10 książek, które zabiorą nas w podróż podczas Europejskiej Nocy Literatury

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.07.2020

Znamy już coraz więcej szczegółów o zbliżającej się Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu 29 sierpnia. Program wydarzenia, które w tym roku odbywa się pod hasłem „Podróż”, oparty jest na 10 książkach. Na czytelników czeka wyprawa ze Lwowa do Stambułu z Olgą Tokarczuk, eskapada do Barcelony i Lizbony według wskazówek Jurija Andruchowycza, Skandynawia widziana oczami Karla Ove Knausgårda oraz podróż palcem po mapie z Michelem Houellebecqiem.

10 książek, które zabiorą nas w podróż podczas Europejskiej Nocy Literatury
Reklama

Europejska Noc Literatury w tym roku odbędzie się już po raz dziewiąty. To organizowane w różnych miastach kontynentu święto czytelników, podczas którego mogą oni wysłuchać interpretacji znakomitej prozy w wykonaniu wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miast, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Najbliższa wrocławska edycja odbędzie się 29 sierpnia w okolicach ronda Powstańców Śląskich. Organizatorzy niedługo podadzą informacje o dokładnych adresach miejsc, w których odbędzie się czytanie wybranych fragmentów, a także nazwiska osób, które podejmą się ich interpretacji.

Kuratorem wydarzenia jest w tym roku dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski. To właśnie on jest autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020, która odbędzie się pod hasłem „Podróż”.

Kluczem doboru tekstów nie będzie ani ich gatunek (powieść czy reportaż), ani data wydania (w programie pojawią się zarówno nowości, jak i literackie klasyki) – zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji. Czytane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy.

Kluczem doboru nie jest data powstania książki, ani to czy możemy włożyć ją do szufladki z napisem „fiction” czy „non fiction”. Nie chodzi o wybór znanych bestsellerów, czy odwrotnie, niszowych, ambitnych narracji – wyjaśnia koncepcję programową Max Cegielski. – Wybrałem różnorodne teksty, w których bohaterowie bądź autorzy, narratorzy są w ruchu, przyglądają się uważnie mapom, otoczeniu, podróżują i filozofują, starają się zrozumieć świat.

Oto 10 książek tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Literatury:

 

 


10 książek, 10 wypraw

Podróż rozpocznie się z klasyką powieści: wraz z Hansem Castorpem, bohaterem powieści Tomasza Manna „Czarodziejska góra”, czytelnicy ruszą do serca Europy, w Alpy. Następnie przemieszczą się na krańce kontynentu. Przewodnikami będą Kapka Kassabova i jej reportaż „Granica. Na krawędzi Europy” – o kurdyjskim małżeństwie, które w poszukiwaniu pokoju ląduje na Bałkanach; Jurij Andruchowycz, który w „Leksykonie miast intymnych” przeprawa się z ze wschodnich granic Europy (Ukrainy) na jej zachodnie flanki (do Hiszpanii i Portugalii); wreszcie Sylvain Tesson, który tworząc „Lato z Homerem” zamieszkał na greckiej wysepce, by poczuć na własnej skórze wpływ geografii na podstawowe dla kultury Europy dzieła. Przez pogranicze, zarówno geograficzne, jak i kulturowe podróżują także bohaterowie powieści „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Polska noblistka zabierze uczestników na granice gatunków literackich oraz dawnej Rzeczpospolitej, rzeczywistości i metafizyki – zgodnie z podtytułem: „Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych”. Wskrzeszone przez autorkę zapomniane, zatarte dukty przemierza także Robert MacFarlane: w eseistyczno-przyrodniczo-historycznej książce „Szlaki. Opowieści o wędrówkach” opisuje krajobraz, tłumaczy geologię i idzie na piechotę zapominanymi traktami.

Reklama

W programie ENL-u znajdzie się i pozycja, która zamiast na konkretnym punkcie topograficznym skupiać się będzie na samej mapie: bohater powieści Michela Houellebecqa „Mapa i terytorium”, Jed Martin, robi karierę artystyczną fotografując właśnie rozmaite plany. To zaprowadzi czytelników do najbardziej współczesnych zjawisk opisanych przez Jennie Dielemans w „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym” – dzięki szwedzkiej dziennikarce biorący udział w wydarzeniu widzowie dowiedzą się, skąd właściwie wzięła się idea wakacji i kiedy podróż stała się urlopem, wytchnieniem od codziennych obowiązków. Zanim wojaże stały się towarem, miały być jednak edukacyjną i romantyczną inspiracją, dlatego czytelnicy odwiedzą Włochy widziane oczami Mary Shelley, jednej z bohaterek biograficznej prozy na skrzyżowaniu gatunków – „Buntowniczek” autorstwa Charlotte Gordon, która potrafiła wczuć się w XIX-wiecznego ducha i historię emancypacji kobiet. Wreszcie, podróże mogą być bliskie i dalekie, jak w „Mojej walce”, gdzie Karl Ove Knausgård doznaje objawienia w podmiejskim pociągu.

Serwis lubimyczytać.plo objął patronat medialny nad Europejską Nocą Literatury. Zapraszamy także do przeczytania relacji z poprzedniej edycji imprezy, której kuratorką była Justyna Sobolewska.

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
renia 15.07.2020 13:34
Czytelniczka

Świetny plakat tej imprezy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awita 10.07.2020 18:58
Czytelniczka

Świetna akcja, świetny pomysł pana Maxa Cegielskiego. Podróżowanie w przestrzeni, w czasie, wgłąb siebie i przemyślenia, refleksje, sama filozofia wędrowania, magia związana z pokonywaniem drogi, ekscytacja wędrówką nieznanym szlakiem - to temat, który być może najbardziej pociąga mnie w literaturze.
Kilka takich książek już przeczytałam (m.in. Pierścienie Saturna

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Pierścienie Saturna  Nocny pociąg do Lizbony  Mapa i terytorium  Szlaki. Opowieści o wędrówkach  Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley  Leksykon miast intymnych.  Swobodny podręcznik do geopoetyki i kosmopolityki
czytamcałyczas 09.07.2020 13:31
Czytelnik

Dla mnie każda książka,to jakaś pozytywna wyprawa

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 09.07.2020 12:22
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd