7. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego za nami. Co działo się na wydarzeniu?

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.08.2021

W tym roku Festiwal Stolica Języka Polskiego odbywał się w Zamościu i w Szczebrzeszynie, a na odwiedzających wydarzenie czekała moc literackich atrakcji. Zapraszamy do zapoznania się z pofestiwalową relacją.

7. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego za nami. Co działo się na wydarzeniu? Materiały prasowe Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Zanim rozpoczęły się rozmowy i spotkania z autorami, w sobotni wieczór, 31 lipca, w Szczebrzeszynie odbył się wernisaż wystawy „Roztoczańska struktura natury”, której autorami są: Marek Batorski, Barbara Czapiga-Drohomirecka, Mariusz Drohomirecki i Piotr Kołodziejczyk. W ramach letniej „Operacji Czysta Rzeka” koncert dla rzeki zagrał zespół Sviatyj. Na scenie głównej festiwalu wystąpił także Marek Batorski Jazz Sekstet.

Inauguracja w Zamościu

Festiwalowy poranek rozpoczął się tradycyjnie – od „Zagadkowej Niedzieli” Radiowej Trójki. Kasia Stoparczyk i Magdalena Kłos-Podsiadło zaprosiły najmłodszych na spotkania: między innymi z Krystyną Czubówną i Grażyną Plebanek w ramach Małej Stolicy Języka Polskiego. Pierwszego dnia Festiwalu inaugurację miało również pasmo językowe, któremu przewodziła kuratorka prof. Danuta Kępa. Tego dnia odbyły się spotkania z prof. Magdaleną Ślawską, a także z Rafałem Hetmanem, poświęcone jego reportażowi „Izbica, Izbica”. Na koniec Dnia Zamojskiego odbył się koncert Ewy Dałkowskiej i spektakl audiowizualny „Lem po robocie” na podstawie „Bajek robotów”. W spektaklu uczestniczyli: Krystyna Czubówna, Krzysztof Wakuliński, Jacek Jędrasik i Karol Jaworski.

Poniedziałek w Szczebrzeszynie

W poniedziałek festiwalowe miasteczko nad Wieprzem w Szczebrzeszynie budziło się do życia przy dźwiękach Małej Stolicy Języka Polskiego na małej scenie. Na scenie głównej odbywały się natomiast spotkania autorskie – pasmo patrona Festiwalu, Tadeusza Różewicza, zainaugurowano prapremierą tomu korespondencji Różewicza i Czesława Miłosza „Braterstwo poezji”. Odbyło się również spotkanie z Andrzejem Skrendo i Emilem Pasierskim.

Laureatka Nagrody Wielkiego Redaktora

Wieczorem ogłoszono również laureatkę Nagrody Wielkiego Redaktora – w tym roku wyróżnienie przyznano Teresie Chylińskiej, znawczyni twórczości Karola Szymanowskiego, która dokonała m.in. redakcji naukowej edycji źródłowo-krytycznej polskiego kompozytora. Laureatka tak podziękowała za nagrodę:

Nagroda, wierzcie mi Państwo, jak żadna inna dotąd sprawiła mi prawdziwie żywą radość. To było jak strzał w dziesiątkę – przy czym tarczą było moje serce. Czy jestem redaktorem wielkim, czy raczej małego gabarytu? Jestem na pewno redaktorem szczęśliwym.

Każdego dnia nad Festiwalem unosiły się dźwięki Małej Stolicy Języka Polskiego, a przed południem na dużej scenie odbywały się spotkania w ramach panelu językowego, stałą częścią festiwalowego programu były również spotkania poświęcone Tadeuszowi Różewiczowi. 4 sierpnia wydarzenie odwiedziła wnuczka pisarza, Julia, która opowiadała:

W naszym domu nie było kultu dziadka jako pisarza. Myśmy przychodzili do dziadka jako człowieka. Po śmierci dziadka spadło na mnie opiekowanie się jego twórczością, całą spuścizną po nim. Wtedy siłą rzeczy bardzo dobrze poznałam jego twórczość. Powiem szczerze, że poezję dziadka doceniłam dopiero wtedy, kiedy nie mogłam już mu tego powiedzieć. Do tego stopnia, że wmurowało mnie i było to ciężkie przeżycie pełne łez. Znalazłam wtedy wiersz napisany dla mnie, który był ozdobiony flamastrem: z serduszkiem i kwiatkiem. On mi tego nigdy nie pokazał. Zobaczyłam to dopiero, jak już nie żył.

Na zakończenie Festiwalu jedno z pasm poświęcono zmarłemu w zeszłym roku Henrykowi Wujcowi, ogłoszono również laureata Nagrody Człowiek Słowa – został nim ks. prof. Michał Heller. Wydarzenie zamknął koncert Lecha Janerki.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad Festiwalem Stolica Języka Polskiego.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 09.08.2021 15:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post