Cyfrowa Biblioteka Fantastyczna - audiobooki, koncerty i warsztaty od Pyrkonu

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.10.2020

Wszystko zaczęło się od pomysłu nagrania audiobooków z dziewięcioma opowiadaniami Stefana Grabińskiego. Koncept się przyjął, a jego twórcy zdecydowali się pójść za ciosem. Postanowili stworzyć całą Bilbiotekę z utworami fantastycznymi ważnych ich zdaniem twórców, udostępnionymi całkowicie za darmo. Tak z inicjatywy organizatorów Festiwalu Fantastyki Pyrkon powstała Cyfrowa Bilbioteka Fantastyczna, nad którą serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny.

Cyfrowa Biblioteka Fantastyczna - audiobooki, koncerty i warsztaty od Pyrkonu

Stefan Grabiński inspiracją Cyfrowej Biblioteki Fantastycznej

Dlaczego właśnie Grabiński został wybrany na pierwszy ogień przez pomysłodawców przedsięwzięcia? To twórca trochę zapomniany i pomimo prób wskrzeszenia jego twórczości w ostatnich latach, jego status nie uległ znaczącej poprawie. W przeszłości podejmowano już próby nagrywania jego audiobooków z jego prozą, ale dopiero organizatorzy Cyfrowej Biblioteki Fantastycznej podeszli do sprawy w pełni profesjonalnie.

„Postanowiliśmy pójść o krok dalej i przygotować słuchowisko w formie superprodukcji. Zaangażowaliśmy do tego profesjonalnych aktorów. Narratorem jest Mirosław Zbrojewicz, a w różne role wcielają się m.in. Roch Siemianowski, Tomasz Knapik, czy Janusz German. Urzekł nas też archaiczny - z dzisiejszej perspektywy - język używany w okresie 20-lecia międzywojennego. Całość zrealizowaliśmy w profesjonalnym RPM Studio, aby słuchacze mieli ucztę dla swoich uszu i wyobraźni”, mówi nam Jakub Orłowski, Brand Manager Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

Stefan Grabiński (ur. 1887-1936), którego utwory dały początek tej wyjątkowej inicjatywie, to jeden z ojców polskiej fantastyki i horroru. Dziś znane są głównie jego opowiadania, które w ostatnich latach wznawiane były w tomach „Demon ruchu i inne opowiadania” i „Znaki niesamowite” oraz wielu antologiach w formie e-booków, a także w magazynie „Coś na progu”. Ze względu na styl i tematykę Grabiński często porównywany jest do E.A. Poe czy H.P. Lovecrafta, ale był twórcą osobnym, stworzył swoistą niszę zwaną „horrorem kolejowym” - wiele jego utworów grozy osadzonych jest w realiach życia kolejarzy.

grabiński

Warsztaty, prelekcje i inne atrakcje dla miłośników fantastyki

Słuchowiska z opowiadaniami Grabińskiego to tylko początek. Organizatorzy planują już kolejne atrakcje, które trafią w szerokie gusta miłośników fantastyki i nie tylko. W ten sposób krok po kroku powstaje Cyfrowa Biblioteka Fantastyczna. Jej finansowanie zapewnił program grantowy „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury. Pośrednio pomysł został zrealizowany z powodu przełożenia tegorocznego Festiwalu Fantastyki Pyrkon na 2021 rok - oczekiwania fanów fantastyki z całej Polski nie mogły zostać bez odpowiedzi.

Twórcy Cyfrowej Biblioteki Fantastycznej zapowiadają już kolejne materiały, do których miłośnicy fantastyki wkrótce uzyskają dostęp. W najbliższym czasie w zasobach cyfrowej instytucji mają się pojawić nowe prelekcje oraz warsztaty związane m.in. z modelarstwem w grach bitewnych. Nie zabraknie nowych odcinków ze słuchowiskami Stefana Grabińskiego. Dla miłośników cosplayu, których fantazyjne przebrania były od lat znakiem firmowym poznańskiego festiwalu, udostępnione zostaną warszaty z charakteryzacji przygotowane z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Ostanio w Bibliotece pojawił się zapis koncertu zespołu Percival Schuttenbach z okazji 20-lecia istnienia zespołu.

percival

„Chcemy w przyszłości rozwijać zasoby biblioteki, szczególnie w obszarze audiobooków, ale potrzebujemy do tego dzieła partnerów, którzy zaangażują swoje środki”, dodaje Orłowski. 

Oprócz słuchowisk z opowiadaniami Stefana Grabińskiego użytkownicy Cyfrowej Biblioteki Fantastycznej otrzymają dostęp do niepublikowanych wcześniej nagrań z uczestnikami poprzednich Pyrkonów oraz warsztatów przygotowanych specjalnie na tę okazję. W tej chwili w Bibliotece można już znaleźć prelekcje: Michała Gołkowskiego o wymyślonym przez niego technologicznym mieście przyszłości Neosybirsku (który jest miejscem akcji powieści z cyklu „Sybirpunk”), francuskich artystów Thomasa Astruca i Wilfreda Paina o procesie powstawaniu filmu animowanego, a także nagranie z dyskusji na temat motywu wojny w literaturze i nie tylko, w której udział wzięli Robert M. Wegner, Bohdan Głębocki, Łukasz Malinowski i Cezary Zbierzchowski.

Warsztaty pisarskie

Ponadto na stronach Cyfrowej Biblioteki Fantastycznej znajduje się już cykl warsztatów pisarskich przygotowanych przez Kazimierza Kyrcza jr. i Michała Walczaka. Kyrcz jest pisarzem, redaktorem, publicystą, znanym z rozlicznych antologii („15 blizn”, „Księga strachu”, „13 ran”), pisarskich duetów z Robertem Cichowlasem („Efemeryda”, „Siedlisko”) i Dawidem Kainem („Piknik w piekle”), a także powieści (m.in. seria „Kuba Szpikulec”). Walczak to anglista, muzyk i tekściarz, członek grupy filmowej Attic Film Production. Jaki pisarz debiutował w 2014 roku na portalu Niedobre Literki, na którym opublikował kilka opowiadań. Z Kyrczem współpracował przy opowiadaniach drukowanych w różnych czasopismach, a także w antologiach „City3”„Maszyna – Antologia Horroru Industrialnego”„2017. Antologia współczesnych polskich opowiadań”).

kyrcz walczak

Zapraszamy na rozmowę z pomysłodawcą Cyfrowej Biblioteki Fantastycznej

O tym skąd wziął się pomysł na Cyfrową Bibliotekę Fantastyczną i jakie są plany jej rozwoju w przyszłości opowie nam jeden z pomysłodawców inicjatywy Jakub Orłowski, Brand Manager Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Rozmowę będzie można obejrzeć w najbliższy poniedziałek 26 października o godzinie 14.00. Transmisja na żywo odbędzie się w naszych mediach społecznościowych: na Youtubowym kanale i profilu na Facebooku. Serdecznie zapraszamy!

grabiński

[jj]


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Waldemar 24.10.2020 19:00
Czytelnik

Całkiem fajna ta szkółka! Mogłoby być jej więcej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 23.10.2020 10:25
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post