rozwiń zwiń

Festiwal Literacki Sopot 2020 już za dwa tygodnie

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.08.2020

Festiwalowe debaty, spotkania z pisarzami i mnóstwo wydarzeń okołoksiążkowych, w tym pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci i młodzieży, a nawet gra literacka „Spacer z Anią Shirley”. Już 20 sierpnia zaczyna się Literacki Sopot. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym festiwalem. 

Festiwal Literacki Sopot 2020 już za dwa tygodnie

Nadmorski, uzdrowiskowy klimat sopockich plaż sprzyja obcowaniu z książką. Podczas tegorocznej, dziewiątej już edycji Literackiego Sopotu, upalne bałtyckie lato ochłodzą goście rodem z mroźnej kanadyjskiej północy. To właśnie literatura kanadyjska jest motywem przewodnim festiwalu, a wśród gości Literackiego Sopotu znajdują się twórcy z kraju Klonowego Liścia. Wiodącymi hasłami są dystopia oraz manipulacja – uważana za nieodłączny element współczesnych mediów.

„Sytuacja pandemiczna zmusiła nas do modyfikacji programu tylko pod względem technologicznym i realizacji wersji hybrydowej - spotkań z gośćmi w wersji online poprzez łączenia z Kanadą oraz offline - podczas spotkań w Sopocie”– wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektor festiwalu Literacki Sopot.

Literacki Sopot

Organizatorzy Literackiego Sopotu nie rezygnują z żadnego z zaplanowanych festiwalowych wydarzeń, a  wszystkie odbędą się w zgodzie z obowiązującym reżimem sanitarnym i ze zmniejszoną liczbą uczestników. Aby wziąć w nich udział, należy się uprzednio zapisać. Zapisy są już dostępne na oficjalnej stronie Literackiego Sopotu.

Spotkania i debaty będą transmitowane na profilach Literackiego Sopotu na FB i YouTube.

5 debat

W tym roku podczas festiwalu odbędzie się aż 5 debat. „Pierwsze Narody Kanady”, w tej rozmowie Joanna Gierak-Onoszko, Monika Płatek, Tanya Talaga oraz Steven Cooper przedstawią skalę problemu nadużyć, jakich dopuszczało się kanadyjskie państwo wobec rdzennych mieszkańców. W kolejnej debacie „Był sobie człowiek”, Dorota Masłowska, Ilona Wiśniewska, Colin Waters oraz Tomasz Ulanowski poruszą temat niewyobrażalnej skali dewastacji, jakiej przez dziesięciolecia ulegała planeta Ziemia. „Klasyka: Reaktywacja. Czy arcydzieła literatury potrzebują świeżych tłumaczeń?” – o tym porozmawiają Wojciech Charchalis, Jakub Ekier, Anna Wasilewska oraz Dagny Kurdwanowska. „Marschall McLuhan w świecie Algorytmów”, czyli o mediach współczesnych i fake newsach głos zabiorą Andrew McLuhan, Derrick de Kerckhove, Anna Nacher i Mirosław Filiciak. W dyskusji pt. „Co można wyczytać z gry wideo? Cyfrowe media a literatura” udział wezmą Marcin Blacha, Sean Michaels, Karolina Sulej, Miriam Verburg i Bartek Chaciński.

Spotkania z kanadyjskimi pisarzami

Podczas 9. edycji Literackiego Sopotu nie zabraknie wybitnych, kanadyjskich pisarzy. Jednym z nich będzie Patrick deWitt, kanadyjski autor znany m.in. z nagrodzonej Nagrodą Kanadyjskiego Stowarzyszenia Literackiego i nominowanej do Bookera książki „Bracia Sisters” (tłum. Paweł Schreiber, wyd. Czarne). Wystąpi również David Szalay, autor powieści „Turbulencje” (tłum. Dobromiła Jankowska, wyd. Pauza), która w lipcu będzie miała polską premierę. W Sopocie pojawi się online także wybitny Michael Crummey. Jego powieść „Bez winy” (tłum. Michał Alenowicz, wyd. Wiatr od Morza), której polskie tłumaczenie ukaże się premierowo na festiwalu, znalazła się w finale Nagrody Scotiabank Giller. Ostatniego dnia festiwalu wystąpi również Nicolas Dickner – autor poruszającej książki „Nikolski” (tłum. Magdalena Kamińska-Maurugeon, wyd. Pauza), nagrodzonej Prix Anne-Hébert, Prix littéraire des collégiens oraz Prix des libraires du Québec, który opowie uczestnikom o swojej twórczości.

