Mróz w rytmie hip-hopu. „Osiedle RZNiW“ – nowy serial w Audiotece

LubimyCzytać
15.07.2020

Pierwszy odcinek nowego audioserialu „Osiedle RZNiW” ukazał się w Audiotece dzisiaj rano. W rapowym thrillerze Remigiusza Mroza opowiadającym o początkach lat dwutysięcznych usłyszymy m.in. Antoniego Królikowskiego, Julię Wieniawę oraz Vienia. Legenda polskiego rapu odpowiada w audioserialu także za muzykę.

 Mróz w rytmie hip-hopu. „Osiedle RZNiW“ –  nowy serial w Audiotece
Reklama

Wczesne lata dwutysięczne. Wielkie blokowisko żyje w rytmie rapu i oddycha dymem z jointów. Żyjący w jednym z bloków chłopak dostaje smsa z nieznanego numeru. Następnego dnia okazuje się, że zaginęła dziewczyna z jego klasy. Zaczyna poszukiwania na własną rękę. Tak zaczyna się nowy thriller Remigiusza Mroza, ​którego w Audiotece będzie można posłuchać w formie audioserialu.

W rolach głównych w produkcji Audioteki występują Antoni Królikowski, jako zbuntowany Deso, i Julia Wieniawa jako Żaba - koleżanka, która pomaga mu w poszukiwaniach. Poza nimi ważną rolę odegra Vienio, legenda polskiego rapu, jeden z założycieli Molesty Ewenement. W pozostałych rolach usłyszymy m.in Janusza Chabiora, Adama Woronowicza, Aleksandrę Popławską, Agnieszkę Żulewską i znanego z „Jak Zostałem Gangsterem” Tomasza Włosoka. W nowym audioserialu bierze udział łącznie prawie 30 aktorów. Reżyserem jest Piotr Jaworski.

Remigiusz Mróz Osiedle RZNiW

Osiedlowe akcje, co chcesz o nich wiedzieć?

Reklama

Ważną rolę w audioserialu, poza trzymającą w napięciu narracją, pełni muzyka. Stworzył ją Vienio - który specjalnie dla serialu skomponował nowy kawałek - oraz producent Kuba „Pereł” Perełkiewicz. Vienio zapowiada, że bity nawiązują do starego stylu pierwszych „nielegali” Molesty.

Poza muzyką powieść kipi ulicznym językiem i slangiem, tak by jak najwierniej oddać klimat blokowisk z początku lat 2000. ​- To jak na Remigiusza Mroza bardzo eksperymentalny tekst. Język jest brutalny i surowy, ale ma także swój bardzo muzyczny rytm oraz różnych narratorów. Zamiast rozdziałów mamy zwrotki i refreny - mówi Katarzyna Szybińska, producentka „Osiedla RZNiW”. ​- Czytelnik, który sięga po książkę może tego nie zauważyć, natomiast my, produkując wersję audio, chcieliśmy, żeby ten tekst płynął. Mam nadzieję, że ten efekt będzie słyszalny​ - dodaje. 

Remigiusz Mróż Osiedle RZNiW

Audiobook jak serial Netflixa 

- Większość audiobooków, nawet w formie serialu, nagrywa się od razu w całości. My podeszliśmy do „Osiedla RZNiW” jak klasyczni filmowcy, a więc nieco inaczej niż zwykle. Nagraliśmy najpierw narratorów, a następnie stopniowo kolejne odcinki z aktorami​ - zdradza producentka. 

Produkcja rozpoczęła się niespełna miesiąc temu - 15 czerwca - i została zrealizowana w ekspresowym tempie. Ponad 10 godzin tekstu i muzyki nagranych zostało w niecały miesiąc. Większość prac odbywała się w studio. Jedynie małe, epizodyczne role nagrywane były zdalnie. 

Remigiusz Mróż Osiedle RZNiW

Wersje audio powieści jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy na stałe już zagościły w Audiotece. W aplikacji Audioteki można aktualnie posłuchać audioserialu „Lot 202” na podstawie poprzedniej powieści Remigiusza Mroza. Występują w nim m.in. Katarzyna Dąbrowska, Michał Żurawski, Wojciech Malajkat i Danuta Stenka.

Pierwszy odcinek serialu „Osiedle RZNiW” jest już dostępny do odsłuchania w Audiotece.

Artykuł sponsorowany

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 15.07.2020 15:02
Czytelnik

Ja też czekam na papier.Choc zobaczę co tam gadają

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
WystukaneRecenzje 15.07.2020 10:10
Czytelnik

Przy Wieniawie, to ja jednak odpuszczę. Nie mogę znieść tego, jak się sepleni :(
Przeczytam w papierze :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 15.07.2020 08:42
Czytelnik

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Reklama
zgłoś błąd