rozwiń zwiń

Josif Brodski doczekał się muzeum w rodzinnym kraju

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.02.2021

W Petersburgu swoje podwoje otworzyło Muzeum Brodskiego. Mieści się w byłym komunalnym mieszkaniu rosyjsko-amerykańskiego noblisty, w kamienicy na Litiejnym Prospekcie.

Josif Brodski doczekał się muzeum w rodzinnym kraju Анна Маленкова

Idea powstania muzeum sięga roku 1999. Wtedy, trzy lata po śmierci Josifa Brodskiego na emigracji w Nowym Jorku, jego przyjaciele Mikhail Isaevich Milchik i Yakov Gordin rozpoczęli starania o wykup petersburskiej „komunałki”, w której mieszkał w latach 1955–1972 poeta i eseista. To było jego ostatnie mieszkanie na terenie Rosji. Opuścił je 4 czerwca 1972 gdy, wydalony ze Związku Radzieckiego (i pozbawiony obywatelstwa) za „pasożytniczą działalność”, wsiadł do samolotu lecącego do Wiednia. Stamtąd udał się na emigrację do Stanów Zjednoczonych.

Nazwa otworzonego w Petersburgu muzeum („Полторы комнаты”) odnosi się do eseju Brodskiego pt. „Room and a Half”, który został opublikowany w 1986 roku w „The New York Review of Books”. W Polsce tekst ukazał się między innymi w zbiorze „W półtora pokoju”. Petersburskie mieszkanie jest jednym z bohaterów eseju i tłem snutej przez noblistę opowieści.

Brodsky Museum

Chociaż oficjalnie muzeum na Litiejnym Prospekcie zacznie działać dopiero 24 maja (w dniu urodzin pisarza), to już teraz rozpoczęło swoją działalność, oferując możliwość zwiedzania. W planie są spektakle, przedstawienia, czytanie dzieł noblisty i rozmaite wykłady. Samo muzeum zajmuje pięć pokojów, oprócz mieszkania Brodskich na muzealne potrzeby zostało również zaaranżowane sąsiednie mieszkanie. Urządzone jest ascetycznie; na podłodze pozostał parkiet, ze ścian pozdejmowane zostały fotografie, usunięto meble. Powstała za to przestrzeń dla artystycznych wydarzeń, które planują twórcy muzeum. W jednym z pomieszczeń znalazło się nawet miejsce na amfiteatr. Dostępna jest również biblioteczka z dziełami noblisty.

Mieszkanie zajmowane niegdyś przez Brodskiego musiało przejść szeroko zakrojone prace renowacyjne, aby stare ściany, sufit, sztukateria i skrzypiące deski podłogowe z czasów poety zostały przywrócone do życia. Udało się to zrobić dzięki pomocy znajdującego się również w Petersburgu muzeum poświęconemu twórczości innej wielkiej postaci rosyjskiej literatury, Anny Achmatowej.

Brodsky museum

Umeblowanie w pokoju zajmowanym niegdyś przez Brodskiego zostało odtworzone za pomocą... projektora multimedialnego; wyświetlane zdjęcia rzutowane są na miejsca, w których kiedyś stały regały z książkami, krzesła i inne potrzebne do życia Brodskim sprzęty.

Josif Brodski jest nazywany jednym z największych rosyjskich poetów XX wieku. Większość swojego dorosłego życia spędził na emigracji, wydalony (i pozbawiony obywatelstwa) przez Związek Radziecki. W 1987 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, a w 1992 roku Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych przyznała mu tytuł Poety-Laureata. Zmarł w Nowym Jorku 28 stycznia 1996 roku; pochowany został na włoskiej wyspie San Michele. Do najważniejszych książek Brodskiego należą „Pochwała nudy”, „Znak wodny” i „Dyptyk petersburski, czyli przewodnik po przemianowanym mieście”. Sam o sobie mówił, że jest Żydem, rosyjskim poetą i obywatelem amerykańskim.

„Полторы комнаты”

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 18.02.2021 13:47
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post