Znamy najlepszą amerykańską powieść SF. Nebula 2020 przyznane!

LubimyCzytać
11.06.2021

Do najważniejszej kategorii – najlepsza powieść – nominowane były same kobiety. Do finałowej rywalizacji stanęły N.K. Jemisin, Susanna Clarke, Silvia Moreno-Garcia, Martha Wells, Rebecca Roanhorse i C.L. Polk. O czym opowiada nagrodzona powieść i jakie jeszcze teksty uhonorowano Nagrodą Nabula?

Znamy najlepszą amerykańską powieść SF. Nebula 2020 przyznane!

Świat z punktu widzenia robota

Network effect Martha WellsTak jak pisaliśmy w marcu, po ogłoszeniu nominacji: było pewne, że po najważniejszą nagrodę, tę dla najlepszej powieści, sięgnie kobieta. Finalnie w głosowaniu członków amerykańskiego stowarzyszenia zrzeszającego pisarzy science-fiction i fantasy wygrała powieść „Network Effect” Marthy Wells. Sama laureatka wydawała się zaskoczona wygraną, a podczas łączenia na żywo podczas ogłoszenia werdyktu w żartobliwy sposób pytała, czy nie jest to aby na pewno pomyłka. Wells pogratulowała wszystkim pozostałym finalistkom i zauważyła, że wygrana jest dla niej szczególnie ważna, gdyż w pokonanym polu pozostały autorki od niej młodsze. Pozwoliła sobie również na apel do innych pisarzy. Podkreśliła w nim, że nie powinni się poddawać nawet jeśli myślą, że ich kariera literacka idzie nie tak, jak powinna.

Reklama

„Network Effect” to piąty tom cyklu „The Murderbot Diaries”, a zarazem dopiero pierwsza pełnowymiarowa powieść; wcześniejsze części są dłuższymi opowiadaniami. Otwierająca cykl książka „All systems red” została uznana w 2017 roku najlepszym opowiadaniem. Pierwsza nominacja do Nebuli dla Marthy Wells miała miejsce w 1998 roku, za powieść „Śmierć nekromanty”. Wells jest również laureatką Nagród Hugo: w 2018 roku za wspomniane już „All systems red” i w 2019 roku za drugi tom cyklu „The Murderbot Diaries”: „Artificial Condition”. Ta ostatnia pozycja zdobyła również Nagrodę Locusa.

Cykl „The Murderbot Diaries” opowiada o świecie przyszłości, w którym ludzkość podbiła kosmos. Kolejne misje badawcze wymagają dostarczania części zamiennych do eksplorujących wszechświat maszyn, a to z kolei oznacza konieczność wynajmowania ochroniarzy: specjalnie skonstruowanych maszyn, których zadaniem jest nie tylko obrona ładunku, ale również rejestrowanie otoczenia. I chociaż roboty te zdają się odpowiednio kontrolowane, to czasem ulegają awariom; mogą one powodować, że z ochroniarza dany android zamieni się w nieprzewidywalnego szaleńca. Dlatego roboty budzą w ludziach strach. „The Murderbot Diaries” pisany jest w narracji pierwszoosobowej, po świecie oprowadza czytelnika właśnie jeden z androidów. I okazuje się, że nie jest tylko zaprogramowanym robotem, ale posiada również uczucia.

Niestety cykl „The Murderbot Diaries” nie ukazał się jeszcze w polskim tłumaczeniu.

Pozostałe finalistki:

Nowela, opowiadanie i krótka forma

Ring Shout P. Djeli ClarkLaureatem Nagrody Nebula w kategorii Opowiadanie został P. Djèlí Clark, za książkę „Ring Shout”. To powieść historyczna z gatunku dark fantasy, której fabuła osnuta jest wokół terroru Ku Klux Klanu. Clark przenosi czytelnika do świata z roku 1915. Rządy groźnego, rasistowskiego Ku Klux Klanu próbuje powstrzymać Maryse Boudreaux i uzbrojeni po zęby członkowie Ruchu Oporu. Tak jak w przypadku książki Marthy Wells, również i z twórczością Clarka polscy czytelnicy mogą się zapoznać tylko w języku angielskim.

Zwyciężczynią w kategorii Nowela została ubiegłoroczna autorka najlepszej powieści, Sarah Pinsker. W zeszłym roku nagrodę otrzymała za książkę „A Song for a New Day”, w tym za nowelkę „Two Truths and a Lie”. Można je przeczytać, oczywiście w języku angielskim, na stronach wydawnictwa Tor. Najlepszą Krótką Formę głosujący członkowie SFWA uznali „Open House on Haunted Hill” Johna Wiswella.

Reklama

Serialowe „Dobre miejsce” i gra wideo „Hades”

Ponadto podczas gali przyznano również nagrody dla najlepszej prezentacji dramatycznej i najlepszego scenariusza gry wideo. Ta pierwsza przypadła w udziale NBC i Michaelowi Schurowi, autorowi skryptu do serialu „Dobre miejsce”. Nagrodzony został scenariusz odcinków 13 i 14 („Whenever You're Ready”) z czwartego sezonu serialu dostępnego w Polsce na platformie Netflix. W 2018 i 2017 roku „Dobre miejsce” było również nominowane do Ray Bradbury Nebula Award for Outstanding Dramatic Presentation, ale wówczas musiało uznać wyższość „Spider-Mana” i filmu „Get Out”.

Za scenariusz do gry wideo nagrodę otrzymał Greg Kasavin, twórca gry „Hades”. Jej bohaterem jest Zagreus, który zamierza wydostać się z Tartaru na powierzchnię ziemi. Rozbawieni tym bogowie olimpijscy próbują mu pomóc w ucieczce.

Nagroda Nebula przyznawana jest od 1966 roku. Jej pomysłodawcą był amerykański pisarz science fiction Lloyd-Biggle Jr. Prawo głosu mają wszyscy członkowie amerykańskiego stowarzyszenia pisarzy science-fiction i fantasy (SFWA), których jest już ponad 1800. Nagroda przyznawana jest od początku jej historii w czterech kategoriach: Powieść, Opowiadanie, Nowela, a także Krótka forma. Podczas uroczystej gali wręczana jest również Nagroda im. Raya Bradbury'ego za Wyjątkową Prezentację Dramatyczną za scenariusz produkcji filmowej bądź telewizyjnej, Nagroda Andre Norton dla młodych twórców fantastyki oraz przyznawana od 2018 roku nagroda dla najlepszego scenariusza gry wideo.

Tegoroczna ceremonia odbyła się online. Jej transmisję można obejrzeć poniżej.

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Wtórny 11.06.2021 14:24
Czytelnik

Przeczytałem pierwszy tom - All systems red - i dałem sobie spokój. Całkiem nijakie i płaskie SF - słabsza wersja Marsjanina, lub Nasze imię Legion, nasze imię Bob, słowem pierwszoosobowa opowieść introwertycznego nerda z poczuciem humoru, jednak bez jakiejś większej refleksji, czy przesłania, chyba nie mają już czego nagradzać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 10.06.2021 12:08
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd