Znasz twórczość Lema? Sprawdź się w konkursie czytelniczym Lemoniada 2021

LubimyCzytać
29.01.2021

Jednym z patronatów roku 2021 jest Stanisław Lem. Wybitny twórca literatury fantastycznej, myśliciel, filozof, intelektualista, który pozostaje nieśmiertelny - nie tylko w pamięci fanów, ale również za sprawą coraz to nowych inicjatyw wydawniczych i kulturalnych. Najnowszą z nich jest konkurs Lemoniada, który będzie realizowany pod patronatem lubimyczytac.pl.

Znasz twórczość Lema? Sprawdź się w konkursie czytelniczym Lemoniada 2021 Materiały prasowe organizatorów konkursu

Ogłasza się wszem i wobec, że w galaktyce zwanej Drogą Mleczną (kosmiczny GPS: Ramię Oriona, Bąbel Lokalny, gwiazda Słońce, planeta Ziemia) odbędzie się Konkurs ze znajomości dzieła „Niezwyciężony” autorstwa człowieka Stanisława Lema (określanego przez Ziemian jako Wielki Mędrzec i Wielki Pisarz).

Powieść „Niezwyciężony”, to klasyka tak zwanej twardej SF, zapoczątkowanej ponad wiek temu przez Orsona Wellsa jego „Wojną światów”. Wprawdzie pokojowo usposobiony Pan Lem pryncypialnie wierzył w wyższość rozumu nad siłą, ale też dobrze wiedział, że calusieńka historia Ziemian jest niemal nieprzerwaną historią militarnych zmagań jednych z drugimi. A jak dzieje się u innych cywilizacji? Czy wojna, niczym stała grawitacyjna, jest kosmicznym niezmiennikiem? W każdym razie w „Niezwyciężonym” bój trwa cały czas!

Literackie wyzwanie - konkursowa Lemoniada

W Konkursie może wziąć udział każda istota zamieszkująca Wszechświat, która spełni warunki niniejszego Regulaminu. Organizator dopuszcza uczestników z wszechświatów równoległych, lecz nie odpowiada za trudności związane z transportem. Organizator ostrzega (zwłaszcza Damy) przed relatywnie sporym, niestety, wzrostem masy, który towarzyszy podróżom z prędkościami przyświetlnymi – ale i podkreśla, że wtedy czas płynie wolniej, więc uroda pozostaje młodzieńcza!

Reklama

Od samego początku konkurs wspiera rodzina Stanisława Lema, obecnie Pan Tomasz Lem, fundator najcenniejszej nagrody: kompletu dzieł Mistrza (33 tomy). Tematem poprzednich Lemoniad były książki: „Bajki robotów” i „Cyberiada”, „Wizja lokalna”, „Głos Pana”, „Kongres futurologiczny”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Katar”, „Golem XIV”, „Pokój na Ziemi” oraz „Fiasko”.

Kosmiczne doświadczenie - co zrobić, aby wystartować w konkursie?

Lemoniada składa się z sześciu comiesięcznych etapów (styczeń-czerwiec 2021), podczas których zadanych zostanie w sumie 60 pytań, oraz z etapu VII, który odbędzie się po wakacjach 2021, w dzień urodzin Stanisława Lema 12 września 2021.

Podczas każdego z etapów I-VI trzeba odpowiedzieć na 10 pytań. Pytania konkursowe znajdują się tutaj

Każdemu pytaniu towarzyszą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa (uwaga: przy kilku pytaniach prawidłowa jest większa liczba odpowiedzi, ale wystarczy wskazać jedną z nich, by zdobyć maksymalną liczbę punktów). Odpowiedzi należy przesłać e-mailem na adres ogrod@mim.krakow.pl, zaznaczając numer pytania i wybraną odpowiedź (np. 1-A, 2-B itp.).

Lemonautom z pewnością przydadzą się elementarne (podstawówka, liceum) wiadomości z matematyki, fizyki, biologii, anatomii, logiki i „innych takich”. Z pewnością awantaż nad rywalami może dać bardzo indywidualna cecha człowieka: spostrzegawczość. 

Etap VII Konkursu rozpoczyna się w setną rocznicę urodzin Mistrza – w niedzielę 12 września 2021 o godzinie 13:00 na terenie Ogrodu Doświadczeń – i wymaga osobistej obecności uczestników. Otrzymają oni kwestionariusze z dwudziestoma pytaniami. Każdemu pytaniu towarzyszyć będą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna będzie poprawna (przy kilku pytaniach poprawna będzie większa liczba odpowiedzi, ale wystarczy wskazać jedną z nich, by zdobyć maksymalną liczbę punktów). Tym razem trzeba będzie opierać się wyłącznie na własnej wiedzy i pamięci, nie wolno korzystać z żadnych źródeł ani z podszeptów. 

Fantastyczne nagrody w Lemoniadzie 2021

Pierwsza nagroda w Konkursie to komplet dzieł Mistrza (33 tomy). Zwycięzca otrzymuje również odlaną z metalu statuetkę przechodnią, czyli strasznie ciężką (złoto?) butelkę Lemoniady, ufundowaną przez wydawnictwo Prószyński Media. Kto wygra trzy konkursy czytelnicze (niekoniecznie pod rząd!), ten dostanie statuetkę na zawsze.

Pozostałe nagrody (miejsca 2-10):

- teleskop, przykładowy model: Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-3,

- lornetka, przykładowy model: Nikon Aculon 10x50 (A211),

- cenne książki i wielkie czekolady z laskowymi orzechami.

Plakat konkursu Lemoniada

Organizatorem Konkursu jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema (oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie).

Więcej informacji na stronie Ogrodu Doświadczeń oraz na Facebooku i Instagramie. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad konkursem Lemoniada 2021.

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Allie 03.02.2021 22:23
Czytelniczka

Cóż za cudnej urody nazwa: Lemoniada! :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kasjopeja 30.01.2021 15:51
Czytelniczka

Zgłaszam się! Zawsze chciałam przeczytać Lema, ale nigdy nie było okazji... Teraz będzie!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
bookovsky2020 29.01.2021 16:14
Czytelniczka

Wspaniała koncepcja konkursu! Jeśli do momentu jego rozpoczęcia, poprawi się sytuacja w naszej galaktyce to spróbuję dołączyć :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 29.01.2021 13:37
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd