Co na wakacje? Wydawnictwo HarperCollins poleca książki polskich autorów

LubimyCzytać
29.06.2020

Rozpoczęło się lato, dla wielu te wakacje będą wyjątkowe. Bez względu na pogodę – czy to wieczory w deszczu, czy słońce na plaży, warto zabrać ze sobą dobre książki, takie jak te z oferty wydawnictwa HarperCollins. 

Co na wakacje? Wydawnictwo HarperCollins poleca książki polskich autorów
Reklama

Dla miłośników kryminałów

Kazimierz Kyrcz Jr to oficer krakowskiej policji. Nie jest zatem zaskoczeniem, że akcję swoich kryminałów umieścił w dawnej stolicy, a jego książki koncentrują się wokół pracy policji i tego, co dzieje się w komisariacie. W powieściach o komisarzu Bednarskim spotkamy również seryjnego mordercę – Kubę Szpikulca, który skutecznie wymyka się organom ścigania. W tym roku ukazały się już dwa tomy cyklu o Bednarskim: „Chłopcy, których kochano za mocno”, w którym autor zderza żmudne starania śledczych z chorym umysłem seryjnego mordercy, oraz „Kobiety, które nienawidzą”, ukazujący jak destrukcyjna potrafi być kobieca nienawiść. Wyraziste kryminały wyjątkowego autora, który pracę w policji zna od podszewki, zaskoczą szczerością i autentycznością realiów.

„Kobiety, które nienawidzą”

Od dawna nie odnotowano nowych ofiar Kuby Szpikulca. Jego sprawę, ku rozczarowaniu komisarza Bednarskiego, przejmuje Archiwum X. Kiedy jednak na terenie Górnego Śląska i Małopolski dochodzi do nowych zbrodni, a trop wiedzie do seryjnego mordercy zwanego Bobem Zabójcą, Bednarski i jego ekipa znowu mają ręce pełne roboty. Tym bardziej, że z niezrozumiałych powodów ofiarami padają osoby powiązane z policją.

Znaną pisarką, która również dała się poznać jako twórczyni kryminałów, jest ceniona autorka powieści obyczajowych Katarzyna Misiołek. Swój cykl „Stracone dusze” podpisuje pseudonimem Daria Orlicz. Składa się na niego pięć powieści: „Diabelski młyn”, „Martwe dusze”, „Drapieżcy”, „Cudze grzechy” oraz „Złe spojrzenia”. Akcja niezmiennie rozgrywa się w nadmorskiej miejscowości, tym razem jednak mamy do czynienia z dusznym, małomiasteczkowym środowiskiem. Kryminały Orlicz to mocna lektura. Są wielowątkowe i bezkompromisowe. Poruszają tematykę na czasie, niejednokrotnie trudną. Obnażają zaściankowość i stereotypy ludzkiej mentalności. Pokazują, że zło tkwi w każdym z nas i jedynie my sami decydujemy, czy damy mu upust. Ta lektura przypadnie do gustu czytelnikom o mocniejszych nerwach i tym, którzy cenią wielowątkową akcję.

„Złe spojrzenia”

W Boże Narodzenie, na cmentarzu za kościołem, ktoś brutalnie morduje jedenastoletniego ministranta. Policja długo nie może znaleźć winnego, ale miejscowi wydali już własny wyrok i niemal zlinczowali młodego wikarego, pewni, że to on dopuścił się zbrodni. Kto zabił syna bogatego biznesmena i czy ksiądz, który spędzał z chłopcem podejrzanie dużo czasu, rzeczywiście jest tak niewinny, jak twierdzi? Policjanci usiłują znaleźć odpowiedź na to pytanie, podczas gdy z pobliskiego poprawczaka ucieka jeden z młodocianych przestępców, a wraz z nim przepada pracownica kuchni, nieco opóźniona w rozwoju trzydziestolatka. Czy Dorota uciekła, bo zakochała się w chłopaku, czy może to on dorwał ją na zaśnieżonej drodze i stała się pionkiem w jego makiawelicznej grze?

