Nowy numer magazynu „Książki. Magazyn do czytania”

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.06.2020

Czerwcowy numer dwumiesięcznika „Książki” to wakacyjne podróże i świętowanie 20-tych urodzin polskiego wydania pierwszego tomu cyklu Harry'ego Pottera. W wydaniu znajdziemy również wyjątkową rozmowę – wspomnienie niedawno zmarłego Jerzego Pilcha.

Nowy numer magazynu „Książki. Magazyn do czytania”
Reklama

Z okładki czerwcowego numeru dwumiesięcznika „Książki” spogląda J.K. Rowling. Okazja to szczególna, wszak, jak już pisaliśmy, 1 lipca mija dwudziesta już rocznica polskiego wydania pierwszej części cyklu przygód młodego czarodzieja z Hogwartu: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Przy tej okazji w „Książkach” znajdziemy sylwetkę brytyjskiej autorki pióra Małgorzaty I. Niemczyńskiej. W artykule „Czy bizneswoman może być wielką pisarką” Niemczyńska pokazuje, jak Rowling dochodziła do sławy i swojej pozycji w świecie literatury, począwszy od swojego urodzenia w 1965 roku. A także od wymyślenia postaci samego Harry'ego w 1990 roku, w pociągu relacji Manchester-Londyn. Niewątpliwy talent pisarski podparty splotem szczęśliwych przypadków (jak inaczej nazwać fakt, ż pierwszymi rozdziałami „Harry'ego” zainteresował się agent literacki, który nigdy nie brał się za książki dziecięce?) zaowocował historią, której dalszy ciąg wszyscy znamy. Ale czy znamy go w takich szczegółach, jak przedstawiła to Małgorzata I. Niemczyńska?

O szaleństwie potteromanii opowiada również Natalia Szostak. „Egzemplarz co 45 sekund” to między innymi przypomnienie tego, jak wyglądały premiery kolejnych tomów cyklu. zwłaszcza w roku 2001, gdy debiutował w naszym kraju czwarty tom cyklu, „Harry Potter i Czara Ognia”. To opowieści z Warszawy, gdzie Tytus Hołdys rozwoził po domach dziecka gadżety związane z serią, czy z Poznania, gdzie pod winogradzką księgarnią Bajka w nocy ustawiły się dziesiątki poprzebieranych dzieciaków, by zorganizować konkurs na najlepszy strój. I, co najważniejsze, kupić książkę oraz jak najszybciej ją przeczytać. Szostak przytacza również opowieści pracowników wydawnictwa Media Rodzina, wspominających kolejne pomysły promocyjne i dodrukowywanie książek, których musiało wystarczyć dla wszystkich chętnych. 

Warto również zajrzeć do analizy Ryszarda Koziołka, który porównuje postać jednego z hogwardzkich nauczycieli, Snape'a, do samego Konrada Wallenroda. W tekście literaturoznawcy z Uniwersytetu Śląskiego pojawiają się również odwołania do prozy Goethego: „Fausta”, „Cierpień młodego Wertera” oraz „Lat nauki Wilhelma Meistra”. Warto przeczytać, by zobaczyć w „Harrym” coś więcej, niż tylko czarodziejów, magiczne zwierzęta i latanie na miotle.

Reklama

Wakacyjne lektury: Nienacki, Bahdaj i inni

Drugim tematem przewodnim numeru są wakacje. W końcu rok szkolny się skończył, a na dworze pięknie świeci słońce. Czas wybrać wakacyjną lekturę! Zwłaszcza że, jak zauważają Natalia Szostak i Justyna Suchecka w serialowym artykule „Na lwy, by”: „tegoroczne wakacje sponsorują literki »by«. Bo chciałoBY się”. Chciałoby się! Wyjechać, wylecieć, pozwiedzać, odwiedzić festiwal muzyczny. Niestety, jest również literka c, jak COVID, który to skutecznie wakacyjne zapędy hamuje. Na szczęście redakcja Magazynu „Książki” przygotowała zestawienie publikacji, które „zrobią nam wakacje”. Na liście znalazły się między innymi „O pięknie” Zadie Smith, „Paryż 1938” Piotra Szaroty, „Kot niebieski” Martyny Bundy i reportaż „Wieczny początek. Warmia i Mazury” Beaty Szady. Po więcej redakcyjnych poleceń odsyłamy na 10. stronę najnowszego numeru dwumiesięcznika, a także na 112-tą, gdzie Marta Bratkowska poleca kryminały dla tych, którzy lubią wzbogać wakacje o dreszczyk emocji.

O magii wakacyjnych przygód z kart tomów „Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego opowiada Olga Wróbel. Tomasz NN, dziennikarz, a także tajny agent Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki odwiedza swoim tajemniczym, szybkim samochodem przede wszystkim Mazury, ale także Bieszczady, a nawet Francję. Jego celem jest rozwiązywanie zagadek skarbów templariuszy, niezwykle rzadkich monet z Fromborka czy zatopionej ciężarówki wypełnionej zrabowanymi w czasie II wojny światowej dziełami sztuki. Wróbel wspomina także o zjawisku autostopu: obecnym zarówno w powieściach młodzieżowych Nienackiego, jak i, przede wszystkim, w książkach Adama Bahdaja.

Nowy numer „Książek”: wywiad z Jerzym Pilchem (i nie tylko)

Reklama

Ponadto, w czerwcowym numerze „Książek” Justyna Suchecka opisuje najnowszy tom „Igrzysk śmierci” Suzanne Collins, „Balladę ptaków i węży”, polecając zarazem inne dystopie, po które warto sięgnąć. Nad pożytkami płynącymi z izolacji (będącej dla większości z nas dystopią jeszcze rok temu) zastanawia się Ottessa Moshfegh, a o uprzywilejowanym życiu brytyjskiego dziennikarza Alexa Rentona, na podstawie mającej się ukazać w sierpniu książki „Jak wytresować lorda” pisze Wojciech Orliński. Warto również zajrzeć do wywiadów: z poetą Tadeuszem Sławkiem i z Teresą Worowską, tłumaczką na polski węgierskiego prozaika Sándora Máraia.

Wydaje się jednak, że najważniejsza rozmowa tego numeru to ta z Jerzym Pilchem. Skompilowana, niestety już pośmiertnie, na podstawie wywiadów opublikowanych w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach Extra” i „Książkach”, a także felietonów z Tygodnika Powszechnego, opublikowanych w zbiorze „Tezy o głupocie, piciu i umieraniu”. Do ostatniej rozmowy z wybitnym polskim pisarzem, Jerzym Pilchem, zmarłym w maju 2020 roku, zaprasza Dorota Wodecka.

Sponsorem numeru jest Tadeusz Konwicki. Cytaty z twórczości pisarza, scenarzysty i reżysera, autora „Małej apokalipsy” i „Sennika współczesnego”, rozsiane są po całym czerwcowym wydaniu dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”.

Premiera nowego numeru magazynu „Książki. Magazyn do czytania” we wtorek, 30 czerwca.

[aj]

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marek Adamkiewicz 03.07.2020 14:45
Czytelnik

Dzięki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 03.07.2020 13:16
Czytelnik

Dookoła

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marek Adamkiewicz 03.07.2020 13:06
Czytelnik

Czy w tym magazynie znaleźć można także prozę (opowiadania), czy jest to tylko gazeta dookoła literatury?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 29.06.2020 11:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd