rozwiń zwiń

Organizatorzy nagrody literackiej stracili 30 tys. funtów

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.04.2021

Oszustwa internetowe to realne zagrożenie, od którego czasem trudno się ustrzec. Przekonali się o tym organizatorzy nagrody literackiej The Ratbones Folio Prize, którzy zostali okradzeni metodą „na pisarza”. Jak się okazuje, oszuści próbowali także podszywać się pod polską noblistkę Olgę Tokarczuk. 

Organizatorzy nagrody literackiej stracili 30 tys. funtów master1305 / Freepik

The Ratbones Folio Prize to przyznawana corocznie brytyjska nagroda literacka, której pomysłodawcą jest słynące z publikowania ekskluzywnych edycji książek wydawnictwo Folio Society. W opiniującym książki jury (zwanym Akademią) jest 250 nazwisk pisarzy i krytyków, w tym tak znanych, jak Margaret Atwood, Esi Edugyan, John Preston, Elif Shafak i Zadie Smith. Akademia wybiera laureata spośród autorów książek opublikowanych w języku angielskim w poprzednim roku kalendarzowym, w których poruszone tematy osiągają swój „najdoskonalszy” i „najbardziej porywający” wyraz. Nagrodzony pisarz otrzymuje 30 tys. funtów.

Zagubione pieniądze

Archiwum zagubionych dzieci książkaZwyciężczynią nagrody w roku 2020 została amerykańska pisarka Valeria Luiselli, za książkę „Archiwum zagubionych dzieci” (oryg. „The Lost Children Archive”). Podał się za nią oszust, który skontaktował się z organizatorami i poprosił o przelanie kwoty nagrody za pośrednictewm PayPal (do sfinalizowania transakcji potrzebny jest jedynie adres e-mail). Niestety organizatorzy nagrody The Ratbones Folio Prize na podstawie sfałszowanej wiadomości e-mail przelali środki, a przestępstwo zostało odkryte dopiero później. O sprawie zostały natychmiast poinformowane odpowiednie służby, lecz do tej pory pieniądze nie zostały odnalezione. Jak mówi Minna Fry, dyrektor wykonawcza nagrody, pisarka nie została poszkodowana. Dzięki cięciu kosztów udało się uzbierać należne jej 30 tys.  

Z całej tej sytuacji wyniknie jedna dobra rzecz – zarządzająca nagrodą fundacja oraz główny sponsor nagrody, firma Rathbone Investment Management wprowadziły już takie procedury bezpieczeństwa, dzięki którym podobna sytuacja ma nie być w przyszłości możliwa.

Nie tylko The Ratbones Folio Prize

Zjawisko internetowych wyłudzeń, nazywane scamem, staje się obecnie coraz poważniejszym problemem. Bardzo podobnej próbie oszustwa oparli się organizatorzy przyznawanej za literaturę faktu Nagrody Baillie Gifford. W listopadzie 2020 roku otrzymali oni mailową prośbę o przesłanie nagrody, również za pośrednictwem serwisu PayPal; rzekomo nadawcą wiadomości miał być Craig Brown, autor zwycięskiej książki „One Two Three Four: The Beatles in Time” opowiadającej o sławnym zespole muzycznym z Liverpoolu. Na szczęście, tym razem próba wyłudzenia została wykryta jeszcze przed zatwierdzeniem przelewu.

Do sprawy odniosła się również Jennifer Croft. Tłumaczka prozy Olgi Tokarczuk zamieściła tweeta, w którym napisała, że wraz z polską noblistką również padły próbą wyłudzenia. Zarówno Croft, jak i Tokarczuk otrzymywały wiadomości e-mail, w których oszuści mieli podawać się za pisarkę, tłumaczkę, a także za agentkę pisarki.

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 21.04.2021 13:03
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post