Letni relaks

Dla czytelników, którzy lubią zagadki do rozwikłania, ale latem wolą się odprężyć, polecamy lekturę Beaty Dmowskiej – autorki, która niedawno pojawiła się na polskim rynku wydawniczym i od razu dała się poznać jako zdolna pisarka, swobodnie poruszająca się między gatunkami. Dmowska ma na swoim koncie dwa tytuły: debiutancki „Spadek” oraz jego kontynuację, „Przysługę”. Obie książki łączą postacie głównych bohaterek, które mimo woli zostają uwikłane w niebezpieczne sytuacje. Lektura przypadnie do gustu miłośnikom historii obyczajowych z kryminalnym twistem, okraszonych wyśmienitym, czarnym humorem. Ta wybuchowa mieszanka stanowi klucz do sukcesu powieści Beaty Dmowskiej. Idealna wakacyjna lektura!

„Przysługa”

Mija pół roku odkąd Natalia zamieszkała w domu Zofii, swojej nieżyjącej babki.

Zbliża się 30 czerwca – dzień, w którym według słów Zofii będzie można wykopać w ogrodzie ukryty skarb. Trzy kobiety przystępują do poszukiwań. Zamiast skarbu wydobywają jednak z ziemi ludzki szkielet. Czyje to szczątki i jak długo tam leżą?

Następnego dnia rano Marta, córka Natalii, wybiera się na konną przejażdżkę. Po drodze ma komuś wyświadczyć obiecaną przysługę. Tego dnia nie wraca do domu i ślad po niej ginie.

Reklama

Tymczasem policja ustala tożsamość zakopanych zwłok i okazuje się, że to zaginiona przed siedmioma laty Nina Błaszkin, Ukrainka, która pracowała w sadzie dziadka Natalii. Dowody wskazują, że została zamordowana.

Czy ta zbrodnia ma jakiś związek ze zniknięciem Marty? I czy ma związek ze skarbem, który ukryła Zofia?

Lektura, która zostanie z wami na dłużej

Refleksyjnie i nastrojowo pisze natomiast Anna Bichalska – autorka, która z pewnością wyróżnia się talentem. W jej pięknej powieści obyczajowej pod tytułem „Dom po drugiej stronie jeziora” pojawiają się bohaterowie znani już czytelnikom ze „Wzgórza Niezapominajek”. Historia ta nie stanowi jednak kontynuacji poprzedniej powieści. Fabuła „Domu po drugiej stronie jeziora” rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Wydarzenia dzieli niemal stulecie.

Bichalska jest świetną obserwatorką życia, potrafi dostrzec i opisać jego najsubtelniejsze niuanse. Stworzyła opowieść o naznaczonych tajemnicą losach kobiet żyjących w czasach zamętu i pozornego spokoju, których drogi w końcu się krzyżują. To literatura pełna wzruszeń i refleksji, a zarazem pytań i niepewności. Idealna dla czytelników kolekcjonujących przeżycia.

„Dom po drugiej stronie jeziora”

Rok 2017. Stary dom Matyldy położony nad brzegiem jeziora w Błękitnych Brzegach ma swoje tajemnice. Sekrety skrywa też Małgorzata, która pewnego letniego dnia wraz z kilkumiesięcznym niemowlęciem staje przed drzwiami domu staruszki. Ma za sobą bagaż trudnych doświadczeń i tylko jedną prośbę...

Losy kobiet skrzyżują się jednak na dłużej. Połączy je między innymi zagadkowa śmierć Adeli, starszej siostry Matyldy, która zginęła jako dziecko niemal sto lat wcześniej. Zawartość skrytki znalezionej na strychu rzuca na jej śmierć nowe światło.

Rok 1928. Do willi nad jeziorem w Błękitnych Brzegach przyjeżdża Maria, która ma objąć posadę guwernantki dwóch sióstr – Matyldy i starszej Adeli. Maria ma jednak także inny, ukryty cel. Chce rozwikłać pewną zagadkę z przeszłości. Nie wie jednak, że może okazać się to niebezpieczne. Nie tylko dla niej samej.

Więcej na harpercollins.pl

Artykuł sponsorowany

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Przy_Kominku_ Z_Kawą 29.06.2020 23:08
Czytelniczka

Tak się składa, że mam w planach na najbliższe dni do przeczytania Spadek oraz Przysługa . Ponadto na urlop zabieram Obserwatorka, Pamiętnik szeptuchy, Jeśli zatęsknię

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Spadek  Przysługa  Obserwatorka  Pamiętnik szeptuchy  Jeśli zatęsknię  Pocztówki  Widoki
czytamcałyczas 29.06.2020 17:34
Czytelnik

Ja z polskich to Danuta NosZczyńska

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Książka_koc_kot 29.06.2020 16:52
Czytelniczka

Polecam książki Anny Bichalskiej!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 29.06.2020 14:16
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd