe przemyślenia, a także poszukująca prawdy w literaturze. To zaproszenie do świata roślin i zwierząt wokół starego domu może być inspiracją do odkrywania przyrody tuż obok. A warto w ten świat zanurkować, by zrozumieć otaczające nas drobne byty”.

Andrzej G. Kruszewicz

„To, co najcenniejsze” Samantha Young, tłumaczenie: Agnieszka Myśliwy (wyd. Słowne)

Samantha Young, mistrzyni miłosnych historii, porywa pełnym pasji, namiętności i napięcia nowym tomem swojej bestsellerowej serii.

Dziewięć lat temu Emery Saunders porzuciła wygodne, ale puste i samotne życie miliarderki i przeniosła się do Hartwell, uroczego nadmorskiego miasteczka, gdzie otworzyła księgarnio-kawiarnię. I choć wreszcie mogła żyć, jak chciała, bolesna przeszłość sprawiła, że Emery nie mogła znaleźć sobie miejsca wśród lokalnej społeczności. Z biegiem czasu zyskała przyjaciół, ale dla większości mieszkańców pozostała zagadką.

Dziewięć lat temu był jednak ktoś, kto wreszcie zdobył zaufanie Emery. A potem je zdradził. Raz po raz.

Fani serii „Hart’s Boardwalk” długo czekali na tę historię – i się nie zawiodą. Pełna pasji opowieść o zaufaniu i odkupieniu.

Jack Devlin wiedział, że Emery to miłość jego życia, gdy tylko ją zobaczył. Ale kiedy wydawało się, że zmierzają w dobrym kierunku, los z nich zadrwił. Jack nie miał wyboru: by chronić tych, na których mu zależało, musiał trzymać się od nich z daleka. Nawet jeśli to oznaczało, że złamie Emery serce.

Teraz Jack chce za wszelką cenę odkupić swoje błędy. Tyle że Emery nie potrafi już mu zaufać. Jack ma ostatnią szansę, by przekonać ją, że to, co ich łączy, jest godne miłosnej legendy Hart’s Boardwalk.

„Madame Piaf i pieśń o miłości” Michelle Marly, tłumaczenie: Ewa Mikulska-Frindo (wyd. Znak)

Światowej sławy artystka. Kobieta, która stała się ikoną francuskiej piosenki. Paryż, 1944. Po zakończeniu niemieckiej okupacji znana piosenkarka Edith Piaf zostaje oskarżona o kolaborację z wrogiem i obawia się zakazu występów. Podczas gdy desperacko próbuje udowodnić swoją niewinność, poznaje utalentowanego młodego piosenkarza Yves’a Montanda. Edith zostaje jego mentorką, a z czasem kochanką. To właśnie związek z Yves’em inspiruje Edith do napisania piosenki, która uczyni ją legendą – La vie en rose. Ich romans jest burzliwy, ale Edith wie, że każda wielka miłość musi zostać okupiona łzami.

Edith Piaf to ucieleśnienie odwagi i miłości. Nie bała się skrajności zarówno w swojej sztuce, jak i w życiu. Żyła tak, jak śpiewała – by niczego nie żałować.

„Za szczęście trzeba zapłacić łzami” – Edith Piaf

„Studentka” Gary BraverTess Gerritsen, tłumaczenie: Andrzej Szulc (wyd. Albatros)

Nie ma nic gorszego na świecie niż furia porzuconej kobiety.

Istnieją dziesiątki sposobów, by się zabić. Frankie Loomis, detektyw bostońskiej policji, poznała już wszystkie. Kiedy jednak zaczyna badać sprawę tragicznego w skutkach upadku młodej dziewczyny z balkonu apartamentowca, instynkt podpowiada jej, że to nie było samobójstwo. Dlaczego w mieszkaniu zmarłej nie znaleziono telefonu komórkowego? Dlaczego atrakcyjna i zdolna Taryn Moore targnęła się na swoje życie, skoro właśnie miała rozpocząć wymarzone studia doktoranckie?

Podejrzenia padają na Liama, byłego chłopaka Taryn, ale policjantka ma również na oku przyjaciela dziewczyny, nieśmiałego Cody’ego, który skrycie podkochiwał się w studentce.

Wkrótce wychodzi na jaw mroczna strona Taryn, chorobliwa obsesja na punkcie związków i mężczyzn, którzy coś dla niej znaczyli. Czy ta niebezpieczna skłonność zagrażała innym, czy może najbardziej jej samej?

„Nadal czterdzieści” Katarzyna Kostołowska (wyd. Książnica)

Mieć czterdzieści lat to nie grzech!

Jak zmierzyć szczęście? Liczbą dzieci? Machnięciami ogona ukochanego psa? Ilością piasku na kuźnickiej plaży? A może litrami wypitego z przyjaciółkami wina?

Magda, Karola, Anita i Aśka marzyły o szczęśliwym życiu. Ach, miało być tak pięknie! Jednak los bywa złośliwy, lubi zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Potrafi zafundować powrót do przeszłości, o której wolałoby się zapomnieć. Obnaża tajemnice, których wolałoby się nie poznać. Stawia przed wyborami, których wolałoby się nigdy nie dokonywać. Czy dziewczyny uporają się z nowymi kłopotami? Czy ich przyjaźń wyjdzie z tego bez szwanku?

„Nadal czterdzieści” to kolejna część uwielbianej przez czytelników serii. Cztery przyjaciółki z Wrocławia jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa. I znowu wypiją za błędy!

„Gra Luizy” Anna Robak-Reczek (wyd. W.A.B.)

Trzymająca w napięciu historia psychopatki Luizy, która po śmierci matki wraca do Polski, by odnowić relacje ze swoim ojcem. Luiza jest bezkompromisowa, bezpośrednia i często bezczelna, co nie przysparza jej przyjaciół. Jednocześnie fascynuje mężczyzn i kobiety, z czego korzysta, by owijać innych wokół palca. Postanawia przejąć prężnie działającą firmę ojca i zaczyna w tym celu rozgrywać jego otoczenie. Jednak szybko okaże się, że będzie potrzebować pomocy – wracają demony z jej poprzedniego życia.

[kk]


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mylengrave 20.09.2021 16:24
Czytelniczka

Ta joga mnie trochę kusi, ale nie wiem czy się zdecyduję. "Gra Luizy" ma piękną okładkę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
John_Doe 21.09.2021 12:06
Czytelnik

@Mylengrave de gustibus non est disputandum 😘

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Iśka 20.09.2021 11:28
Czytelnik

Zgadzam się. "Obca kobieta" jest świetna. Czyta się szybko. Mocno wzrusza i daje do myślenia. Doskonały obyczaj. Nie szkoda czasu na nią poświęconego. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Basia 20.09.2021 11:09
Czytelniczka

"Obca kobieta "jest świetna. Polecam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Malwi 20.09.2021 10:36
Czytelniczka

Studentka już przeczytałam. Trochę rozczarowuje.

Ciekawa jestem  Gra Luizy Obca kobieta

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Studentka  Gra Luizy  Obca kobieta
FioletowaRóża 20.09.2021 10:26
Czytelniczka

'Obca kobieta" jest cudowna, polecam wszystkim:))) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patrycja 20.09.2021 10:21
Czytelniczka

Obca kobieta, Madame Piaf i Studentka 😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 20.09.2021 10:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post