Piekło Pawiaka widziane oczami dziecka – nowa książka Sylwii Winnik, autorki „Dziewcząt z Auschwitz”

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.08.2020

12 sierpnia ukaże się nowa książka Sylwii Winnik „Dzieci z Pawiaka”. Autorka zabiera czytelników do świata wspomnień świadków najczarniejszych kart polskiej historii. Sylwia Winnik dotarła do niepublikowanych dotąd opowieści i osobistych zdjęć bohaterów tamtych wydarzeń.

Piekło Pawiaka widziane oczami dziecka – nowa książka Sylwii Winnik, autorki „Dziewcząt z Auschwitz”

Szacuje się, że w latach 1939–1944 do największego niemieckiego więzienia politycznego na terenie okupowanej Polski trafiło ponad 100 000 osób. 37 000 z nich zginęło w egzekucjach lub w trakcie przesłuchań, a 60 000 wywieziono do obozów koncentracyjnych. Na Pawiak trafiały całe rodziny, również kobiety w ciąży, dzieci i młodzież zaangażowana w działalność konspiracyjną. Poruszające historie ocalałych opisuje Sylwia Winnik w nowej książce „Dzieci z Pawiaka”.

Jan spędził dwa pierwsze lata swojego dzieciństwa w celi. Nie znał innego świata. Więzienie było da niego jedynym domem.

Emilię zgarnęli w szóstym miesiącu ciąży. Jako pierwszy na Pawiak trafił jej mąż. Lilii, ich córka urodzona w więzieniu, do dziś nie potrafi spokojnie czytać wspomnień katowanego tam ojca.

Janina, pseudonim Mirka, już w wieku dziesięciu lat postanowiła pomagać mamie w działalności konspiracyjnej. Jako dwunastolatka została zaprzysiężona na samodzielną łączniczkę. Gdy miała czternaście lat, aresztowało ją Gestapo. Trafiła prosto do piekła Pawiaka.

Pawiak – największe więzienie gestapowskie na terenach Polski. Trafiały tam całe rodziny, również kobiety w ciąży. Karę odbywały również dzieci i młodzież, która angażowała się w działalność konspiracyjną. „Dzieciństwo” było dla nich pustym słowem, odległym wspomnieniem, nieznanym stanem beztroski.

Wojna widziana oczami dziecka, które już jako dorosły po latach opowiada o niej z tej właśnie perspektywy, pozwala nam, czytelnikom, spojrzeć na dramat tamtych czasów zupełnie inaczej. To perspektywa prosta, ale rzeczowa. Aby książka rzetelnie przedstawiła fakty i emocje, materiały zbierałam ponad rok. Z jednej strony pisałam o dzieciach, które rodziły się na Pawiaku, o ich tęsknocie, która nie zniknęła do dziś – za utraconymi rodzicami, dzieciństwem. Z drugiej natomiast dotarłam do dokładnych, brutalnych opisów przesłuchań w alei Szucha, na które trafiali ludzie działający w konspiracji. Każde ze wspomnień bohaterów książki było niezwykle poruszające i pozostawiło we mnie trwały ślad.

Sylwia Winnik 

Sylwia Winnik – autorka, która ocala ludzkie historie od zapomnienia. Do tej pory ukazały się dwie jej książki. Debiut, Dziewczęta z Auschwitz, szybko stał się bestsellerem. 

Premiera „Dzieci z Pawiaka” już 12 sierpnia.
Książkę można kupić tutaj.


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka Żelazna 10.08.2020 18:19
Czytelniczka

Bardzo chcę przeczytać tą książkę, a z drugiej strony wiem, że ciężko ją odchoruję, no ale taką się płaci cenę, niestety - każdy normalny człowiek nie jest w stanie czytać na spokojnie o okropnościach wojny, szczególnie jeśli dotyczą dzieci

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 10.08.2020 17:45
Czytelnik

Chociaż ,w wojnie domowej w Sierra Leone.Walczyli też dzieci.To chore.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 10.08.2020 16:58
Czytelnik

Dzieci powinni ,być wolne od wojen.Niech walczą dorośli,nie dzieci.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asiulkaq 10.08.2020 17:44
Czytelnik

Zgadzam się w 100%
kiedyś czytałam książke, chyba to była Margit Sandemo. Ludzie z innej planety, zamiast bawić się w wojne czy jakiejś bezsensowne kłótnie, swój czas poświęcili na nauke, rozwój intelektu. Niby głupia książka, wyobraźnia autora. Ale gdyby ludzie swoje głupie ambicje zaczeli wykorzystywać z sposób pożyteczny, to może nie nam, ale naszym dzieciom i wnukom...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 10.08.2020 09:57
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post