Zmarł Eric Carle, twórca „Bardzo głodnej gąsienicy”

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.05.2021

Amerykanin Eric Carle był pisarzem i ilustratorem. Jego najsłynniejsza książka pt. „Bardzo głodna gąsienica” stała się światowym bestsellerem, osiągając sprzedaż w liczbie 50 milionów egzemplarzy. Pisarz zmarł 23 maja 2021 roku w wieku 91 lat.

Zmarł Eric Carle, twórca „Bardzo głodnej gąsienicy” Twitter @ericcarle
Reklama

Eric Carle urodził się 25 czerwca 1925 roku w Syracuse w stanie Nowy Jork w rodzinie o niemieckich korzeniach. W wieku 6 lat wraz z rodziną przeniósł się do Stuttgartu, a do Stanów Zjednoczonych powrócił w 1952 roku, mając – jak wspominał po latach – w kieszeni tylko 40 dolarów. Rozpoczął pracę jako ilustrator w piśmie „The New York Times”, co dało początek jego karierze.

Zilustrował liczne książki dla dzieci, między innymi „Brown Bear, Brown Bear, What Do You See?” („Miś patrzy”) wydaną w 1967, która szybko stałą się bestsellerem. Pozwoliło mu to napisać własną książkę dla dzieci – pierwsze tytuły to „1, 2, 3 to the Zoo” oraz „The Very Hungry Caterpillar” („Bardzo głodna gąsienica”), która ukazała się na rynku w 1969 roku.

„Bardzo głodna gąsienica”

Zaprojektowana, napisana i zilustrowana przez Erica Carle książka „Bardzo głodna gąsienica” to opowieść o tytułowej bohaterce, która je różne potrawy, by na końcu przemienić się w pięknego motyla. To trzecia książka autora. Zdobyła niezwykłą popularność nie tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie wspięła się na listy bestsellerów, lecz także na całym świecie. Obecnie sprzedano 50 milionów egzemplarzy tego tytułu, przetłumaczonego na 66 języków. Ilustracje zostały wykonane w technice kolażu, co ówcześnie nie było często spotykaną techniką, szczególnie w książkach skierowanych do młodego czytelnika.

„Bardzo głodna gąsienica” ma w serwisie lubimyczytać.pl wysoką średnią ocen 8,0 / 10 i wiele pozytywnych opinii.

Gąsienicę poznajemy w dniu narodzin, kiedy to wykluwa się ze srebrnego jajeczka i zaczyna być bardzo głodna. Razem z główną bohaterką przegryzamy się przez kolejne pyszności – gąsienica zębami, maluchy paluszkiem. Strony wydłużają się za każdym razem, smakołyków przybywa a brzuch gąsienicy rośnie. Finał tej uczty zaskakuje i zachwyca. Dzieci są świadkami prawdziwego cudu natury: raczej mało urodziwa, zielona larwa zamienia się w motyla. Jak to możliwe że z czegoś tak niepozornego rodzi się taka piękna istota? Historia gąsienicy to też wspaniała metafora dorastania. Dzieła sztuki są ponadczasowe, a „Bardzo głodną gąsienicę” do tej kategorii śmiało możemy zaliczyć – pisze użytkowniczka Olga Kubala.

Robiąca w naszym domu niesamowitą furorę książeczka była czytana codziennie po 5-10 razy a z czasem dzieci przewracały strony i z pamięci recytowały z odpowiednim przejęciem każde zdanie udając, że potrafią już czytać. Usypiały, nie wypuszczając książki z rączek – dodaje użytkowniczka Mika.

Książka pełna nadziei

Na profilu Penguin Kids na Facebooku zamieszczono post, w którym zacytowano autora. Na pytanie dlaczego „Bardzo głodna gąsienica” od tak dawna pozostaje popularna, Carle odpowiedział:

„Myślę, że to książka pełna nadziei. Dzieci potrzebują nadziei. Ty, jako mała nieistotna gąsienica, możesz wyrosnąć na pięknego motyla i lecieć w świat wraz ze swoim talentem”.

Eric Carle zmarł w swoim domu w Northampton w stanie Massachusetts, w otoczeniu bliskich. Miał 91 lat.

[ec]

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sędzia_von_Kalosch 27.05.2021 13:15
Czytelnik

Historia gąsienicy to jedna z pierwszych moich książeczek dziecięcych. Dawno, dawno temu, zanim ukazała się u nas, dostałem w wersji angielskiej od mojej ciotki. Było to gdzieś w latach osiemdziesiątych. Czadowa!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 27.05.2021 09:10
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd