Kto da więcej za księgozbiór Toni Morrison?

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.11.2020

Któż nie chciałby wejść w posiadania księgozbioru znanej pisarki bądź pisarza? Naszych ulubionych literatów wyobrażamy sobie zwykle jako ludzi wręcz otoczonymi książkami z każdej strony. To oznacza, że w ich biblioteczkach muszą znajdować się skarby, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej. Może jakieś rękopisy, zaginione lub szczególnie cenne woluminy? Co znajdziemy w zbiorach Toni Morrison?

Kto da więcej za księgozbiór Toni Morrison?

Kto da więcej za książki Toni Morrison?

Zbiór, który pozostawiła po sobie laureatka literackiej Nagrody Nobla z roku 1993, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Toni Morrison, można teraz nabyć zupełnie legalnie. A jeśli macie naprawdę duże oszczędności, możecie nawet kupić pozostawioną przez pisarkę biblioteczkę z całym apartamentem, w którym się ona znajduje. Nowojorskie mieszkanie pozostaje ponoć zupełnie nietknięte od sierpnia 2019 roku, kiedy Morrison zmarła.

Noblistka mieszkała w dzielnicy zwanej TriBeCa (od nazwy Triangle Below Canal Street) w południowej części Manhattanu, rzut beretem od World Trade Center i Zatoki Hudsona. Słynie ona z dawnych lokali przemysłowych przerabianych na eleganckie lofty. Mieszkanie należące do Morrison mieści się w neorenesansowym budynku z 1901 roku znanym jako Textile Building. Wraz zawartością można je teraz nabyć za 4,75 miliona dolarów. W lokalu znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki. Rodzina zmarłej pisarki jest skłonna osobno sprzedać księgozbiór i to niekoniecznie w całości – to rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby mieć w domu choćby jedną książkę z biblioteczki pisarki, a nawet negocjować cenę.

Ponad 1200 książek w domowej bibiloteczce

A co właściwie możemy tam znaleźć? Jak podaje magazyn „Gallerie”, kolekcja jest skrupulatnie uporządkowana, zadbana, posegregowana według alfabetu, a w domu nie było zwierząt. Znajdują się tam książki o ostatnich amerykańskich prezydentach, dzieła W.E.B. Du Boisa, Marka Twaina, Jamesa Baldwina czy Gayl Jones, a także ilustrowane wydanie przygód „Sherlocka Holmesa” Arthura Conan Doyle'a. Szczególnie interesujące dla potencjalnego nabywcy mogą być książki, które czytała autorka tuż przed śmiercią, pozostawione na jej stoliku nocnym. To biografia Lyndona Johnsona pióra Robert A. Caro, książka o Barracku Obamie„Przebudzenie” Stephena Kinga. Znajdziemy tam również niezwrócony do biblioteki egzemplarz „Najbardziej niebieskiego oka”, debiutu Morrison, z licznymi skreśleniami i poprawkami naniesionymi przez jakiegoś tajemniczego fana. Być może ze względu na dopiski pisarka zachowała sobie tę książkę na pamiątkę jako wyjątkową ciekawostkę.

Co ciekawe między stronicami niektórych woluminów można natknąć się na zakładki, choć Morrison słynęła z tego, że ich nie znosiła. Zamiast nich wolała używać biletów, kart, ulotek czy innych rzeczy, które miała akurat pod ręką. Ciekawą zdobyczą dla poszukiwaczy mogą być też stare oprawione karty biblioteczne.

Z pierwszej prasowej wzmianki mówiącej o tym, że planowana jest sprzedaż dobytku noblistki, można było wnioskować, iż kolekcję książek będzie można nabyć w całości, niezależnie od mieszkania, w którym się znajduje. Nowojorskie biuro nieruchomości Brown Harris Stevens, które opiekują się schedą po zmarłej, zdementowało te pogłoski, sugerując, że gdy pojawi się kupiec zainteresowany apartamentem, będzie on miał pierwszeństwo do złożenia oferty na kupno biblioteczki. Dopiero gdy ta oferta okaże się niesatysfakcjonująca, biuro rozważy sprzedaż kolekcji książek osobno – w całości lub w częściach.

Jak by jednak nie było, tuż po tym, jak pojawiły się pierwsze sygnały o biblioteczce Toni Morrison, firma została wręcz zasypana zapytaniami. Najnowsze informacje mówią, że w tej chwili jej pracownicy powoli próbują przeanalizować wszystkie oferty i zastanowić się na nowo nad najlepszym sposobem sprzedaży apartamentu. Cały proces zajmie jednak znacznie więcej czasu, niż początkowo zakładano.  

toni morrison

Toni Morrison, amerykańska powieściopisarka, eseistka, redaktorka, wykładowczyni uniwersytecka zmarła 5 sierpnia 2019 roku. Żyła 88 lat. W 1993 roku została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała: „W powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i poetyckich wartości Morrison przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości”. Pisarka zdobyła również nagrodę Pulitzera za „Umiłowaną” oraz National Book Critics Circle Award za „Pieśń Salomonową”.

Fot. otwierająca: Pixabay.com (Marisa_Sias)

[jj]


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awita 09.11.2020 20:18
Czytelniczka

Zostawiła po sobie i wspaniałe książki i imponujący księgozbiór.
Ciekawe do kogo trafią nasze księgozbiory...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
natanna 09.11.2020 17:15
Czytelniczka

Ciekawy post. Piękną schedę pozostawiła pisarka po sobie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 06.11.2020 13:02
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post