Na scenie pojawią się także piszące kobiety, których pozycja w świecie literatury kanadyjskiej jest niepodważalna, między innymi Madeleine Thien, autorka o chińsko-malezyjskich korzeniach, która uznawana jest w Kanadzie za najlepiej zapowiadającą się pisarkę młodego pokolenia. Za powieść „Nie mówcie, że nie mamy niczego” (tłum. Łukasz Małecki, Wydawnictwo Literackie) otrzymała Giller Prize i znalazła się na krótkiej liście nagrody Man Booker Prize. W Sopocie uczestnicy festiwalu będą mieli również okazję spotkania oraz wysłuchania Esi Edugyan, autorki nagrodzonej dwukrotnie Giller Prize. W czasie festiwalu będzie miała polską premierę jedna z jej nagrodzonych książek – „Washington Black” (tłum. Bohdan Maliborski, wyd. Świat Książki).

Spotkanie z historią

W ramach cyklu „H/historia” bohaterami festiwalowych spotkań będą: Anne Applebaum – autorka książki „Czerwony głód” (tłum. Barbara Gadomska, Wanda Gadomska; wyd. Agora), opowiadającej o makabrycznym obrazie zdarzeń na Ukrainie, które miały miejsce w latach 30.; Dorota Karaś i Marek Sterlingow prezentujący w swojej książce „Walentynowicz. Anna szuka raju” (wyd. Znak) historię kobiety legendy; Paweł P. Reszka – autor wstrząsającej książki „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” (wyd. Agora); oraz Mirosław Tryczyk, który przedstawia swoje myśli w poruszającym reportażu „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” (wyd. Znak).

Debiuty, spotkania na plaży i spacer z Anią Shirley

Tegoroczna edycja Literackiego Sopotu to również szansa dla książkowych debiutantów. O swoich premierowych książkach opowiedzą Jędrzej Napiecek, który przybliży powieść „O królu który uciekł”; Barbara Sadurska zaprezentuje swoją „Mapę”, czyli opowiadania połączone motywem piętnastowiecznej mapy świata. O „Pannie doktór Sadowskiej” będzie się można dowiedzieć z rozmowy z jej autorem – Wojtkiem Szotem, który swoją powieść oparł na historii bohaterki skandali międzywojennej Warszawy. A o prekariacie – klasie społecznej spod znaku ciągłej niepewności jutra –przeczytamy w książce „Dropie”, o której opowie sama autorka, Natalka Suszczyńska.

Swoje autorskie pasmo rozmów, prowadzonych na przepięknych sopockich plażach, posiada redaktor Michał Nogaś. Wśród zaproszonych przez niego w tym roku gości są Urszula Zajączkowska, Mikołaj Łoziński, Olga Gitkiewicz i Maciej Zaremba Bielawski.

Literacki Sopot to także mnóstwo atrakcji okołoliterackich. Specjalnie stworzony „Spacer z Anią Shirley” - czyli gra literacka, adresowana do fanów bohaterki powieści Lucy Maud Montgomery. Dla miłośników kina przygotowane są wieczory z kanadyjską kinematografią, a pokazy filmowe poprzedzą krótkie prelekcje Pawła Bilińskiego.

Z pełnym programem Festiwalu można zapoznać się na stronie literackisopot.plSerwis lubimyczytać.pl objął nad tym wydarzeniem patronat medialny. Teksty o Festiwalu oraz recenzje książek, z których autorami można będzie porozmawiać w Sopocie, znajdują się tutaj.

Fotografia otwierająca: Bogna Kociumbas

[aj]


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Falko 05.08.2020 17:17
Czytelnik

Ach, pamiętam jak któregoś lata, sfatygowany całodniową pracą, a tę miałem w Sopocie-Wyścigach, odkryłem, że właśnie dziś jest czeska edycja Literackiego Sopotu - festiwalu, o którego istnieniu nawet nie wiedziałem. Ten sam i dwa kolejne dni spędziłem "w towarzystwie" Szczygła, Pietrasika, Hanny Krall i innych, którzy rozprawiali o pisarstwie naszych południowych sąsiadów...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 05.08.2020 11:41
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post