Trendy grudnia lubimyczytać.pl

LubimyCzytać
04.01.2021

Czas na ostatnie zestawienie trendów dotyczących 2020 roku. Które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl w ubiegłym miesiącu? Co wpłynęło na ich popularność? I jakie oceny wystawili im czytelnicy?

Trendy grudnia lubimyczytać.pl
Reklama

Nowość otwiera grudniowe zestawienie TOP 100 lubimyczytać.pl. „Ja i moje przyjaciółki idiotki” to pierwsza książka znanej w polskim internecie Joanny Okuniewskiej (w listopadowym zestawieniu trendów zajęła miejsce 12). Kim jest autorka? To blogerka i podcasterka, prowadząca kanał na YouTube i profil na Instagramie o nazwie Tu Okuniewska (na tej ostatniej platformie śledzi ją 148 tys. osób). Temat jednego ze swoich popularnych podcastów kontynuuje w wydanej własnym sumptem książce „Moje przyjaciółki idiotki”. W publikacji porusza tematy relacji, skupiając się na trzech dziedzinach: byciu singlem, związku oraz rozstania; ostatni jest element edukacyjny, przygotowany wraz z Centrum Praw Kobiet. Książka ma nieść czytelnikom pocieszenie, choć nie jest typowym poradnikiem.

Drugie miejsce na podium zajmuje, podobnie jak miesiąc wcześniej, „Król” Szczepana Twardocha. Adaptacja powieści w formie serialu realizowanego przez Canal+ niewątpliwie wpłynęła na zainteresowanie internautów tym tytułem. Książka miała swoje pierwsze wydanie w 2016 roku, a od tego czasu czytelnicy naszego serwisu ocenili ją 8862 razy i napisali na jej temat 1107 opinii.

Na trzeciej lokacie znów bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. „Gambit królowej” Waltera Tevisa wciąż jest chętnie wyszukiwana w serwisie lubimyczytać.pl. Podobnie jak w przypadku „Króla”, także ta publikacja została zaadaptowana na serial. Powieść nie jest nowością – ukazała się w 1983 roku. Scott Frank, reżyser i autor scenariusza, wspominał, że starał się o realizację serialu na jej podstawie od 1992 roku, nikt jednak nie wierzył w sukces opowieści o szachach. Jak się okazało, niesłusznie. Produkcja Netfliksa okazała się hitem w wielu krajach świata – znalazła się też wśród tytułów najchętniej oglądanych przez polskich subskrybentów platformy.

Reklama

Zajmujące czwarte miejsce „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko to reportaż, o którym było głośno w 2020 roku. Wpływ miała na to między innymi Nagroda Nike Czytelników, choć ta publikacja została także wyróżniona nominacjami między innymi do Nagrody Conrada oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

W zestawieniu najczęściej wyszukiwanych książek grudnia znalazła się również druga książka Szczepana Twardocha. „Pokora” to najnowsza powieść historyczna jego pióra, która po premierze we wrześniu ma już 1142 ocen i średnią 7,6. Nowością nie jest za to zajmująca szóste miejsce „Gdzie śpiewają raki”, nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2019, w którym zajęła drugie miejsce. Poetycka opowieść o sile i pięknie dzikiej natury wciąż jest popularna i wysoko oceniana – ma średnią 8,0 / 10.

Siódma pozycja przypadła Joannie Bator i „Gorzko, gorzko”. Autorka „Ciemno, prawie noc” powraca z nową książką, która zbiera wiele dobrych recenzji i opinii, także w naszym serwisie:

W fenomenalny sposób autorka przedstawiła realia codziennego życia kilku pokoleń kobiet z Dolnego Śląska, tych wychowanych na wsi i w mieście. Wspaniale ujęła pojęcie patriarchatu, dominujących mężczyzn i uległych kobiet duszących się w sztywno wyznaczonych rolach. ,,Gorzko, gorzko" to wielowymiarowa, znakomita powieść, która zabrała mnie w wiele niezwykłych miejsc i pokazała wiele zapomnianych dawno emocji – pisze użytkownik Neptun Kolak.

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, czyli książka wyróżniona Nagrodą Nike 2020, w grudniu awansowała na miejsce ósme. Radek Rak był gościem drugiej edycji BookTargu. Rozmowę z autorem można obejrzeć w LC.TV między innymi na YouTube lubimyczytać.pl.

Przedostatnią lokatę zajmuje „Służąca” Alicji Sinickiej – autorki, która znana jest czytelnikom choćby za sprawą „Stażystki”. O thrillerach z nurtu „domestic noir”, należących do tzw. cyklu oławskiego, a Alicją Sinicką rozmawialiśmy podczas spotkania online.

Zestawienie zamyka kolejna książka związana ze światem seriali – druga część cyklu „Bridgertonowie” autorstwa Julii Quinn. Serial o takim tytule zadebiutował na platformie Netflix 25 grudnia 2020 roku. „Ktoś mnie pokochał”, romans historyczny ze sporą dawką humoru, to kontynuacja opowieści, której akcja dzieje się na początku XIX wieku w Londynie.

Love-hate w wersji kostiumowej? Bardzo proszę i polecam – pisze użytkowniczka Anna.

Trendy lubimyczytać.pl grudzień 2020

Reklama

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. 

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0. 

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100

[ec]

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
687
350
08.01.2021 14:27

Dwie przeczytane
"Król" i "Służąca"


203
191
05.01.2021 09:18

"Służącą" czytałam już.
"Baśń o wężowym sercu" czeka na półce.
"Król", "Gambit Królowej", "Gdzie śpiewają raki" i "27 śmierci Tobiego Obeda" - mam na liście.

Reszta nie jest w kręgu moich zainteresowań.


7
0
04.01.2021 15:18

Można prosić o zestawienie najczęściej CZYTANYCH książek w 2020 roku? :)


2927
4
04.01.2021 11:37

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd