Spłonęło mieszkanie pisarki. Trwa zrzutka

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.09.2021

W krakowskim mieszkaniu znajdowały się cenne woluminy, rodzinne pamiątki, zabytkowe meble. Wszystko spłonęło. Na szczęście udało się uratować rodzinę pisarki. Niestety sama Katarzyna Zimmerer trafiła na oddział intensywnej terapii, gdzie wciąż przebywa. Pomóc jej można wpłacając środki na specjalnej zbiórce internetowej.

Spłonęło mieszkanie pisarki. Trwa zrzutka Facebook/Patryk Pufelski

Nieco ponad dwa tygodnie temu, 23 sierpnia 2021 roku, w mieszkaniu Katarzyny Zimmerer wybuchł pożar. Kilka pokojów w krakowskiej kamienicy stanęło w płomieniach, a wraz z nimi dobytek pisarki. W pożarze nie ucierpiała jej rodzina – matkę oraz córki ewakuowano dzięki ofiarnej pomocy sąsiadów. Sama Katarzyna Zimmerer trafiła do szpitala. Obecnie znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej, na oddziale intensywnej opieki medycznej. Rozpoczęto zbiórkę środków na odbudowę jej mieszkania. „Przywróćmy rodzinie dom!”, apelują jej inicjatorzy.

Pożar w mieszkaniu pisarki Katarzyny Zimmerer

Zdjęcia, jakie wykonano po pożarze, dokumentują ogrom zniszczeń. Płomienie strawiły cały gabinet wraz z wyposażeniem oraz dużym księgozbiorem. Zniszczone są okna, drzwi, sufity, podłogi. „Do wymiany są instalacje gazowa i elektryczna, naruszony jest strop, a całe mieszkanie osmolone”, czytamy na stronie zrzutki:

Najpilniejsze prace: wzmocnienie stropu i zabezpieczenie konstrukcji budynku, pouzupełnianie okien przed jesienią (popękane szyby lub całkowicie spalone okna), stworzenie na nowo całej instalacji grzewczej, podprowadzenie prądu do mieszkania i wymiana całych instalacji elektrycznej i gazowej, które zostały całkowicie zniszczone podczas pożaru, zrzucanie/szlifowanie starych nadpalonych tynków i położenie nowych, nowe podłogi.

Celem zbiórki jest zebranie 260 tys. złotych. Do tej pory wpłacono nieco ponad 50% tej kwoty. Datki przekazują przyjaciele i znajomi Katarzyny Zimmerer, a także czytelnicy. Zbiórka pieniędzy trwa do końca października.

Pieniądze można wpłacić na stronie zrzutka.pl. Zorganizowała ją Fundacja Puszke.

Kim jest Katarzyna Zimmerer?

Dziennikarka, tłumaczka z języka niemieckiego, felietonistka „Tygodnika Powszechnego” oraz oczywiście pisarka. Katarzyna Zimmerer jest autorką kilku książek – ostatnią jest wydana w 2017 „Kronika zamordowanego świata”, dotycząca życia społeczności żydowskiej w Krakowie w latach 1939–1945. Losy Żydów w stolicy Małopolski Katarzyna Zimmerer śledziła już w wydanym 13 lat wcześniej „Zamordowanym świecie”, później jednak uzupełniła tę publikację o dodatkowe informacje i źródła.

„Zrozumiałam, że nie umiem się odczepić od historii mojego miasta” – mówiła Katarzyna Zimmerer w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” z 2017 roku. „Śmierć jest obecna w tej książce, ale dla mnie równie ważna jest opowieść o ratowaniu człowieczeństwa, o pomocy słabszym”. Podkreślała w rozmowie, że pisała przede wszystkim o niebywałym heroizmie dnia codziennego.

Choć wymienione powyżej dwie książki skierowane są do dorosłych czytelników, Katarzyna Zimmerer pisze również dla dzieci. „Zwyczajny dzień” (z ilustracjami Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej) to opowieść pisana z perspektywy ośmioletniego Szymka. Książkę oparto o myśli Janusza Korczaka (cytaty z jego pism poprzedzają każdy rozdział); jest pełna empatii i zrozumienia dla problemów najmłodszych.

Najbardziej poruszył mnie obrazek, na którym pojawiają się postaci trzymające w dłoniach uśmiechnięte maski. Dwójka dzieci odsłania swoje zasmucone twarze, natomiast opiekunka ukrywa własną mimikę kamuflażem, zastępując ją szeroko uniesionymi kącikami ust. Dziecko jest szczere, ale z biegiem lat uczy się, że nie ma zgody społecznej na ukazywanie prawdziwych emocji... Gorąco polecam, nawet nie wiem komu bardziej – dziecku, aby zrozumiało, że nie tylko ono jedno zmaga się z sytuacją utrudnionej komunikacji z dorosłymi, czy też rodzicom, aby postarali się zrozumieć najmłodszych – pisze użytkowniczka Gosia.

Katarzyna Zimmerer publikuje swoje książki w wydawnictwach: W.A.B., Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz w Wydawnictwie Literackim, które apel o zbiórce umieściło także na swoim Facebooku.

[ec]


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Daniel 09.09.2021 10:11
Czytelnik

A po co ta idiotyczna,  maska zakrywająca twarz na tym plakacie?
Mówię stop propagandzie totalitaryzmu sanitarnego!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave 09.09.2021 15:33
Czytelniczka

LOL 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Daniel 10.09.2021 14:12
Czytelnik

To jest poparcie mnie czy dezaprobata?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 08.09.2021 13:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post